Методи профілактики та лікування ренокардіальних порушень
Розглянемо механізми розвитку, методи профілактики та лікування серцево-судинних ускладнень, що виникли в пацієнтів на фоні хронічної хвороби нирок
Методи профілактики та лікування ренокардіальних порушень
Кількість пацієнтів із хронічною хворобою нирок (ХХН) і серцево-судинними захворюваннями (ССЗ) щороку збільшується, адже артеріальна гіпертензія (АГ), хвороби серця та нирок тісно взаємопов’язані. Пацієнти з ХХН мають у 6-12 разів більший ризик померти від серцево-судинних ускладнень, аніж дожити до термінальної стадії ниркової недостатності. Відомо також, що серед хворих із АГ частота ХХН становить не менш ніж 17-22%. Тож своєчасне лікування АГ та піклування про нирки є запорукою кращого захисту серця1,2.
Що собою являє хронічна хвороба нирок?
Хронічна хвороба нирок — це ураження нирок, яке характеризується порушенням їх структури або функції протягом ≥3 місяців2.
Основні критерії наявності ХХН можуть включати3:
Маркери ураження нирок, а саме:
- Альбумінурія >30 мг/добу (або протеїнурія >150 мг/добу)
- Зміни осаду сечі (гематурія, еритроцитарні, зернисті, лейкоцитарні циліндри)
- Електролітні та інші зміни, пов’язані з порушеннями функції ниркових канальців (при нирковому тубулярному ацидозі, нейрогенному нецукровому діабеті)
- Порушення, виявлені при гістологічному обстеженні ниркової тканини
- Структурні порушення, виявлені під час інструментального обстеження (полікістоз, дисплазія нирок, гідронефроз унаслідок обструкції, стеноз ниркових артерій)
- Дані анамнезу про перенесену трансплантацію нирок
Зниження швидкості клубочкової фільтрації (ШКФ) <60 мл/хв/1,73 м2
Основним показником, що визначає стадію хронічної хвороби нирок, є ШКФ3
Стадії хронічної хвороби нирок
Стадія ХХН | ШКФ, мл/хв/1,73 м² |
---|---|
I | ≥90 |
II | <90 - ≥60 |
III | <60 - ≥30 |
IV | <30 - ≥15 |
V | <15 |
Чому в пацієнтів із ХХН виникають ССЗ?
Патофізіологічне порушення функціонування серця або нирок, за якого дисфункція одного органа може призвести до погіршення роботи іншого, називають кардіоренальним синдромом (КРС). Як наслідок, розвивається загальна декомпенсація та збільшується летальність серед хворих4.
Є п’ять типів КРС, серед яких на особливу увагу заслуговує IV тип — хронічний ренокардіальний синдром. Виникає хронічна дисфункція нирок, що робить свій внесок у розвиток розладів серця, гіпертрофії міокарда та підвищення ризику серцево-судинних ускладнень4.
Порушення регуляції артеріального тиску (АТ) і формування АГ при ХХН спричиняють передусім зміни:
Загального периферичного судинного опору
Кількості циркулюючої крові та позаклітинної рідини
Ключовим механізмом цих змін є порушення обміну натрію.
Через зниження перфузії нирок, зменшення фільтрації та посилення реабсорбції натрію відбувається його накопичення в організмі. Як наслідок, розвивається гіперволемія та підвищується чутливість судинної стінки до пресорних впливів вазоконстрикторних гормонів. Пресорні механізми організму об'єднують ренін-ангіотензин-альдостеронову (РААС) і симпатоадреналову системи. Кінцеві точки дії цих систем спрямовані на тонус резистивних судин.
Унаслідок безпосереднього впливу на водно-сольовий обмін відбувається переважання вазоспастичної реакції над вазодилататорною5.
Профілактика ренокардіальних порушень
Профілактика ренокардіальних порушень полягає в тому, щоб знизити рівень АТ і таким чином тимчасово зупинити прогресування ХХН2.
Лікування АГ у хворих на ХХН є пріоритетним напрямом ренопротекторної терапії. Це важливо для сповільнення процесів нефросклерозу та запобігання гіпертрофії лівого шлуночка. Лікування дисліпідемії — це крок до профілактики атеросклерозу, що спричиняє хворобу малих коронарних артерій та розвиток і прогресування ішемічної хвороби серця6.
Зниження функції нирок нерідко є основною причиною застійних явищ в організмі. Відповідно до рекомендацій Асоціації серцевої недостатності Європейського товариства кардіологів (ESC), базисним лікуванням хворих на серцеву недостатність із гіпергідратацією є саме діуретична терапія7.
Петльові діуретики вважають засобами вибору для лікування набряків і АГ у хворих із ХХН. Причому вони зберігають свою ефективність навіть на термінальній стадії захворювання. Істотні переваги серед петльових діуретиків має торасемід8.
Торасемід є представником нового покоління петльових діуретиків і має такий спектр фармакологічних ефектів8:
Висока біодоступність (більше ніж 80%)
Відсутність феномену рикошету
Тривалий період напівжиття в плазмі крові
Наявність калій- та кальційзберігальної дії
Тривалий натрійуретичний та діуретичний ефект
Результати дослідження застосування торасеміду в пацієнтів із АГ та зниженою функцією нирок
Результати дослідження9
Під впливом призначеної терапії спостерігали статистично значуще зниження як середньодобового САТ, так і ДАТ
На 4-му тижні лікування спостерігали статистично значуще збільшення кліренсу креатиніну. Рівень калію незначно зменшився, але перебуває в межах норми. Також зменшився рівень сечової кислоти
Можна зробити висновок, що лікування торасемідом є ефективним у пацієнтів із АГ, а також приводило до поліпшення функції нирок9
Основні тези
Торасемід має високу біодоступність і калій- та кальційзберігальну дію8
Торасемід є метаболічно нейтральним у пацієнтів зі зниженою функцією нирок9
Торасемід є представником петльових діуретиків і забезпечує тривалий натрійуретичний та діуретичний ефект8
Петльові діуретики вважають засобами вибору для лікування набряків і АГ у хворих із ХХН8
Ключовим механізмом змін у серці та судинах при ХХН є порушення обміну натрію5
Хронічна дисфункція нирок, що робить свій внесок у розвиток розладів серця, називається хронічним ренокардіальним синдромом4
Лікування есенціальної гіпертензії, профілактика рецидивів набряків та/або випотів, спричинених серцевою недостатністю
АГ — артеріальна гіпертензія
АТ — артеріальний тиск
ДАТ — діастолічний артеріальний тиск
КРС — кардіоренальний синдром
РААС — ренін-ангіотензин-альдостеронова система
САТ — систолічний артеріальний тиск
ССЗ — серцево-судинне захворювання
ХХН — хронічна хвороба нирок
ШКФ — швидкість клубочкової фільтрації
- Целуйко В.Й. Особливості лікування артеріальної гіпертензії у хворих із хронічною хворобою нирок. Здоров’я України. 2016; 6(49):29-30.
- Іванов Д.Д. Хронічна хвороба нирок: диференційна тактика ренопротекції. Український медичний часопис. 2018; 2(124):1-5.
- Денесюк В.І., Денесюк О.В. Внутрішня медицина. Підручник для студентів закладів вищої медичної освіти ІІІ–ІV рівня акредитації та лікарів післядипломної освіти на основі рекомендацій доказової медицини. Київ: Моріон, 2019. 960 с.
- Маковецька О. Гострий кардіоренальний синдром: клініко-патофізіологічні паралелі в інтенсивній терапії. Здоров’я України. 2020; 5(72):5.
- Деміхова Н.В., Сміянов В.А., Власенко М.А. Хронічний ренокардіальний синдром: перспективи покращення якості медичної допомоги: монографія. Суми. 2014.
- Таран О.І. Кардіоваскулярні ускладнення (захворювання) при хронічній нирковій недостатності та їх лікування. Частина II. Нирки. 2015; 4(14):108-111.
- Оніщук Л. Еволюція та сучасні підходи до ведення пацієнтів із хронічною серцевою недостатністю та коморбідними станами. Здоров’я України. 2020; 4(71):21.
- Іщук В.О., Шатило В.Б. Місце торасеміду в терапевтичній практиці. Раціональна фармакотерапія. 2010; 2(15):44-49.
- Радченко Г.Д., Кушнір С.М., Сіренко Ю.М та ін. Досвід застосування торасеміду в пацієнтів із артеріальною гіпертензією та зниженою функцією нирок. Раціональна фармакотерапія. 2010; 3(16):56-60.
РП UA/9173/02/01. Наказ МОЗ України 06.02.2020 № 269. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 25.02.2023 № 388.
РП UA/9173/01/01, UA/9173/01/02. Наказ МОЗ України 02.01.2019 №6. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 17.07.2023 № 1286.
РП UA/9173/01/01, UA/9173/01/02. Наказ МОЗ України 02.01.2019 № 6. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 17.07.2023 № 1286.