Чому селективність лікарських засобів для зниження внутрішньоочного тиску є вирішальною для сповільнення розвитку глаукоми та як обрати оптимальну терапію
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Селективність має значення: простагландини в терапії глаукоми
Міжнародними товариствами з лікування глаукоми рекомендовано застосування аналогів простагландинів як першу лінію терапії глаукоми та очної гіпертензії1.
Перехід у стратегії лікування від традиційних β-блокаторів до аналогів простагландинів був зумовлений високою ефективністю останніх, низьким ризиком системних побічних ефектів, зручним дозуванням та кращим добовим контролем внутрішньоочного тиску (ВОТ). Аналоги простагландинів можуть знижувати ВОТ до 30%1.
Важливість селективності аналогів простагландинів
Гіпотензивний ефект аналогів простагландинів відбувається головним чином завдяки впливу на FP- і EP-рецептори простагландинів1. Вища селективність аналогів простагландинів із FP- і EP-рецепторами сприяє ефективності зниження ВОТ.
FP-рецептори містяться в епітелії рогівки та циліарного тіла, циркулярній частині циліарного м’яза, стромі райдужки та гладком’язових клітинах. EP-рецептори є в трабекулярній сітці, судинній оболонці та сітківці.Завдяки активації цих рецепторів у структурах ока відбувається зниження ВОТ1.
Вибираючи лікарський засіб для ефективного зниження ВОТ варто звернути увагу на аналоги простагландинів, які мають високу спорідненість із простагландиновими рецепторами. Адже від цього залежатиме ефективність протиглаукомного лікування1.
Найвищу спорідненість із FP-рецепторами має травопрост1
Механізм дії травопросту
Травопрост зумовлює гіпотензивний ефект завдяки впливу на FP-рецептори, що містяться в циліарному м’язі та трабекулярній сітці2.
Травопрост проявляє очний гіпотензивний ефект завдяки посиленню увеосклерального відтоку, діючи на FP-рецептори. Він стимулює секрецію та активацію матриксної металопротеїнази у клітинах циліарного м’яза, внаслідок чого відбувається регуляція відтоку рідини2.
Збільшуються оптично порожні проміжки між пучками м’язів циліарного тіла, частково заповнених мієліновими нервовими волокнами. Ультраструктурно ці проміжки виявилися вкритими ендотеліальними клітинами, що контактують із базальними мембранами мікросудин. Ці структури нагадують лімфодренажну систему, подібну до судинної оболонки2.
Отже, реорганізація циліарного тіла може полегшити дренаж водянистої вологи з передньої камери та сприяти зниженню ВОТ2.
Результати досліджень in vitro на культивованих клітинах переконливо свідчать про дію травопросту на трабекулярну сітку, в якій також містяться EP-рецептори2.
На відміну від інших аналогів простагландинів травопрост має 100-відсотковий агоністичний ефект до FP-рецепторів простагландинів, що дає змогу ефективно знижувати ВОТ1,2
Ефективність травопросту
Застосування травопросту сприяє середньому зниженню ВОТ у діапазоні від 25 до 32%2
Гіпотензивний ефект травопросту зберігається протягом 24 годин, знижуючи коливання ВОТ протягом всієї доби2
Низька частота виникнення місцевих і системних побічних реакцій, значна гіпотензивна ефективність і дозування один раз на добу роблять травопрост ефективним лікарським засобом для пацієнтів із підвищеним ВОТ2
Основні тези
Підвищення ВОТ — єдиний фактор ризику прогресування глаукоми, який піддається лікуванню1
Європейським товариством глаукоми рекомендовано застосування аналогів простагландинів як першої лінії терапії відкритокутової глаукоми та очної гіпертензії1
Аналоги простагландинів знижують ВОТ від 28 до 31%1
Зниження ВОТаналогами простагландинів відбувається завдяки активації FP- і EP-рецепторів1
Травопрост має найвищу спорідненість із FP-рецепторами, що сприяє вираженому гіпотензивному ефекту1,2
100-відсотковий агоністичний ефект травопросту до FP-рецепторів забезпечує гіпотензивний ефект1
Травопрост знижує ВОТ та мінімізує його коливання протягом доби2
Глаутан
Зниження підвищеного внутрішньоочного тиску в пацієнтів з очною гіпертензією або відкритокутовою глаукомою
Subbulakshmi S., Srinivasan K., Venkatesh R. Prostaglandin analogs in ophthalmology. Indian Journal of Ophthalmology. 2023; 71(5):1768-1776. DOI:10.4103/IJO.IJO_2706_22
Quaranta L., Riva I., Katsanos A. et al. Safety and efficacy of travoprost solution for the treatment of elevated intraocular pressure. Clin Ophthalmol. 2015; 10(9):633-43. DOI:10.2147/OPTH.S61444
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Глаутан, краплі очні по 2,5 мл у флаконі. РП №UA/14725/01/01. Наказ МОЗ України №1980 від 28.08.2020.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/14725/01/01. Наказ МОЗ України 28.08.2020 № 1980.
УКР/ПРОМО/11/2023/ГЛА/РНВЕБ/002
Більше цікавого для вас
Вивчення впливу пробіотиків на псоріаз та атопічний дерматит