Оновлені рекомендації NICE з діагностики та менеджменту раку яєчників
Детальний огляд змін Британських рекомендацій з діагностики та менеджменту раку яєчників (NICE, 2023)
Оновлені рекомендації NICE з діагностики та менеджменту раку яєчників
Жовтень 2023 року: Національний інститут здоров’я та досконалості допомоги Великобританії (NICE) оновив рекомендації щодо скерування пацієнтів із підозрою на рак на первинній ланці відповідно до стандарту Національної служби охорони здоров’я (NHS) Великобританії щодо швидшої діагностики раку. Пацієнти мають отримати діагноз або виключення раку протягом 28 днів від моменту звернення1.
Дана настанова стосується виявлення, діагностики та лікування жінок (≥18 років) з епітеліальним раком яєчників, раком маткових труб, первинним раком очеревини або пограничним раком яєчників або з підозрою на нього. Рекомендації спрямовані на раннє виявлення раку яєчників та покращення початкового лікування1.
У настанові містяться рекомендації щодо1:
Виявлення раку яєчників на рівні первинної медичної допомоги
Встановлення діагнозу на рівні вторинної медичної допомоги
Ведення пацієнтів у разі підозри на рак яєчників на ранній стадії (I стадія)
Лікування поширеного раку яєчників (II-IV стадії)
Потреби у підтримці жінок із вперше діагностованим раком яєчників
Ця настанова не охоплює весь шлях надання медичної допомоги при раку яєчників. Вона зосереджена на тих сферах, де існує невизначеність або значні розбіжності в клінічній практиці щодо виявлення, діагностики та початкового лікування раку яєчників1.
Англомовні рекомендації з діагностики та менеджменту раку яєчників (NICE, 2023)
1. Виявлення раку яєчників на рівні первинної медичної допомоги
1.1.1 Обізнаність щодо симптомів та ознак
1.1.1.1 Направте жінку з підозрою на рак, якщо під час фізикального обстеження виявлено асцит та/або утворення в ділянці тазу або живота (яке не є очевидною міомою матки)1.
1.1.1.2 Проведіть обстеження на первинній ланці медичної допомоги, якщо жінка (особливо віком ≥50 років) повідомляє про наявність будь-якого з таких симптомів на постійній основі (особливо більш ніж 12 разів на місяць)1:
- Постійне здуття живота
- Відчуття переповненості (раннє насичення) та/або втрата апетиту
- Тазовий або абдомінальний біль
- Підвищені позиви до сечовипускання та/або частота сечовипускання
Див. також настанову NICE «Підозра на рак: розпізнавання та скерування».
1.1.1.3 Розгляньте можливість обстеження на первинній ланці медичної допомоги, якщо жінка повідомляє про незрозумілу втрату ваги, втому або зміну звичок випорожнення1.
1.1.1.4 Порадьте будь-якій жінці, в якої немає підозри на рак яєчників, повернутися до лікаря загальної практики, якщо її симптоми стають частішими та/або стійкішими1.
1.1.1.5 Проведіть відповідні обстеження на рак яєчників у кожної жінки віком ≥ 50 років, яка протягом останніх 12 місяців відчувала симптоми, що вказують на синдром подразненого кишечника (СПК), оскільки СПК рідко з'являється вперше в жінок цього віку1.
1.1.2 Поставити правильне запитання — перше обстеження
1.1.2.1 Виміряйте сироватковий рівень СА125 у жінок із симптомами, що вказують на рак яєчників1.
1.1.2.2 Якщо рівень СА125 у сироватці крові становить 35 МО/мл або більше, призначте ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини та малого таза1.
1.1.2.3 Якщо УЗД вказує на рак яєчників, направте жінку на подальше обстеження1.
1.1.2.4 У будь-якої жінки з нормальним рівнем СА125 у сироватці крові (<35 МО/мл) або з рівнем СА125 ≥35 МО/мл, але нормальним УЗД1:
- Ретельно обстежте її на предмет інших клінічних причин симптомів та проведіть відповідне обстеження
- Якщо інших клінічних причин не виявлено, порадьте їй повернутися до лікаря загальної практики, якщо симптоми стануть частішими та/або стійкими
2. Встановлення діагнозу на рівні вторинної медичної допомоги
1.2.1 Онкомаркери: які використовувати?
1.2.1.1 Вимірюйте сироватковий рівень СА125 у всіх жінок із підозрою на рак яєчників на вторинній ланці медичної допомоги, якщо це не було зроблено на первинній ланці1.
1.2.1.2 У жінок віком до 40 років із підозрою на рак яєчників вимірюйте рівні альфа-фетопротеїну (АФП) та бета-хоріонічного гонадотропіну людини (β-ХГЛ), а також сироваткового рівня СА125, щоб виявити жінок, які можуть не мати епітеліального раку яєчників1.
1.2.2 Індекси злоякісності
1.2.2.1 Розрахуйте індекс ризику злоякісності RMI I (докладно про розрахування показника RMI див. у розділ «Додатково») та скеруйте всіх жінок з індексом ризику малігнізації 250 або більше балів до спеціалізованої мультидисциплінарної команди1.
1.2.3 Візуалізація на діагностичному шляху: які процедури?
1.2.3.1 Проведіть УЗД органів черевної порожнини та малого таза як перше візуалізаційне дослідження на вторинній ланці надання медичної допомоги жінкам із підозрою на рак яєчників, якщо це не було зроблено на первинній ланці1.
1.2.3.2 Якщо УЗД, сироватковий рівень СА125 та клінічний статус вказують на рак яєчників, виконайте комп'ютерну томографію (КТ) органів малого таза та черевної порожнини, щоб установити ступінь захворювання. За клінічними показаннями виконайте КТ грудної клітки1.
1.2.3.3 Не використовуйте магнітно-резонансну томографію (МРТ) для рутинного обстеження жінок із підозрою на рак яєчників1.
1.2.4 Гістологічне дослідження
Вимоги до гістологічного дослідження
1.2.4.1 У разі проведення цитотоксичної хіміотерапії жінкам із підозрою на поширений рак яєчників спочатку отримайте підтверджений діагноз за допомогою гістології (або цитології, якщо гістологія не підходить) у всіх, крім виняткових випадків1.
1.2.4.2 Пропонуйте цитотоксичну хіміотерапію в разі підозри на поширений рак яєчників без гістології або цитології лише1:
- У виняткових випадках, після обговорення у мультидисциплінарній команді та
- Після обговорення з жінкою можливих переваг і ризиків початку хіміотерапії без гістологічного дослідження
1.2.4.3 Якщо хірургічне втручання не проводилося, використовуйте гістологію, а не цитологію для діагностики тканин. Щоб отримати тканину для гістології1:
- Використовуйте черезшкірну біопсію з візуальним контролем, якщо це можливо
- Розгляньте можливість лапароскопічної біопсії, якщо черезшкірна біопсія з візуальним контролем неможлива або не дала адекватного зразка
Використовуйте цитологію, якщо гістологія не підходить1.
3. Ведення пацієнтів у разі підозри на рак яєчників на ранній стадії (I стадія)
1.3.1 Роль заочеревинної лімфаденектомії
1.3.1.1 Виконуйте оцінювання заочеревинних лімфатичних вузлів як частину оптимального хірургічного стадіювання в жінок із підозрою на рак яєчників, у яких хвороба обмежена яєчниками (тобто в яких, як видається, хвороба має I стадію)1.
Оцінювання лімфатичних вузлів включає забір зразків заочеревинної лімфатичної тканини з парааортальної ділянки та бокових стінок таза, якщо є пальпаторні патологічні утворення, або випадковий забір, якщо немає пальпаторних утворень1.
Оптимальне хірургічне лікування включає: серединну лапаротомію для ретельного оцінювання живота і таза; тотальну абдомінальну гістеректомію, двосторонню сальпінгоофоректомію та інфраколічну оментектомію; біопсію будь-яких перитонеальних відкладень; випадкову біопсію тазової та черевної очеревини; оцінювання заочеревинних лімфатичних вузлів1.
1.3.1.2 Не включайте заочеревинну лімфаденектомію (блокування лімфатичних вузлів від бічних стінок таза до рівня ниркових вен) як частину стандартного хірургічного лікування в жінок із підозрою на рак яєчників, у яких хвороба обмежена яєчниками (тобто в яких, як видається, хвороба має на I стадію)1.
1.3.2 Ад'ювантна системна хіміотерапія при І стадії
1.3.2.1 Не пропонуйте ад'ювантну хіміотерапію жінкам, які пройшли оптимальне хірургічне лікування та мають низький ризик захворювання I стадії (клас 1 або 2, стадія Ia або Ib)1.
1.3.2.2 Пропонуйте жінкам із високим ризиком захворювання I стадії (ступінь 3 або стадія Ic) ад'ювантну хіміотерапію, що складається з 6 циклів карбоплатину1.
1.3.2.3 Обговорюйте можливі переваги та побічні ефекти ад'ювантної хіміотерапії з жінками, які перенесли неоптимальне хірургічне лікування та, як видається, мають захворювання I стадії1.
Оптимальне хірургічне лікування включає: серединну лапаротомію для ретельного оцінювання живота і таза; тотальну абдомінальну гістеректомію, двосторонню сальпінгоофоректомію та інфраколічну оментектомію; біопсію будь-яких перитонеальних відкладень; випадкову біопсію очеревини таза та черевної порожнини; оцінювання заочеревинних лімфатичних вузлів1.
4. Лікування поширеного раку яєчників (II-IV стадії)
1.4.1 Первинна хірургія
1.4.1.1 Під час виконання хірургічного втручання в жінок із раком яєчників, як до хіміотерапії, так і після неоад'ювантної хіміотерапії, метою має бути повна резекція всієї макроскопічної патології1.
1.4.2 Внутрішньоочеревинна хіміотерапія
1.4.2.1 Не пропонуйте внутрішньоочеревинну хіміотерапію жінкам із раком яєчників, окрім як у межах клінічного дослідження1.
1.4.3 Друга лінія та подальше лікування
Настанови NICE з оцінювання технологій другої лінії та подальшого лікування раку яєчників, включаючи терапію на основі геномних біомаркерів1.
Точка, з якої треба застосовувати терапію на основі геномних біомаркерів у схемах лікування солідних пухлин, є невизначеною1.
5. Потреби у підтримці жінок із уперше діагностованим раком яєчників
1.5.1.1 Пропонуйте всім жінкам із уперше діагностованим раком яєчників інформацію про їх захворювання, включаючи психосоціальні та психосексуальні питання, яка1:
- Доступна в той час, коли вони цього бажають
- Містить таку кількість деталей, яку вони хочуть і можуть сприйняти
- У відповідному форматі, включаючи письмову інформацію
1.5.1.2 Забезпечте доступність інформації про1:
- Стадію захворювання, варіанти лікування та прогноз
- Те, як керувати побічними ефектами хвороби, та про її лікування, щоб максимізувати благополуччя
- Сексуальність і сексуальну активність
- Фертильність та гормональне лікування
- Симптоми та ознаки рецидиву захворювання
- Генетику, зокрема ймовірність розвитку раку яєчників у членів родини
- Стратегії самодопомоги для оптимізації незалежності та подолання труднощів
- Те, куди звернутися за підтримкою, включаючи групи підтримки
- Те, як справлятися з такими емоціями, як смуток, депресія, тривога та відчуття відсутності контролю над перебігом хвороби та лікуванням
Пацієнт має отримати діагноз або висновок про відсутність раку протягом 28 днів після термінового направлення від лікаря загальної практики з підозрою на рак1
Додатково
Індекс ризику розвитку злоякісних новоутворень (RMI I)1
RMI I поєднує 3 доопераційні характеристики1:
- Сироватковий рівень онкомаркера яєчників CA125
- Менопаузальний статус (M)
- Результат ультразвукового дослідження (U)
RMI = U x M x CA125
Результат УЗД оцінюють в 1 бал за кожну з таких характеристик: мультилокальні кісти, солідні ділянки, метастази, асцит і двостороннє ураження.
U = 0 (якщо результат УЗД дорівнює 0), U = 1 (якщо результат УЗД дорівнює 1), U = 3 (якщо результат УЗД дорівнює від 2 до 5)1.
Менопаузальний статус оцінюють як 1 = передменопаузальний і 3 = постменопаузальний.
Постменопаузальний статус, якщо жінка не мала менструації більше ніж 1 рік, або старше 50 років, яка перенесла гістеректомію1.
Сироватковий рівень СА125 вимірюють у МО/мл1.
Як швидко та якісно перекладати медичні тексти?
DeepL є потужним інструментом для перекладу текстів та файлів, що якісно справляється з медичною тематикою.
PDF-файли
Щоб перекласти PDF-файл за допомогою DeepL, вам потрібно виконати такі кроки:
Відкрийте веб-сайт DeepL за адресою https://www.deepl.com/
На головній сторінці ви побачите опцію «Translate files». Клацніть на цю опцію
Виберіть PDF-файл, який ви хочете перекласти, натиснувши кнопку вибору файлу або перетягнувши файл у вікно браузера
Виберіть мову, на яку ви хочете перекласти файл. DeepL підтримує 31 мову, включаючи англійську, іспанську, французьку, японську та багато інших
Після вибору мови натисніть кнопку «Translate» (Перекласти), і DeepL почне перекладати ваш файл
Коли переклад буде готовий, ви зможете завантажити перекладений файл
Зверніть увагу: безкоштовна версія DeepL має обмеження щодо кількосьі символів, які можна перекласти, та кількості документів, які можна перекласти за місяць. Якщо вам потрібно перекладати більше документів або документи більшого розміру, ви можете розглянути можливість підписки на DeepL Pro.
Веб-сторінки
Розширення для браузерів Chrome та Edge. Ви можете встановити ці розширення, щоб легко перекладати веб-сторінки та текст прямо в браузері.
Для встановлення розширення перейдіть на веб-сайт DeepL та знайдіть посилання на розширення браузера в розділі "Download" або "DeepL for Chrome" та "DeepL for Edge". Після цього ви зможете встановити розширення у свій браузер та використовувати його для перекладу веб-сторінок.
NHS (National Health Service) — Національна служба охорони здоров'я (Великобританія)
NICE (National Institute for Health and Care Excellence) — Національний інститут здоров’я і досконалості допомоги (Великобританія)
RMI (Risk of Malignancy Index) — індекс ризику розвитку злоякісних новоутворень
КТ — комп'ютерна томографія
МРТ — магнітно-резонансна томографія
УЗД — ультразвукове дослідження
СПК — синдром подразненого кишечника
- NICE Guidance. Ovarian cancer: recognition and initial management. Clinical guideline. Published: 27 April 2011. Last updated: 02 October 2023. Available at: https://www.nice.org.uk/guidance/cg122