Заглиблення в тонкощі антитромбоцитарної терапії: клопідогрель і АСК
Окремо чи разом? Розглядаємо, коли та як застосовують клопідогрель і АСК, а також їх спільне застосування в схемі ПАТТ


Заглиблення в тонкощі антитромбоцитарної терапії: клопідогрель і АСК
Атеротромбоз — поширена потенційно небезпечна для життя патологія, що характеризується неочікуваним і раптовим розривом атеросклеротичної бляшки, який призводить до активації тромбоцитів і формування тромбу1. Атеротромбоз є причиною смерті 30% населення земної кулі. За статистичними даними, ураження більш ніж однієї судинної зони (коронарної, церебральної чи периферичної) зустрічається у 26% пацієнтів2.
Які ризики серцево-судинних подій мають пацієнти з атеротромбозом?

Антитромбоцитарна терапія
У пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями активацію тромбоцитів спричиняє пошкодження або дисфункція ендотелію судин, що призводить до агрегації тромбоцитів і подальшого патологічного утворення тромбу та ішемічних подій. Отже, антитромбоцитарна терапія є основою лікування та вторинної профілактики серцево-судинних захворювань (ССЗ), включно з гострим коронарним синдромом (ГКС), транзиторною ішемічною атакою (ТІА) чи малим інсультом і захворюванням периферичних артерій (ЗПА)3.
Інгібітори P2Y12, першим із яких був клопідогрель, відіграють важливу роль в антитромбоцитарній терапії, а отже, в лікуванні та вторинній профілактиці ССЗ3
Загальні показання для антитромбоцитарної терапії
Основні показання до прийому антиагрегантів4:
Вторинна, а в пацієнтів високого ризику — і первинна профілактика артеріального тромбозу
Лікування гострого артеріального тромбозу
Інвазивні процедури на артеріях
Комбінацію антикоагулянтів та антиагрегантів застосовують4:
У разі лікування гострого артеріального тромбозу
Під час інвазивних лікувальних процедур із залученням артерій
У пацієнтів із високим ризиком тромбозу з інших причин (наприклад, деякі пацієнти зі штучними клапанами серця чи з антифосфоліпідним синдромом)
Клопідогрель
Клопідогрель є тієнопіридином 2-го покоління та інгібітором P2Y122. Він селективно інгібує зв’язування аденозиндифосфату (АДФ) із рецептором на поверхні тромбоцита й активацію комплексу gp2b-3a під дією АДФ, інгібуючи таким чином агрегацію тромбоцитів. Клопідогрель також інгібує агрегацію тромбоцитів, спричинену іншими агоністами, завдяки блокаді активності тромбоцитів звільненим АДФ. Клопідогрель діє шляхом незворотної зміни рецептора АДФ на тромбоциті. Відповідно тромбоцити, що вступили з ним у взаємодію, виявляються пошкодженими протягом всього терміну їх життя, при цьому нормальна функція тромбоцитів відновлюється зі швидкістю, що відповідає швидкості оновлення самих тромбоцитів1.
Ефективність клопідогрелю в профілактиці судинних подій доведена в ході численних рандомізованих досліджень1
Основними показаннями до застосування клопідогрелю є4:
ГКС і профілактика тромбозу стента на визначений період у комбінації з аспірином
Вторинна профілактика порушень мозкового кровообігу як альтернатива аспірину з дипіридамолом
ЗПА
Як заміна при алергії на ацетилсаліцилову кислоту (АСК)
Особливості застосування клопідогрелю, на які варто звернути увагу
1. Інгібітори протонної помпи (ІПП)
Шлунково-кишкові кровотечі є найпоширенішим серйозним геморагічним ускладненням при довгостроковій антиагрегантній терапії. У рандомізованих контрольованих дослідженнях показали, що ІПП знижують частоту повторних шлунково-кишкових кровотеч у пацієнтів із високим ризиком, які приймають АСК. Для формування антиагрегантного ефекту клопідогрель потребує метаболічної трансформації в печінці CYP-ізоензимами (головним чином CYP2C19). ІПП також метаболізуються CYP-ензимами, що призводить до потенційного інгібування CYP2C19 (головним чином омепразолом і езомепразолом) і, як наслідок, до зниження метаболічної активації клопідогрелю при одночасному їх застосуванні. У фармакодинамічних дослідженнях продемонстрували зниження антиагрегантної дії клопідогрелю при одночасному введенні ІПП, головним чином омепразолу5.
2. Пацієнти, які перенесли інсульт або ТІА
Попередній інсульт є маркером вразливості та ризику подальшого розвитку геморагічного інсульту, особливо протягом першого року спостереження. Тому пацієнти з попереднім інсультом або ТІА можуть отримати негативні наслідки від призначення прасугрелю замість клопідогрелю. Перехід із прасугрелю чи тикагрелору на клопідогрель є поширеною практикою, особливо в разі розвитку незначних кровотеч і в пацієнтів із низькою реактивністю тромбоцитів, яка є маркером ризику великих кровотеч5.
3. Пацієнти літнього віку
Клопідогрель можна розглядати як засіб першого вибору антитромбоцитарної терапії в пацієнтів літнього віку з ГКС3.
Ацетилсаліцилова кислота
На підставі даних контрольованих досліджень і метааналізів, АСК визнана сучасними терапевтичними стандартами обов'язковим лікарським засобом для лікування хворих із хронічною ішемічною хворобою серця (ІХС), атеросклеротичними ураженнями судин іншої локалізації, вторинної профілактики ІМ, а також профілактики тромбоемболічних ускладнень у хворих із фібриляцією передсердь із низьким або помірним рівнем ризику6.
Механізм дії АСК — незворотне пригнічення циклооксигенази (ЦОГ) шляхом ацетилювання амінокислот, унаслідок чого обмежується синтез тромбоксану A2, відбувається пригнічення мегакаріоцитів і формується дисфункція тромбоцитів. Оскільки тромбоцити стають нездатними до регенерації ЦОГ, ефект АСК зберігається протягом періоду тривалості їх життя6.
Дозування АСК
Продемонстровано, що низькі дози АСК (≤100 мг на добу) пов'язані зі зменшенням ризику кровотеч, включно з великими, порівняно з високими дозами як при монотерапії, так і в поєднанні з інгібітором P2Y12-рецепторів клопідогрелем. Оптимальний діапазон дозування АСК, який забезпечує максимальний захист від настання ішемічних подій та мінімізує ризик кровотечі, становить 75-100 мг для пацієнтів, які отримують подвійну антитромбоцитарну терапію (ПАТТ)5.
Основні практичні міркування щодо застосування клопідогрелю та АСК

Доказова база
Результати дослідження9
Тривале застосування клопідогрелю пацієнтами з атеросклеротичним захворюванням судин є ефективнішим щодо зниження спільного ризику ішемічного інсульту, інфаркту міокарда або судинної смерті, ніж застосування АСК
Подвійна антитромбоцитарна терапія
ПАТТ є одним із найінтенсивніше досліджуваних варіантів лікування ССЗ5.
Клопідогрель часто застосовують у комбінації з аспірином як частину ПАТТ для вторинної профілактики ГКС. Нові та потужніші інгібітори P2Y12, такі як прасугрель і тикагрелор, виявляють більше зниження ризику ішемії, якщо порівнювати з клопідогрелем, за даними клінічних досліджень пацієнтів із ГКС. Однак важливо враховувати, що ці нові інгібітори P2Y12 часто пов'язані з підвищеним ризиком кровотечі, що зменшує користь від їх застосування. Тому деяким пацієнтам із ГКС може знадобитися деескалація ПАТТ шляхом переходу з прасугрелю чи тикагрелору на клопідогрель. До того ж у реальних дослідженнях пацієнтів із ГКС не підтвердили переваг новіших інгібіторів P2Y12 над клопідогрелем3.
У результаті проведених протягом останніх двох десятиліть досліджень роль ПАТТ значно розширилася — від локальної (призначення після імплантації стентів) до системного застосування (здатність запобігати тромболітичним оклюзіям артеріальних судин), що забезпечує глобальний захист пацієнта1. Також важливим доведеним фактом є те, що ПАТТ у пацієнтів із ГКС супроводжується значним зниженням ішемічного ризику порівняно з монотерапією аспірином5.
Рекомендації Європейського товариства кардіологів щодо подвійної антитромбоцитарної терапії
Відповідно до оновлених рекомендацій Європейського товариства кардіологів спільно з Європейською асоціацією кардіоторакальної хірургії (2017)5:
Пацієнтам із ГКС, які мають протипоказання до прийому тикагрелору чи прасугрелю (інсульт/ТІА в анамнезі, прийом оральних антикоагулянтів), призначають клопідогрель у комбінації з аспірином (рівень доказовості IA)
Пацієнтам із ГКС із елевацією сегмента ST, яким проведено фібринолітичну терапію, рекомендовано комбінацію клопідогрелю та аспірину (рівень доказовості IA)
Клопідогрель вважають базовим лікарським засобом групи інгібіторів P2Y12-рецепторів для пацієнтів зі стабільною ІХС після перкутанного коронарного втручання (ПКВ), за наявності показань до супутньої терапії оральними антикоагулянтами (ОАК), а також для пацієнтів із ГКС, яким протипоказаний прийом тикагрелору чи прасугрелю
Основні алгоритми застосування ПАТТ
Наводимо також основні алгоритми застосування ПАТТ у пацієнтів із ГКС згідно з рекомендаціями Європейського товариства кардіологів5:
1. Алгоритм призначення ПАТТ пацієнтам із ГКС, яким проведено ПКВ5
БЛП — балон із лікувальним покриттям
БРС — біорезорбований стент
ІМ — інфаркт міокарда
ПАТТ — подвійна антитромбоцитарна терапія
ПКВ — перкутанне коронарне втручання
СБЛП — стент без лікувального покриття
СЛП — стент із лікувальним покриттям
1 Після ПКВ із використанням БЛП потрібно розглянути 6-місячну тривалість ПАТТ (Клас IIa B).
2 Для пацієнтів зі стабільною ІХС або у разі ГКС, якщо призначення прасугрелю чи тикагрелору неможливе.
3 Якщо призначення прасугрелю чи тикагрелору неможливе.
4 Якщо призначення тикагрелору неможливе.
2. Алгоритм призначення ПАТТ пацієнтам із ГКС, які перенесли аортокоронарне шунтування (АКШ)
1 Якщо призначення прасугрелю чи тикагрелору неможливе
3. Алгоритм призначення ПАТТ при медикаментозному веденні пацієнтів із ГКС
Призначення ПАТТ при консервативному медикаментозному веденні пацієнтів із ГКС із застосуванням клопідогрелю вивчали в дослідженнях CHARISMA і CURE. У цих дослідженнях довели, що тривалий, більш ніж 1 рік, курс посиленої антитромбоцитарної терапії знижує довгострокові рецидиви ішемічних подій, навіть незважаючи на більш високий ризик кровотеч.
1 Якщо призначення тикагрелору неможливе.
Основні тези
Атеротромбоз — поширена потенційно небезпечна для життя патологія, що характеризується неочікуваним і раптовим розривом атеросклеротичної бляшки, який призводить до активації тромбоцитів і формування тромбу1
Антиагрегантна терапія є основою лікування та вторинної профілактики ССЗ, включно з ГКС, ТІА чи малим інсультом і ЗПА3
Інгібітори P2Y12, першим із яких був клопідогрель, відіграють важливу роль в антитромбоцитарній терапії, а отже, в лікуванні та вторинній профілактиці ССЗ3
У реальних дослідженнях пацієнтів із ГКС не підтвердили переваг новіших інгібіторів P2Y12 над клопідогрелем3
АСК визнана обов’язковим лікарським засобом для лікування хворих із хронічною ІХС, атеросклеротичними ураженнями судин іншої локалізації, вторинної профілактики ІМ, а також профілактики тромбоемболічних ускладнень у хворих із фібриляцією передсердь із низьким або помірним рівнем ризику6
Тривале застосування клопідогрелю в пацієнтів із атеросклеротичним захворюванням судин є ефективнішим щодо зниження спільного ризику ішемічного інсульту, ІМ або судинної смерті, ніж застосування АСК9
ПАТТ у пацієнтів із ГКС супроводжується значним зниженням ішемічного ризику, якщо порівнювати з монотерапією аспірином5
Застосовують як вторинну профілактику проявів атеротромбозу, профілактику атеротромботичних та тромбоемболічних подій при фібриляції передсердь
АДФ — аденозиндифосфат
АСК — ацетилсаліцилова кислота
АКШ — аортокоронарне шунтування
БЛП — балон із лікувальним покриттям
БРС — біорезорбований стент
ГКС — гострий коронарний синдром
ЗПА — захворювання периферичних артерій
ІПП — інгібітор протонної помпи
ІМ — інфаркт міокарда
ІХС — ішемічна хвороба серця
НПЗЗ — нестероїдний протизапальний засіб
ОАК — оральний антикоагулянт
ПАТТ — подвійна антитромбоцитарна терапія
ПКВ — перкутанне коронарне втручання
СБЛП — стент без лікувального покриття
СЛП — стент із лікувальним покриттям
ССЗ — серцево-судинне захворювання
ТІА — транзиторна ішемічна атака
ЦОГ — циклооксигеназа
- Боженко Н.Л, Федак Л.М, Масняк Л.В. та ін. Клопідогрель: антитромбоцитарна терапія при атеротромбозі. Ліки України. 2012; 2(158):98-99. Режим доступу: https://www.health-medix.com/articles/liki_ukr/2012-03-12/98-99.pdf (дата звернення: 17.01.2024).
- Нетяженко В.З., Мошковська Ю.О. Потенційні мішені впливу лікарських засобів з антитромбоцитарною дією. Раціональна фармакотерапія. 2008; 2(7). Режим доступу: https://rpht.com.ua/ua/archive/2008/2%287%29/article-99/potenciyni-misheni-vplivu-likarskih-zasobiv-z-antitrombocitarnoyu-diieyu# (дата звернення: 17.01.2024).
- Patti G., Micieli G., Cimminiello C., Bolognese L. The role of clopidogrel in 2020: a reappraisal. Cardiovascular therapeutics. 2020. DOI: https://doi.org/10.1155/2020/8703627
- Антитромботичні лікарські засоби в первинній медичній допомозі. Настанова 01108. Режим доступу: https://guidelines.moz.gov.ua/documents/3824 (дата звернення: 17.01.2024).
- Valgimigli M., Bueno H., Byrne R.A. et al. 2017 ESC focused update on dual antiplatelet therapy in coronary disease developed in collaboration with EACTS: The Task Force for dual antiplatelet therapy in coronary artery disease of the European Society of Cardiology (ESC) and of the European Association for Cardio-Thoracic Surgery (EACTS). European heart journal. 2018; 39(3):213-260. DOI: https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehx419
- Жарінов О.Й. Еволюція підходів до антитромбоцитарної терапії. Здоров’я України. 2015. Режим доступу: https://health-ua.com/article/18231-evolyutcya-pdhodv-do-antitrombotcitarno-terap (дата звернення: 17.01.2024).
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Тромбонет®-Фармак, таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 75 мг. РП №UA/17513/01/01.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Аспірин Кардіо®, таблетки, вкриті кишковорозчинною оболонкою, по 100 мг. РП №UA/7802/01/01.
- Dennis M., CAPRIE Steering Committee. A randomised, blinded, trial of clopidogrel versus aspirin in patients at risk of ischaemic events (CAPRIE). CAPRIE Steering Committee. The Lancet. 1996; 348(9038):1329-1339. DOI: https://doi.org/10.1016/S0140-6736(96)09457-3