Дізнайтеся більше про доказові рекомендації, що допоможуть не лише знизити рівень пролактину, а й нормалізувати метаболізм у пацієнтів із гіперпролактинемією
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Метаболічні порушення на фоні гіперпролактинемії: рекомендації з лікування
Гіперпролактинемія спричиняє не лише репродуктивні порушення, а й впливає на метаболічні процеси1.
У пацієнтів із надмірним рівнем пролактину часто спостерігають метаболічний синдром та пов’язані з ним порушення ліпідного профілю, глюкози й інсуліну1.
Розуміння механізму метаболічних порушень при гіперпролактинемії та їх коригування є критичними в запобіганні довгострокових ускладнень стану. Тому важливо вибрати терапію, яка б не лише знизила рівень пролактину, але й позитивно вплинула на метаболічні наслідки. Як цього досягти, читайте далі.
Метаболічні наслідки гіперпролактинемії
Майже третина пацієнтів із гіперпролактинемією страждає наметаболічний синдром. Через надлишкову секрецію пролактину відбувається пригнічення фізіологічного дофамінергічного тонусу, що супроводжується низкою метаболічних проблем, серед яких1:
Підвищення апетиту та, як наслідок, збільшення ваги чи ожиріння
Порушення секреції інсуліну, постпрандіальна гіперінсулінемія та підвищення секреторної відповіді на глюкозу
Зростання рівня загального холестерину, ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) і тригліцеридів, а також зниження рівня ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ)
Пролактин також впливає на регулювання орексигенно-анорексигенної системи, що контролює відчуття голоду й насичення, а також на функцію жирових клітин. Рецептори пролактину та дофаміну 2-го типу експресуються на β-клітинах підшлункової залози та адипоцитах, що підтверджує їх ключову роль у регулюванні периферичного метаболізму1.
Зважаючи на докази щодо ролі пролактину як метаболічного гормону, було запропоновано класифікацію рівнів пролактину. Вона враховує концепцію гомеостатичної функціонально підвищеної транзиторної пролактинемії (HomeoFIT-PRL)1.
Рівні пролактину ≤ 25 мкг/л вважають нормою, тоді як підозра на пролактиному виникає при рівнях > 200 мкг/л.
Якщо виключити поширені причини гіперпролактинемії, такі як вагітність, лактація, гіпотиреоз і застосування медикаментів, значення пролактину 25-100 мкг/л можуть бути відповіддю на тимчасові подразники, як-от стрес, гіпоглікемія, сексуальне збудження, інтенсивне тренування, циркадні піки1.
Отже, рівні пролактину 25-100 мкг/л можна вважати нормальною відповіддю організму на підвищення метаболічної активності за відсутності інших патологічних причин1.
Зменшення метаболічних наслідків гіперпролактинемії
Відновлення нормального рівня пролактину завдяки належній терапії може зменшити метаболічні порушення1.
Коректне лікування може знизити вираженість метаболічного синдрому й ожиріння, а також покращити інсуліновий, глікемічний та ліпідний профілі. З цього погляду дієвим є застосування агоністів дофаміну1.
Позитивні метаболічні ефекти агоністів дофаміну можуть проявлятися навіть за відсутності надлишку пролактину. Зокрема, в пацієнтів із цукровим діабетом агоністи дофаміну сприяють покращенню глікемічного профілю та зниженню рівня глікованого гемоглобіну1.
Каберголін є терапією першої лінії при гіперпролактинемії, згідно з рекомендаціями Ендокринного товариства2
У проспективному дослідженні, проведеному Auriemma R.S. та співавторами, було проаналізовано вплив каберголіну на метаболічний синдром у пацієнтів із пролактиномою. В усіх учасників вимірювали рівень пролактину та метаболічні показники на момент установлення діагнозу та після 12 і 60 місяців безперервного лікування каберголіном3.
Проти початкового рівня каберголін сприяв значному зниженню пролактину з повною нормалізацією в 93% пацієнтів після 60-місячного лікування. До того ж порівняно з початковими показниками в пацієнтів значно покращилися показники ліпідного профілю, рівня інсуліну натще та знизився індекс вісцерального ожиріння3.
У іншому проспективному дослідженні Schwetz V. та співавторипідтвердили зниження рівня ЛПНЩ і загального холестерину після застосування каберголіну в пацієнтів із пролактиномою. Середній показник ЛПНЩ зменшився з 121,6 мг/дл до 110,6 мг/дл, а загального холестерину — з 191 мг/дл до 181 мг/дл4.
Каберголін чинить позитивну дію на зниження ваги в пацієнтів із гіперпролактинемією, що підтверджено в ретроспективному огляді Korner J. та співавторів. Згідно з даними, середня втрата ваги серед учасників становила 7% від початкової маси тіла, а в частини пацієнтів відбулося зниження ваги на понад 10% від вихідної5.
Застосування каберголіну єефективним не тільки для зниження рівня пролактину. Каберголін також позитивно впливає на метаболічні наслідки гіперпролактинемії, зокрема зменшує вираженість метаболічного синдрому й ожиріння, а також сприяє поліпшенню ліпідного профілю3-5
Гіперпролактинемія спричиняє метаболічні порушення, такі як підвищення апетиту, набирання ваги й ожиріння, порушення секреції інсуліну, зростання рівнів загального холестерину, ЛПНЩ і тригліцеридів, а також зниження рівня ЛПВЩ1
Застосування агоністів дофаміну зменшує вираженість метаболічного синдрому й ожиріння, а також значно покращує глюкоінсулінемічний і ліпідний профілі1
Каберголін є терапією першої лінії при гіперпролактинемії, згідно з рекомендаціями Ендокринного товариства2
Застосування каберголінусприяло значному зниженню рівня пролактину з повною нормалізацією в 93% пацієнтів після 60 місяців лікування та забезпечило покращення ліпідного профілю, рівня інсуліну натще та зниження індексу вісцерального ожиріння3
ЛПВЩ — ліпопротеїни високої щільності ЛПНЩ — ліпопротеїни низької щільності
Джерела
Pirchio R., Graziadio C., Colao A. et al. Metabolic effects of prolactin. Front Endocrinol (Lausanne). 2022; 13:1015520. DOI:10.3389/fendo.2022.1015520
Melmed S., Casanueva F.F., Hoffman A.R. et al. Endocrine Society. Diagnosis and treatment of hyperprolactinemia: an Endocrine Society clinical practice guideline. J Clin Endocrinol Metab. 2011; 96(2):273-88. DOI:10.1210/jc.2010-1692
Auriemma R.S., Granieri L., Galdiero M. et al. Effect of cabergoline on metabolism in prolactinomas. Neuroendocrinology. 2013; 98(4):299-310. DOI:10.1159/000357810
Schwetz V., Librizzi R., Trummer C. et al. Treatment of hyperprolactinaemia reduces total cholesterol and LDL in patients with prolactinomas. Metab Brain Dis. 2017; 32(1):155-161. DOI:10.1007/s11011-016-9882-2
Korner J., Lo J., Freda P.U. et al. Treatment with cabergoline is associated with weight loss in patients with hyperprolactinemia. Obes Res. 2003; 11(2):311-2. DOI:10.1038/oby.2003.46
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Каберлат®, таблетки 0,5 мг. РП №UA/19113/01/01.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП UA/19113/01/01. Наказ МОЗ України 22.02.2022 № 355.
УКР/ПРОМО/07/2024/КБТ/РНВЕБ/003
Більше цікавого для вас
Про свербіж в інтимній зоні говорити не соромно, а необхідно