Фармакологічне лікування ендометріозу рекомендоване жінкам, які страждають на симптоматичний ендометріоз. Ідеальна гормональна терапія повинна…
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Фармакологічне лікування ендометріозу рекомендоване жінкам, які страждають на симптоматичний ендометріоз. Ідеальна гормональна терапія повинна зменшувати біль, уникаючи гіпоестрогенного стану, і мати обмежені побічні ефекти, оскільки її слід застосовувати протягом тривалого часу. Фармакологічне лікування також може збільшити тривалість ремісії після операції та зменшити кількість рецидивів1.
Естропрогестини та прогестини призначають у більшості випадків як терапію першої лінії. Проте застосування засобів, що містять тільки прогестин, може мати деякі переваги в лікуванні ендометріозу1.
КОК при ендометріозі
Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) широко застосовують для лікування як больового синдрому, пов'язаного з ендометріозом, так і болю у жінок із підозрою на ендометріоз. Це є практичними перевагами КОК включаючи контрацептивний захист, безпеку тривалого застосування та забезпечення контролю менструального циклу. Більш доцільно застосування безперервного прийому КОК2.
Однак слід наголосити, що призначення КОК підліткаміз тазовим болем без підтвердження ендометріозу може призводити до ще більшого відстрочення часу діагностування захворювання. Поки що недостатньо даних і про можливий вплив естрогенового компонента у складі КОК на перебіг захворювання, оскільки є припущення щодо потенційної стимуляції розвитку та прогресування захворювання під впливом екзогенних естрогенів, адже відомо, що ендометріоз є естрогенозалежним процесом2.
Потенційними недоліками КОК є дещо вищий ризик тромботичних подій, ніж терапія, яка містить лише прогестини, і протипоказання пацієнтам, які страждають на мігрень3.
Дієногест для лікування ендометріозу
Безпосередньо впливаючи на ендометріоїдні вогнища, прогестини зумовлюють децидуалізацію клітин строми та секреторну трансформацію епітеліальних клітин ендометрія. Також пригнічення овуляції на фоні прийому прогестинів дає змогу, з одного боку, знизити ризики рецидивів ендометріозу, а з іншого — зберегти вже до цього знижений оваріальний резерв у пацієнток із відстроченими репродуктивними планами2.
Дієногест — пероральний прогестин, що має потужну антипроліферативну дію, спрямовану на ендометрій, а також антиангіогенний, протизапальний та імуномоделюючий ефект2
До переваг цього прогестину належать особливий механізм блокади овуляції, спрямований на апоптоз гранульозних клітин зростаючого фолікула, слабкий центральний ефект і помірне зниження продукції естрадіолу, рівень якого знаходиться в межах терапевтичного вікна, що дає змогу уникнути розвитку симптомів естрогенного дефіциту при збереженні вираженого антипроліферативного ефекту2.
Прогресуюче зниження інтенсивності больових проявів захворювання
Покращення якості життя пацієнток
Відсутність клінічної симптоматики ще впродовж 6 місяців після припинення лікування
Дієногест ↔vs↔ КОК
➥Доказова база для порівняння ефективності прогестину з естропрогестином при лікуванні пацієнток з ендометріомою яєчників було проведене проспективне дослідження1.
Отже, розмір ендометріоїдних кіст був значно менший у групі дієногесту, ніж у групі, яка отримувала етинілестрадіол + дієногест1
У іншому дослідженні порівнювали вплив дієногесту або левоноргестрелу/етинілестрадіолу на ендометріоми яєчників, глибину інфільтрації ендометріозу, біль і якість життя3.
Результати
У жінок, які отримували дієногест, спостерігалося значно більше зниження ендометріоїдних уражень, ніж у жінок, які отримували КОК3
У групі дієногесту спостерігалося значно більше зниження больових симптомів, ніж у групі КОК3
У групі дієногесту більшість пунктів, пов’язаних із якістю життя та змінами настрою, значно покращилися, зокрема середня оцінка розумового компонента, ніж у групі КОК3
Дієногест — прогестин, який добре переноситься, є ефективним для лікування ендометріоз-асоційованого болю та зменшення ендометріоїдних кіст1. Окрім того, прийом дієногесту демонструє значно більше зниження ендометріоїдних уражень, болю і покращення якості життя, ніж прийом КОК3.
Основні тези
Ідеальна гормональна терапія повинна зменшувати біль і мати обмежені побічні ефекти1
Естропрогестини та прогестини призначають у більшості випадків як терапію першої лінії1
КОК широко застосовують для лікування больового синдрому, пов'язаного з ендометріозом2. Однак потенційними недоліками КОК є дещо вищий ризик тромботичних подій, ніж терапія, яка містить лише прогестини, і протипоказання пацієнтам, які страждають на мігрень3
Дієногест — пероральний прогестин, що має потужну антипроліферативну дію2 та демонструє значно більше зниження ендометріоїдних уражень, больових проявів, а також покращення якості життя, ніж при КОК3
SF-12 MCS — 12-Коротка форма опитування щодо здоров’я зі шкалою розумового компонента ВАШ — візуально-аналогова шкала ЕЕ — етинілестрадіол КОК — комбіновані оральні контрацептиви
Джерела
Angioni S., Pontis A., Malune M.E. et al. Is dienogest the best medical treatment for ovarian endometriomas? Results of a multicentric case control study. Gynecol Endocrinol. 2020; 36(1):84-86. DOI: 10.1080/09513590.2019.1640674
Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги. Тактика ведення пацієнток з генітальним ендометріозом. Наказ МОЗ України №319 від 06.04.2016.
Piacenti I., Viscardi M.F., Masciullo L. et al. Dienogest versus continuous oral levonorgestrel/EE in patients with endometriosis: what's the best choice? Gynecol Endocrinol. 2021; 37(5):471-475. DOI: 10.1080/09513590.2021.1892632
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Маріта, таблетки по 2 мг. РП №UA/18865/01/01. Наказ МОЗ України №1605 від 30.07.2021.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/18865/01/01. Наказ МОЗ України 30.07.2021 № 1605.
УКР/ПРОМО/03/2023/МРТ/РНВЕБ/003
Більше цікавого для вас
Про свербіж в інтимній зоні говорити не соромно, а необхідно