Кожна п'ята жінка стикається з діагнозом гіперандрогенії1. Симптоми стану, такі як акне та алопеція, можуть бути не лише фізично, а й психологічно обтяжливими. Часто ситуацію ускладнює відсутність коректної інформації та необхідної підтримки.
Поділіться цим матеріалом у форматі pdf зі своїми пацієнтками, щоб допомогти їм краще розуміти свій стан і контролювати прояви захворювання 👉
Що таке гіперандрогенія
Гіперандрогенія — це стан, для якого є характерним підвищення рівнів андрогенів або надмірна чутливість тканин до них2.
Андрогени — це стероїдні гормони, що переважно виробляють статеві залози та наднирники в жінок і чоловіків3.
Один із таких гормонів — тестостерон, який пов’язаний із розвитком статевих ознак, здоров’ям кісток і статевим потягом1.
Як розпізнати гіперандрогенію
Симптомами гіперандрогенії можуть бути1,3:
Аномальне зростання волосся
Облисіння за чоловічим типом (на тім’яній ділянці)
Нерегулярний менструальний цикл
Аномальне зростання волосся — гірсутизм є найпоширенішим симптомом захворювання і трапляється у 5-15% випадків3
Наявність гірсутизму можна перевірити за допомогою шкали Феррімана — Голлвея, яка дає змогу оцінити ступінь аномального оволосіння на дев'яти ділянках тіла, найчутливіших до андрогенів. Кожну ділянку оцінюють від 0 до 4 балів. У жінок репродуктивного віку результат ≥8 балів указує на наявність гірсутизму5.
Як довго триває лікування гіперандрогенії
Лікування гіперандрогенії здебільшого є пожиттєвим.
У деяких випадках жінки з гіперандрогенією, спричиненою синдромом полікістозних яєчників (СПКЯ), можуть подолати цей стан завдяки значному зниженню ваги. Проте більшість пацієнток потребує постійної терапії протягом усього життя для зменшення симптомів6.
Чи може гіперандрогенія спричиняти ускладнення
Потенційні ускладнення гіперандрогенії зумовлено різними чинниками, зокрема причинами її виникнення, а також якістю, своєчасністю та обсягом наданої медичної допомоги. Наприклад, ускладнення СПКЯ можуть спричиняти проблеми з фертильністю, самооцінкою та настроєм, а також збільшувати ризик розвитку цукрового діабету 2 типу.
Найефективнішим заходом є активна участь у підтриманні власного здоров'я та звернення по спеціалізовану консультацію до ендокринолога чи хірурга залежно від ситуації1.
Які додаткові методи можуть допомогти в боротьбі з симптомами
Для зменшення проявів гіперандрогенії, крім основного лікування, є додаткові косметичні та медичні стратегії, зокрема1:
Косметичні методи видалення волосся
Консультація дерматолога щодо акне
Спілкування з терапевтом для емоційної підтримки та розв'язання проблем зі змінами настрою, такими як тривога чи депресія
Консультація дієтолога-нутриціолога, який допоможе впровадити нові харчові звички
Коли може знадобитися додаткова медична допомога
Підтверджений діагноз гіперандрогенії та призначене медикаментозне лікування потребують регулярного медичного контролю для перевірки ефективності терапії6.
За наявності СПКЯ потрібно регулярно проходити медичні обстеження. Це зумовлено підвищеним ризиком розвитку таких станів, як цукровий діабет, гіпертензія, підвищення рівня холестерину, ожиріння та рак ендометрію3.
Чи можна запобігти гіперандрогенії
На жаль, немає визначених методів, які б гарантували запобігання гіперандрогенії чи СПКЯ, що є найпоширенішою причиною цього стану.
Проте деякі заходи можуть допомогти зменшити прояви симптомів. Наприклад, збалансоване харчування, регулярні фізичні навантаження та підтримання здорової ваги можуть полегшити симптоми СПКЯ та гіперандрогенії6.
Флутафарм® Феміна
Лікування гіперандрогенії у жінок з порушеннями оваріально-менструального циклу, гірсутизмом, синдромом склерополікістозних яєчників та безпліддям
СПКЯ — синдром полікістозних яєчників
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.РП № UA/14087/01/01. Наказ МОЗ України 01.08.2017 № 887. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 29.07.2022 № 1352.
УКР/ПРОМО/07/2024/ФЛУ_Ф/РНВЕБ/001