Основи інсулінотерапії: причини надлишку глюкози в крові

Перш ніж боротися з високим рівнем глюкози в крові, давайте спочатку розберемось у тому, що за причини лежать в основі його надмірного підвищення в осіб, які живуть з цукровим діабетом. 

Досвід спілкування з пацієнтами свідчить, що на запитання: звідки береться надлишок глюкози в крові, як правило, відповідають — «з їжі». Так, дійсно, рівень глюкози крові безпосередньо залежить від того, що ми вживаємо. Певні продукти впливають на рівень глюкози крові більше, а інші — менше, про що піде мова попереду. Це зрозуміла річ.

А ось на запитання, від чого у людей, які живуть з діабетом, підвищується рівень глюкози в крові на ранок, тобто натщесерце, далеко не всі здатні одразу ж відповісти правильно. Також, чи замислювались Ви, шановний читачу, чому у здорових людей без діабету впродовж кількох годин нічного сну (коли ми, зрозуміло, не приймаємо їжі), або під час тривалого голодування рівень глюкози крові не знижується нижче норми, а стабільно утримується?

Річ у тому, що в нормі зниження рівня глюкози в крові призводить до того, що підшлункова залоза перестає виділяти інсулін у кров. У цьому, зрозуміло, є певний фізіологічний сенс, оскільки інсулін — це гормон, який знижує рівень глюкози в крові через підвищення засвоєння глюкози у клітинах організму і в ситуації, коли рівень глюкози в крові сягає своєї нижньої межі, цей гормон є непотрібним. Своєю чергою, зниження рівня інсуліну в крові призводить до того, що переважно печінка й певною мірою інші органи людського організму починають виділяти глюкозу в кров зі своїх запасів. Тобто фізіологічний ланцюжок виглядає так:

Цей природний механізм працює вкрай ретельно, бо інакше існує ризик ураження органів, які без глюкози живитись не можуть.

Так, внаслідок недостатнього надходження глюкози до мозку, що живиться переважно глюкозою, можлива втрата свідомості внаслідок його «відключення»

У людей, які живуть з діабетом, з причини відсутності або нестачі інсуліну в крові, чи його «незадовільної» роботи внаслідок резистентності до цього гормону, печінка в періоди, коли ми довго утримуємося від їжі, наприклад, під час нічного сну, починає «безконтрольно» виділяти зі своїх запасів глюкозу в кров. Це і призводить до надмірного підвищення рівня глюкози в крові натщесерце.

Таким чином, існують дві основні причини збільшення рівня глюкози в крові у пацієнтів із цукровим діабетом:

  • Збільшення рівня глюкози в крові після прийому їжі пов’язане з надмірним надходженням вуглеводів з їжею

  • Збільшення рівня глюкози в крові натще пов’язане з надлишковим утворенням глюкози в печінці із запасів внаслідок абсолютної чи відносної нестачі інсуліну

Авторська стаття від:

Костянтин Олександрович Зуєв

Спікер вебінарів, автор статей.

К.м.н, лікар ендокринолог, сомнолог. Завідувач ендокринологічного відділення КНП "Київська міська клінічна лікарня №8".

Програма харчування при ЦД у форматі pdf

Харчовий щоденник у форматі pdf - для зручного контролю режиму харчування

Наступна стаття по темі:

Цільові показники глюкози для пацієнтів з діабетом

Перш ніж приймати заходи для нормалізації рівня глюкози в крові, необхідно визначитись, до якого ж безпечного рівня необхідно знижувати глюкозу в крові?


Більше цікавого для вас
Програма раціонального харчування при подагрі
Цільові показники глюкози для пацієнтів з діабетом
Оптимізація дозування короткодіючого інсуліну для прийомів їжі
Оптимізація дозування довгодіючого інсуліну
Керування раптовими підйомами рівня глюкози: ефективні стратегії