Щодо псоріазу в пацієнтів виникає багато запитань, оскільки його важко ігнорувати та приховувати. Успішне лікування псоріазу залежить не лише від правильно підібраної терапії, а й від розуміння пацієнтом природи свого захворювання1. Розглянемо відповіді на поширені запитання про псоріаз, а трохи нижче на вас чекає пам’ятка про це захворювання, яку можна роздрукувати та дати пацієнту під час візиту
Завантажте пам’ятку для пацієнта у зручному форматі pdf
Пацієнт: чому виникає псоріаз?
Лікар: на жаль, точні причини виникнення псоріазу дотепер невідомі. Вважається, що це аутоімунне захворювання2. Це значить, що власний імунітет людини сприймає клітини шкіри як чужорідні та пошкоджує їх. Захворіти можна в будь-якому віці, чоловіки та жінки хворіють з однаковою частотою1. Також прослідковують генетичну схильність до псоріазу, тобто коли псоріаз є в кількох членів родини1.
Пацієнт: як виглядає псоріаз?
Лікар: псоріаз може з’явитися на будь-якій ділянці тіла у вигляді так званих папул — сверблячих горбиків, що підносяться над рівнем шкіри. Вони мають рожевий колір, чіткий яскравий край, можуть розширюватися та зливатися між собою, вкриті білими лусочками3.
Пацієнт: чи можливо вилікувати псоріаз?
Лікар: дотепер неможливо вилікувати псоріаз повністю, але є способи лікування, що допоможуть зменшити прояви захворювання та зупинити його прогресування1. Метод терапії вибирають залежно від тяжкості захворювання, віку, місця ураження, типу псоріазу та наявності супутніх хвороб4.
Пацієнт: як лікують псоріаз?
Лікар: лікують псоріаз зазвичай лікарськими засобами, що наносять на шкіру1. У деяких випадках застосовують фототерапію та системне лікування1. Варто пам’ятати, що прихильність до здорового способу життя, відмова від вживання алкоголю та куріння зможуть також позитивно вплинути на перебіг псоріазу1.
Пацієнт: чи можу я заразити псоріазом інших людей?
Лікар: не хвилюйтеся, бо псоріаз не є інфекційним захворюванням та не передається між людьми, тож ви аж ніяк не загрожуєте своїм близьким5. Якщо ще в когось у родині з’явиться це захворювання, то причина не ви, а генетична схильність1. Не уникайте міжособистісних контактів через псоріаз.
Пацієнт: як я можу приховати псоріаз?
Лікар: псоріаз потрібно лікувати, а не приховувати. У цьому захворюванні немає чого соромитися. Навпаки, краще поясніть родині, друзям, партнеру свій стан. Наголосіть, що псоріаз не передається та ніяк не зашкодить вашим стосункам. Спілкування зблизить із рідними, забезпечить необхідну підтримку й усуне відчуття невизначеності5,6.
Пацієнт: чи може псоріаз вплинути на перебіг вагітності чи здоров’я майбутньої дитини?
Лікар: псоріаз не завадить вам стати матір’ю або батьком та не завдасть шкоди здоров’ю майбутньої дитини. Однак деякі ліки заборонено застосовувати під час вагітності або грудного вигодовування, їх необхідно буде замінити на інші6. Попередьте свого лікаря, коли плануватимете вагітність.
Депос
Показаний для лікування атопічного дерматиту, псоріазу, келоїдних рубців, кістозних вугрів, гніздової алопеції, червоного плоского лишаю, звичайної пухирчатки
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.РП № UA/13142/01/01. Наказ МОЗ України 04.06.2018 № 1056. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 07.07.2022 № 1180.
УКР/ПРОМО/11/2023/ДЕП/РНВЕБ/003