Гостра кропив’янка на тлі прийому доксицикліну
Розділ «Клінічні випадки» містить інформацію про клінічні випадки та інформацію про результати лікування, що надається практикуючими лікарями. Цей розділ створений виключно для лікарів, на основі їх реального досвіду з метою обміну професійним досвідом. Інформація, що міститься у цьому розділі, призначена тільки для інформаційних цілей. Користувачі повинні здійснювати свою професійну оцінку та дотримуватися належної практики надання медичної допомоги при застосуванні будь-якої інформації з цього сайту.
Якщо ви маєте випадок, який бажаєте запропонувати для майбутніх клінічних кейсів, будь ласка, зв’яжіться з нами. Ми відкриті до співпраці та обміну досвідом.
Авторка клінічного випадку
Кропив’янка
Кропив’янка — це захворювання шкіри, яке характеризується раптовою появою сверблячих пухирів, почервонінням і локальним набряком.
Одним із можливих чинників виникнення гострої кропив’янки є прийом лікарських засобів, зокрема антибактеріальних препаратів
Лікарські реакції можуть виникати як унаслідок алергічних механізмів, так і через інші механізми гіперчутливості. Тому поява висипу під час медикаментозного лікування потребує:
- Оцінювання можливого причинного зв’язку
- Своєчасного перегляду терапії
- Призначення симптоматичного лікування
Опис клінічного випадку

Пацієнтка
Жінка, 64 роки
Пацієнтка скаржилася на висипання в ділянці тулуба та нижніх кінцівок, що супроводжувалися вираженим свербежем
Анамнез захворювання
Пацієнтка проходила лікування у лікаря-інфекціоніста з приводу хвороби Лайма. У межах призначеної терапії приймала доксициклін.
На тлі прийому антибактеріального препарату з’явилися шкірні висипання, які супроводжувалися свербежем.
З огляду на часовий зв’язок між початком медикаментозної терапії та появою шкірних проявів було запідозрено можливу лікарську реакцію
Об’єктивний статус
Під час огляду у разі типового перебігу кропив’янки спостерігаються множинний уртикальний висип, з чіткими контурами,яскраво-рожевого колоьру дещо підвищені над поверхнею шкіри та схильні до злиття.
У цьому клінічному випадку висипання локалізувалися на тулубі та нижніх кінцівках. З урахуванням анамнезу та появи симптомів під час прийому доксицикліну розглядалася ймовірність медикаментозно зумовленої кропив’янки.
Примітка: наведений опис морфологічних елементів відповідає типовій клінічній картині кропив’янки; його слід узгодити з фактичними результатами огляду пацієнтки
Клінічний діагноз
Гостра кропив’янка, ймовірно пов’язана з прийомом доксицикліну
Причинний зв’язок із препаратом потребує клінічного оцінювання. Сам факт появи висипу під час лікування не підтверджує остаточно алергічну природу реакції.
Лікування
Згідно з наданими даними, пацієнтці було рекомендовано:
- Відміну доксицикліну у зв’язку з підозрою на медикаментозну реакцію (лікар інфекціоніст відмінив препарат)
- Білагіс — по одній таблетці тричі на добу протягом п’яти днів
- Сорбент протягом трьох днів
На п’ятий день лікування відзначено значне клінічне покращення та зменшення шкірних проявів.
Надалі було зазначено продовження прийому Білагісу по одній таблетці один раз на добу протягом п’яти днів.

Симптоматичне лікування алергічного ринокон’юнктивіту (сезонного та цілорічного), кропив’янки
Динаміка захворювання
На п’ятий день лікування пацієнтка відзначила значне поліпшення стану:
- Інтенсивність свербежу зменшилася
- Шкірні прояви регресували
Позитивна динаміка після припинення прийому підозрюваного препарату та проведення симптоматичного лікування узгоджується з можливим медикаментозно зумовленим характером реакції. Водночас для підтвердження причинного зв’язку необхідно враховувати повну клінічну картину та інші можливі чинники.
Повторне призначення доксицикліну з метою перевірки реакції не рекомендується проводити самостійно
Питання подальшого використання препарату має вирішувати лікар з урахуванням тяжкості реакції та необхідності лікування хвороби Лайма.
Висновки
Правильно встановлений діагноз — це основа обґрунтованого лікування, зменшення ризику ускладнень і покращення якості життя пацієнта








