Оксана Юріївна Молода
Авторка медичних матеріалів
Сімейна лікарка, фтизіопульмонолог
Сьогодні ми з Вами поговоримо про одну вельми делікатну, але й вельми значиму проблему людства - вірус папіломи людини, захворювання, які він викликає та методи їх попередження.
Отже, ВПЛ – вірус папіломи людини (HPV – Human Papillomavirus) – це сімейство вірусів, що налічує близько 100 видів. ВПЛ - інфекція тривалий час протікає безсимптомно, носієм вірусу є кожний шостий житель планети.
При зараженні збудник потрапляє в епітеліальні клітини, порушуючи процес їх ділення, що призводить до розвитку захворювань. Папіломавіруси ініціюють свій життєвий цикл шляхом зв'язування з базальною мембраною епітеліальних клітин в місцях, схильних до епітеліальної травми, а потім переходять до базальних кератоцитів.
ВПЛ - єдиний вірус, який не потрапляє в кров, через що процес інфікування не супроводжується процесом запалення!
Онкопротеїни вірусу Е6 та Е7 здатні пригнічувати противірусні механізми в клітинах людини.
Імунна система "не бачить" ВПЛ, доки в крові не циркулюватиме достатня кількість вірусних часточок.
Переважно, вірус вражає органи сечостатевої системи, аноректальну область. Деякі штами вірусу можуть призвести до раку прямої кишки, піхви, статевого члена, шийки матки, а також ротоглотки:
штами з високим онкогенним ризиком (18, 16, 31, 33 та інші)
штами з низьким онкогенних ризиком (6, 11, 32, 40-44, 72)
Високоонкогенні штами викликають утворення кондилом в аногенітальній зоні, на поверхні шийки матки у жінок і статевого члена у чоловіків.
6 та 11 типи ВПЛ викликають до 95% генітальних бородавок (доброякісні аногенітальні бородавки, або гострокінцеві кондиломи, - найпоширеніші клінічні прояви ВПЛ). Також вірус папіломи людини може викликати звичайні та долонно-підошовні бородавки.
До шкірних проявів ВПЛ також відноситься бородавчата епідермодисплазія, класични клінічні прояви якої починаються ще в дитинстві у вигляді еритематозних папул або бляшок, схожих на пласкі бородавки або нагадують ураження від лишаю та себореї. Також може виникати кератоз на тулубі, шиї та обличчі.
Тривала дія на організм 16,18, 31, 33 типів вірусу може призвести до дисплазії шийки матки й, в подальшому, до раку шийки матки.
Особливістю цього вірусу є можливе повторне зараження протягом життя (не у всіх перехворілих папіломовірусною інфекцією виникає стійка імунна відповідь).
Найпоширенішим шляхом зараження є статевий. Однак, інфікування також можливе контактно-побутовим, контактним та вертикальним (від матері до дитини під час пологів) шляхами.
Найефективнішою профілактикою захворювань, викликаних ВПЛ, є ВАКЦИНАЦІЯ.
В Україні вакцини від ВПЛ - це Гардасил, Гардасил 9 та Церварикс.
Найбільш ефективною є вакцинація до початку статевого життя, але вакцинуватися МОЖНА й ПОТРІБНО хлопчикам та дівчаткам від 9 до 45 років, вразливим групам населення (в тому числі, лікарям) та особам, що мають обтяжений анамнез.
Щеплення проводиться двома дозами вакцини у віці 9-14 років. Діти старше 14 років та дорослі потребують трьох доз вакцини.
За матеріалами СDC, AAPF та офіційного сайту ВОЗ.