Детальний огляд змін Британських настанов з постконтактної профілактики вітряної віспи (ПКП) або оперізувального лишаю (UK Health Security Agency, 2023).
Квітень 2022 року: створений новий документ шляхом об’єднання «Рекомендацій з видачі імуноглобуліну проти вітряної віспи та оперізувального лишаю (ІГВВ)» та «Оновлених рекомендацій постконтактної профілактики (ПКП) вітряної віспи або оперізувального лишаю». Оновлена інформація про шляхи передачі та інкубаційний період, скасовано класифікацію осіб з імунодефіцитом на групи А і В для цілей ПКПа, також поради щодо рекомендованої постконтактної профілактики для сприйнятливих осіб противірусними препаратами, за винятком новонароджених, які зазнали контакту протягом одного тижня після пологів1.
Січень 2023 року: надана інформація щодо дозування та часу застосування ацикловіру у новонароджених1.
Англомовні рекомендації з постконтактної профілактики вітряної віспи або оперізувального лишаю (UK Health Security Agency, 2023)
Лікарські противірусні засоби тепер рекомендуються для постконтактної профілактики для всіх груп ризику, окрім сприйнятливих новонароджених, які зазнали впливу протягом одного тижня після пологів (внутрішньоутробно або після пологів)1.
Оцінка постконтактного ризику: чи потрібна ПКП?
Постконтактна профілактика рекомендується особам, які відповідають усім наступним 3 критеріям1:
Значний вплив вітряної віспи (varicella) або оперізувального лишаю (zoster) в інфекційний період
Група підвищеного ризику тяжкого перебігу вітряної віспи, наприклад, особи з імунодефіцитом, новонароджені та вагітні жінки
Немає антитіл до вірусу вітряної віспи (ВВВ) — термінове тестування на антитіла до ВВВ може бути проведене протягом 24 годин
Визначення значного контакту з вірусом вітряної віспи (ВВВ)
Аспекти контакту з ВВВ під час інфекційного періоду, які мають значення при розгляді питання про необхідність постконтактної профілактики (ПКП):
1. Тип ВВВ-інфекції в індексному випадку
ПКП слід призначати тільки тим, хто контактував з хворими на вітряну віспу або контактував з1:
Дисемінованим оперізувальним лишаєм
Імунокомпетентними особами з відкритими ураженнями оперізувального лишаю (наприклад, офтальмологічний оперізувальний лишай)
Особами з ослабленим імунітетом з локалізованим оперізувальним лишаєм на будь-якій ділянці тіла
Ризик інфікування при контакті з імунокомпетентною особою, яка не має відкритих уражень оперізувального лишаю не є показанням для проведення ПКП.
2. Час експозиції
ПКП слід пропонувати контактним особам, які належать до певної групи ризику1:
Коли є постійний контакт з хворим на вітряну віспу або оперізувальний лишай, наприклад, член домогосподарства, працівник дитячого садка або догляду за хворими
Якщо був більш ніж один контакт з хворим на вітряну віспу або оперізувальний лишай (наприклад, друг сім'ї, який неодноразово відвідував дитину протягом інфекційного періоду)
Якщо був одноразовий контакт з хворим на вітряну віспу протягом інфекційного періоду від 24 годин до появи висипу до 5 днів після появи висипу в імунокомпетентних осіб і до того часу, поки всі ураження не зникнуть в осіб з ослабленим імунітетом
Якщо був одноразовий контакт з хворим на оперізувальний лишай протягом інфекційного періоду від появи висипу до утворення кірки на ураженнях (в імунокомпетентних осіб це зазвичай 5 днів після появи висипу)
3. Близькість і тривалість контакту
Крім побутових контактів, наступні контакти у зазначених групах ризику потребують ПКП1:
Ті, хто перебуває в одному невеликому приміщенні (наприклад, у будинку, у класі або у лікарняній палаті на 2-4 ліжка) протягом значного періоду часу (15 хвилин або більше)
Контакт віч-на-віч, наприклад, під час розмови
Контакти з особами з ослабленим імунітетом у великих відкритих палатах, де іноді повідомлялося про передачу інфекції повітряно-крапельним шляхом на відстані, особливо в педіатричних відділеннях, де важко визначити ступінь контакту
Види постконтактної профілактики: противірусні препарати (ацикловір або валацикловір)
Пероральний ацикловір або валацикловір наразі є препаратом першого вибору для ПКП для чутливих осіб з імуносупресією, всіх чутливих вагітних жінок на будь-якій стадії вагітності та немовлят з високим ризиком1.
Як швидко та якісно перекладати медичні тексти?
DeepL є потужним інструментом для перекладу текстів та файлів, який якісно справляється з медичною тематикою.
PDF-файли
Щоб перекласти PDF-файл за допомогою DeepL, вам потрібно виконати наступні кроки:
На головній сторінці ви побачите опцію «Translate files». Клацніть на цю опцію
Виберіть PDF-файл, який ви хочете перекласти, натиснувши кнопку вибору файлу або перетягнувши файл у вікно браузера
Виберіть мову, на яку ви хочете перекласти файл. DeepL підтримує 31 мову, включаючи англійську, іспанську, французьку, японську та багато інших
Після вибору мови натисніть кнопку «Translate» (Перекласти), і DeepL почне перекладати ваш файл
Коли переклад буде готовий, ви зможете завантажити перекладений файл
Зверніть увагу, що безкоштовна версія DeepL має обмеження на кількість символів, які можна перекласти, та кількість документів, які можна перекласти за місяць. Якщо вам потрібно перекладати більше документів або документів більшого розміру, ви можете розглянути можливість підписки на DeepL Pro.
Веб-сторінки
Розширення для браузерів Chrome та Edge. Ви можете встановити ці розширення, щоб легко перекладати веб-сторінки та текст прямо в браузері.
Для встановлення розширення перейдіть на веб-сайт DeepL та знайдіть посилання на розширення браузера в розділі "Download" або "DeepL for Chrome" та "DeepL for Edge". Після цього ви зможете встановити розширення в свій браузер та використовувати його для перекладу веб-сторінок.
ВВВ – вірус вітряної віспи
ІГВВ – імуноглобулін проти вітряної віспи людини
ПКП – постконтактна профілактика
УКР/НЕПРОМО/11/2023/ФАРМ/НТІ/001