Оксана Юріївна Молода
Авторка медичних матеріалів
Сімейна лікарка, фтизіопульмонолог
БЦЖит - це ускладнення, що виникає після неправильного введення вакцини БЦЖ.
Причиною не завжди є непрофесійність дій медпрацівника, що проводить щеплення дитині.
БЦЖ - єдина вакцина, що має бути введена суворо внутрішньошкірно. Проте, у дітей відстань між шарами шкіри (епідермісом, дермою та підшкірною клітковиною) дуже маленька і становить буквально міліметр-два. Тому найменший рух дитини під час уколу (а таке найчастіше буває, коли вакцинують дитину не в пологовому будинку, а в більш старшому віці) може привести до потрапляння голки у підшкірну клітковину й, відповідно, певним відхиленням у формуванні рубчику.
Локальний БЦЖит
Вакцинний штам не здатний викликати захворювання, але він живий, тож живе своїм мікробним життям там, куди потрапив. І при потраплянні у підшкірну клітковину викликає формування більшої за розміром папули, а згодом і пустули, яка може набиратися гноєм кілька разів, неодноразово вскриватися й лякати батьків і педіатрів своїм зовнішнім виглядом.
В цій ситуації головне пам'ятати, що розмір не має значення! І, згідно рекомендаціям ВОЗ та чинному Наказу МОЗ 102 (Стандарти допомоги "Туберкульоз"), локальний БЦЖит не потребує лікування.
Окремою болючою темою є застарілі рекомендації використання примочок на місце введення БЦЖ. Особливо, з димексидом.
Це КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО!
Димексид є вкрай нефротоксичним, всмоктується крізь шкіру (в тому числі, неушкоджену), швидко потрапляє в системний кровоток і викликає інтерстиційні нефрити (ураження нирок). За необхідності призначення специфічної терапії (зазвичай, при дисемінованій БЦЖ-інфекції або ускладненому лімфаденіті), протитуберкульозні препарати призначаються виключно системно.
За необхідності призначення специфічної терапії (зазвичай, при дисемінованій БЦЖ-інфекції або ускладненому лімфаденіті), протитуберкульозні препарати призначаються виключно системно!
Заборона призначення примочок прописана законодавчо у Наказі МОЗ 102.
Регіонарний лімфаденіт
Це форма БЦЖиту, коли збільшуються регіонарні лімфовузли (під пахвою зліва, або надключичні зліва). При збільшенні підпахвового лімфовузла й підозрі на БЦЖ-лімфаденіт, рекомендовано провести УЗД лімфовузлів і, за умови відсутності деструкції (руйнування) лімфовузла, рекомендовано спостереження. За наявності деструктивних змін у лімфовузлі, призначаються протитуберкульозні препарати системно! За умови формування нориці та/або формування конгломерату лімфовузлів з нагноєнням, рекомендоване їх хірургічне видалення з обов'язковим гістологічним дослідженням.
Вищеописана тактика ведення БЦЖ-лімфаденіту прописана у чинному Наказі МОЗ 102.
Генералізована БЦЖ-інфекція
Існує невеликий відсоток дітей (близько 1 на 275000 щеплень), що мають вроджені імунодефіцитні стани, недіагностовані при народженні. У таких дітей після вакцинації БЦЖ може виникнути генералізована БЦЖ - інфекція (стан, коли вакцинний штам розповсюджується по всім органам і системам, не зустрічаючи імунного опору). Така ситуація підлягає лікуванню протитуберкульозними препаратами системно. Лікування призначається й проводиться фтизіатром в умовах стаціонару.
За матеріалами Наказу МОЗ 102 від 19.01.2023