Програма раціонального харчування при подагрі

Що таке подагра?

Подагра — це захворювання, спричинене порушенням метаболізму сечової кислоти, що проявляється у вигляді гострого або хронічного запалення суглобів унаслідок відкладання в них кристалів моноурата натрію. Причиною може бути підвищене споживання пуринів із їжею або порушення виведення сечової кислоти нирками.

Щоб протистояти подагрі, необхідно почати з правильної організації харчування, бо ефективним інструментом її лікування є дієта. Не варто забувати про те, що подагра — захворювання хронічне і невиліковне повністю, але, дотримуючись спеціального харчування, можна уникнути гострих нападів і рецидивів артриту, нормалізувати рівень сечової кислоти в крові та покращити самопочуття й якість життя.

Найбільшою загрозою здоров’ю є пурини, що містяться в їжі тваринного походження. Тому при захворюванні на подагру дієтологи рекомендують насамперед зменшити вживання продуктів із високим вмістом пуринів.

Подагра не допускає неуважного та несерйозного ставлення до стану здоров’я, оскільки є небезпечною прогресуванням, формуванням тофусів та виникненням асоційованих захворювань серцево-судинної системи та нирок. Проте подагра піддається лікуванню головним чином завдяки правильному харчуванню. За потреби лікар може додатково призначити медикаменти для досягнення цільових рівнів сечової кислоти та протизапального ефекту.

Одне з головних правил — помірне вживання їжі

Переїдання призводить до порушення метаболізму пуринів, а отже, утворення в організмі надлишку сечової кислоти. Проте й голодування при цьому захворюванні протипоказано.

Мета оздоровчого раціону харчування при подагрі — нормалізувати рівень сечової кислоти в крові. Щоб полегшити процес протікання захворювання і зробити його максимально безболісним, потрібно змінити харчові звички та раціон харчування. Досягти цього можна завдяки програмі раціонального харчування при подагрі, дотримуючись усіх правил та рекомендацій. Дана програма раціонального харчування для пацієнтів із подагрою сприятиме уникненню гострих нападів та їх рецидивів, покращенню сну та самопочуття, збереженню якості життя.

Завантажте програму раціонального харчування при подагрі 👇

Програма раціонального харчування при подагрі у форматі pdf 

День перший

Їмо в ресторані

День перший

Їмо вдома

День другий

Їмо в ресторані

День другий

Їмо вдома

День третій

Їмо в ресторані

День третій

Їмо вдома

День четвертий

Їмо в ресторані

День четвертий

Їмо вдома

День п’ятий

Їмо в ресторані

День п’ятий

Їмо вдома

День шостий

Їмо в ресторані

День шостий

Їмо вдома

День сьомий

Їмо в ресторані

День сьомий

Їмо вдома

Рекомендації

1

Виключити з раціону покупні м’ясні вироби: ковбаси, сосиски, шинку тощо


2

Виключити з раціону солодкі газовані напої та солодкі соки


3

Виключити продукти, що містять наповнювачі, барвники, ідентичні натуральним: йогурти, сиркові десерти, глазуровані сирки, каші з наповнювачами тощо


4

Виключити з раціону покупні соуси, кетчупи, майонези


5

Виключити продукти тваринного походження: червоні сорти м’яса, субпродукти, м’ясні бульйони. Перевагу варто віддавати м’ясу курки, індички та кролика (не більш ніж 2-3 порції на тиждень)


6

Виключити з раціону продукти, що містять швидкі прості вуглеводи: цукор, цукерки, кондитерські вироби, молочний шоколад, продукти з білої муки (випічка, печиво, білий хліб), білий рис


7

Виключити пиво та лікер


8

Зменшити в раціоні кількість морепродуктів


9

Знизити споживання продуктів, що містять трансжири та вершкове масло


10

Обмежити споживання солі (до 3 г на добу)


11

Обмежити вживання алкоголю (перевагу віддавати білому сухому вину — не більше 200 мл на добу в період між нападами, але повне обмеження на момент нападу)


12

Помірне споживання кави (до 3 чашок на добу) і чорного шоколаду (до 50 г на добу)


13

Помірне споживання риби (2-4 порції на тиждень). Віддавати перевагу морській жирній рибі, такій як тунець, лосось і форель


14

Помірне споживання яєць (до 8 шт. на тиждень)


15

Достатня кількість овочів та фруктів. Віддавати перевагу горіхам, будь-яким видам овочів, цільнозерновим продуктам. На момент нападу зменшувати споживання соєвих, бобових, щавлю. Серед фруктів перевагу віддавати менш солодким та тим, що містять вітамін С у великій кількості, і вишні


16

Достатнє споживання рослинних олій


17

Достатнє споживання молочних продуктів (сир та сири жирністю не більш ніж 20%, молоко та кисломолочні продукти жирністю до 5%)


18

Спосіб приготування страв — відварні, парові або на грилі


19

Під час гострого подагричного артриту рекомендують збільшити споживання води принаймні до 8-16 чашок на добу та уникати вживання алкоголю, м’яса, морепродуктів


20

Збільшення щоденної фізичної активності. Ставлення до домашніх тренувань та прогулянок схвальне

Проф. Єгудіна Є.Д., Найштетік І.М. (Інститут ревматології, м. Київ), проф. Рекалов Д.Г. (Клініка ревматології професора Рекалова, м. Запоріжжя)

За підтримки компанії «Фармак»


Більше цікавого для вас
Як доглядати за стопами при цукровому діабеті
Основи інсулінотерапії: причини надлишку глюкози в крові
Оптимізація дозування короткодіючого інсуліну для прийомів їжі
Керування раптовими підйомами рівня глюкози: ефективні стратегії
Цільові показники глюкози для пацієнтів з діабетом
Інсулінотерапія: розуміння та прийняття необхідності лікування
Оптимізація дозування довгодіючого інсуліну
Невдачі в інсулінотерапії: проблеми та рішення