Рекомендації ACR 2022 року щодо вправ, реабілітації та дієти при РА
Детальний огляд рекомендацій Американського коледжу ревматології (ACR) 2022 року щодо фізичних вправ, реабілітації, дієти та додаткових втручань при РА.

Рекомендації ACR 2022 року щодо вправ, реабілітації та дієти при РА
Детальний огляд рекомендацій Американського коледжу ревматології (ACR) 2022 року щодо фізичних вправ, реабілітації, дієти та додаткових інтегративних втручань при ревматоїдному артриті (РА)
2021 рік: опубліковано рекомендації Американського коледжу ревматології (ACR) з фармакологічного лікування ревматоїдного артриту
2022 рік: опубліковано рекомендації ACR щодо використання фізичних вправ, реабілітації, дієти та додаткових втручань у поєднанні з хворобомодифікувальними протиревматичними лікарськими засобами (DMARDs) у межах інтегративного підходу до лікування ревматоїдного артриту (РА)1,2.
Інтегративні втручання, розглянуті в даних рекомендаціях, мають доповнювати фармакологічне лікування. Треба використовувати міждисциплінарний підхід до ведення пацієнтів із ревматоїдним артритом та приймати спільні рішення при наданні медичної допомоги пацієнтам із РА1,3.

Англомовні рекомендації щодо вправ, реабілітації та дієти при РА (ACR, 2022)





Реабілітація1
Комплексна ерготерапія
Оцінювання та лікування ерготерапевтом для покращення фізичної функції та участі в житті суспільства. Це забезпечує індивідуальне лікування, орієнтоване на пацієнта. Допомога ерготерапевта може включати освіту з питань артриту, оцінювання та навчання повсякденного життя, захист суглобів, регулювання темпу активності, спрощення роботи та управління втомою, фізичні вправи (особливо для кистей та передпліччя), шинування/ортезування, надання допоміжних/адаптивних пристроїв, адаптацію до навколишнього середовища, консультування/реабілітацію з питань праці та відпочинку, оцінювання робочого місця, сексуальні консультації, тренінги з релаксації, болю та управління стресом.
Комплексна фізична терапія
Обстеження та лікування у фізичного терапевта. Допомога фізичного терапевта може бути різною та має включати фізичні вправи. Також може включати функціональні тренування та фізичну активність, енергозбереження, пристосування робочого місця, тренування рухливості та ходи, мануальну терапію, навчання самообслуговування, електротерапію, носіння ортезів, навчання з користування допоміжними пристроями, лікування болю (в тому числі теплову терапію).
Вправи для терапії кистей
Вправи для рук із покращення рухливості та сили.
Бандажі та ортези
Пристрої для корекції та підтримки функцій опорно-рухового апарату, покращення вирівнювання суглобів або захисту суглобів. Приклади: шини для зап'ястя та пальців, ортези для ніг або колін, компресійні рукавички, тейпінг.
Методи захисту суглобів
Метод самоконтролю, спрямований на підтримання функції шляхом надання людям способів змінити методи роботи та схеми рухів уражених суглобів, щоб зменшити біль, запалення та навантаження на суглоби.
Приклади включають зміну способу виконання діяльності, щоб уникнути болю, відпочинок, використання альтернативних груп м'язів.
Темп активності
Балансування активності та відпочинку. Містить регулювання темпу активності, збереження енергії, модифікацію активності, методи управління втомою.
Допоміжні пристрої
Пристрої, що допомагають пересуватися. Приклади: милиці, палиці, ходунки, інвалідні візки, триколісні велосипеди, скутери.
Адаптивне обладнання
Пристрої для допомоги в повсякденному житті. Приклади включають вбудовані та/або довгі ручки, пристосування для шкарпеток, гачок для ґудзиків, дотягування, різаки для пігулок, тримачі для мобільних телефонів.
Адаптація середовища
Адаптація середовища для підвищення безпеки. Приклади включають пристосування для туалету (підняте сидіння унітаза, комод, поручні для унітаза), прийняття душу (сидіння для ванни, ручний душ, душова кабіна), поручні, пандуси, сходові підйомники, модифікацію житла.
Професійна реабілітація
Навчальні програми для подолання бар'єрів, що перешкоджають успішному працевлаштуванню.
Оцінювання та модифікація робочого місця
Оцінювання та коригування умов на робочому місці та обов'язків для забезпечення безпеки та благополуччя.
Дієтичне харчування1
Формально визначена дієта
Конкретні дієти: протизапальна, середземноморська, кетогенна, палео, безглютенова, вегетаріанська, веганська, інтервального голодування, поелементна, елімінаційна, сироїдіння, повноцінне рослинне харчування.
Середземноморська дієта
Дієта, що включає вживання овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, горіхів, насіння та оливкової олії; помірних кількостей нежирних молочних продуктів і риби; обмеження доданого цукру, натрію, продуктів із високим ступенем обробки, рафінованих вуглеводів і насичених жирів.
Дієтичні добавки
Речовини, що додаються до раціону харчування. Наприклад, вітамін D, пробіотики, риб'ячий жир і омега жирні кислоти, антиоксиданти (селен, цинк, вітамін А, вітамін С, вітамін Е), куркума, глюкозамін, γ-ліноленова кислота, олія насіння огуречника, олія примули вечірньої, олія насіння чорної смородини, селен, босвелія, імбир.
Схуднення
Цілеспрямоване зниження маси тіла. Приклади включають модифікацію способу життя за допомогою дієти та/або фізичних вправ, групи підтримки, програми схуднення під медичним наглядом, дієтичні програми схуднення, хірургічне втручання для схуднення.
Додаткові інтегративні втручання1
Програма самоконтролю
Стандартизована програма для самоконтролю. Приклади: Програма самоконтролю при артриті, Програма самоконтролю при хронічних захворюваннях, Інтервенція з самоконтролю при ревматоїдному артриті.
Когнітивно-поведінкова терапія
Психологічна терапія, спрямована на виявлення та зміну моделей мислення та поведінки.
Підходи «розум — тіло»
Практики, що залучають функції як розуму, так і тіла. Приклади включають біологічний зворотний зв'язок, постановку цілей, медитацію, усвідомленість, дихальні вправи, прогресивну м'язову релаксацію.
Акупунктура
Стимуляція певних точок тіла за допомогою тонких голок.
Масаж
Розтирання та розминання м'язів і суглобів руками. Приклади: шведський, глибокий, точковий.
Теплові методи
Використання тепла й холоду для медичного лікування. Приклади: кріотерапія, тепло, терапевтичний ультразвук, інфрачервона сауна, парафінотерапія, лазерна терапія.
Електротерапія
Використання електричної енергії для лікування. Прикладами є транскутанна електростимуляція нервів, нейром'язова електростимуляція нервів.
Стимуляція блукаючого нерва
Імплантація пристрою для стимуляції блукаючого нерва електричними імпульсами.
Відмова від тютюну
Консультування з питань відмови від тютюну, програми відмови від тютюну, нікотинозамісна терапія, лікарські засоби без нікотину.
Як швидко та якісно перекладати медичні тексти?
DeepL є потужним інструментом для перекладу текстів та файлів, що якісно справляється з медичною тематикою.
PDF-файли
Щоб перекласти PDF-файл за допомогою DeepL, вам потрібно виконати такі кроки:
Зверніть увагу: безкоштовна версія DeepL має обмеження щодо кількості символів, які можна перекласти, та кількості документів, які можна перекласти протягом місяця. Якщо вам потрібно перекладати більше документів або документи більшого розміру, ви можете розглянути можливість підписки на DeepL Pro.
Вебсторінки
Розширення для браузерів Chrome та Edge. Ви можете встановити ці розширення, щоб легко перекладати вебсторінки та текст прямо в браузері.
Для встановлення розширення перейдіть на вебсайт DeepL та знайдіть посилання на розширення браузера в розділі «Download» або «DeepL for Chrome» та «DeepL for Edge». Після цього ви зможете встановити розширення у свій браузер та використовувати його для перекладу вебсторінок.
ACR — Американський коледж ревматології
DMARDs — хворобомодифікувальні протиревматичні лікарські засоби
РА — ревматоїдний артрит
- England B.R., Smith B.J., Baker N.A. et al. 2022 American College of Rheumatology Guideline for Exercise, Rehabilitation, Diet, and Additional Integrative Interventions for Rheumatoid Arthritis. Arthritis Care Res (Hoboken). 2023; 75(8):1603-1615. DOI:10.1002/acr.25117
- Гарміш О.О. Як правильно призначати глюкокортикоїди при системних васкулітах? Тематичний номер «Кардіологія, Ревматологія, Кардіохірургія» 2022; 1-2(80-81). Режим доступу: https://health-ua.com/revmatologia/sistemni-zaxvoriuvannia-spolucnoyi-tkanini/70155-yak-pravilno-priznachati-glyukokortikodi--pri-sistemnih-vaskultah (дата звернення: 21.05.2025).
- Демецька О. Нотатки ревматолога-практика. За матеріалами Науково-практичної конференції «Різдвяна зустріч професіоналів», 22.12.2022. Тематичний номер «Кардіологія, Ревматологія, Кардіохірургія». 2023; 1(86). Режим доступу: https://health-ua.com/revmatologia/zapalni-artropatiyi/72221-notatki-revmatologapraktika (дата звернення: 21.05.2025).