Оксана Юріївна Молода
Авторка медичних матеріалів
Сімейна лікарка, фтизіопульмонолог
Гострий бронхіт - це запальне захворювання бронхів, викликане бактеріями або вірусами.
Цей діагноз - клінічний (тобто, встановлений на основі скарг та огляду пацієнта) та не потребує лабораторного або інструментального підтвердження (в загальному аналізі крові не буде специфічних змін, які вказують саме на ураження бронхів.
На рентгенограмі або КТ ОГК при гострому бронхіті немає специфічних рентгенологічних ознак).
При обструктивному бронхіті можна побачити ознаки здуття легень у вигляді підвищення прозорості легеневої тканини.
Також у дітей з вірус-індукованим візингом (свистячим диханням) на оглядовій рентгенограмі можна побачити перибронхіальний набряк інтерстиційної тканини внаслідок інтенсивного кашлю, що інколи помилково інтерпретується як "бронхопневмонія". Характерним при цьому є те, що клінічні прояви НЕВІДПОВІДНІ діагнозу (відсутнє підвищення температури та інтоксикаціцний синдром, над легенями вислуховуються розсіяні сухі свистячі хрипи, але немає крепітації тощо).
Лікування
Специфічного лікування гострий бронхіт не потребує. Оскільки ~ 87% бронхітів мають вірусну етіологію, лікування симптоматичне: нормалізація мікроклімату в приміщенні, рясне пиття, промивання порожнини носу ізотонічним сольовим розчином для усунення синдрому кашлю верхніх дихальних шляхів ("постназального затікання"), жарознижуючі за потреби.
За умови, що бронхіт викликаний вірусом грипу, підтвердженим тестами, призначається лікування препаратами на основі озельтамівіру.
Призначення антибіотиків при гострому бронхіті допускається ВИКЛЮЧНО при лабораторному підтвердженні (наявність бактеріального збудника у бакпосіві мокротиння та/або промивних водах бронхів).
Терапія кашлю при бронхіті
Оскільки основним симптомом гострого бронхіту є кашель, найчастіше пацієнти звертаються за допомогою саме з приводу нього.
Тривалість кашлю при гострому бронхіті В НОРМІ - 21-28 днів.
Бронходилятатори (бета-2-агоністи)
Розберемо окремо - кому, коли й які препарати приймати.
Муколітики
Муколітики, або розріджуючі препарати (ацетилцистеїн, карбоцистеїн, амброксол) - працюють за рахунок розриву дисульфідних зв'язків мукополісахаридів мокротиння.
Рекомендовані пацієнтам з вологим кашлем з великою кількістю густого, в'язкого мокротиння. А саме:
Курцям та пацієнтам з ХОЗЛ
Пацієнтам з муковісцидозом
НЕ рекомендовані дітям до 6 років через ризик "ефекту затоплення" (мокротиння формується більше, ніж дитина здатна відкашляти).
Експекторанти
Експекторанти, або відхаркувальні препарати (гвайфенезин, аскорил фітоекспекторанти) - збільшують кількість бронхіального секрету за рахунок стимуляції трахеобронхіальних клітин та сприяють легшому виділенню мокротиння при кашлі.
Можуть призначатися як при сухому, так і при вологому кашлі.
Рекомендовані пацієнтам з інтенсивним кашлем з виділенням невеликої кількості мокротиння.
НЕ рекомендовані дітям до 6 років через ризик "ефекту затоплення".
Відхаркувальні препарати
Відхаркувальні препарати при бронхіті призначаються на 5-7 днів.
Протикашльові засоби (центральної дії - на основі кодеїну та ефедрину, та периферичної дії - декстрометорфан, леводропропізин, бензонатат тощо) - можуть застосовуватися при бронхіті, що суповоджується інтенсивним сухим кашлем.
Призначаються коротким курсом на 3-4 дні
ЗАБОРОНЕНО використовувати вагітним та дітям до 12 років!
Бронходилятатори
Бронходилятатори (сальбутамол, фенотерол) - використовуються при обструктивному бронхіті.
Не впливають на кашель безпосередньо, але зменшують його інтенсивність опосередковано, знімаючи спазм стінки бронхів. Відповідно, важливо розуміти, що бронходилятатори НЕ ВПЛИВАЮТЬ на кашель, що зумовлений гіперпродукцією слизу, або набряком бронхів.
Призначаються ІНГАЛЯЦІЙНО через спейсер, небулайзер, або безпосередньо - дозований аерозольний інгалятор.
Тривалість інгаляційної терапії зазвичай становить 5-7 днів.
Нерекомендовані препарати при гострому бронхіті
Препарати, які НЕ впливають на кашель при гострому бронхіті і, відповідно, не мають рутинно призначатися:
Антигістамінні (за виключенням, коли гострий бронхіт супроводжується алергічними проявами - такими як, наприклад, кропив'янка, алергічний риніт тощо)
Антихолінергічні препарати (іпратропію бромід) - ефективність при гострому бронхіті на даний момент не доведена.
Інгаляційні кортикостероїди (при відсутності обструкції, не впливають на перебіг гострого бронхіту вірусної етіології.
За умови захворювання, викликаного бактеріальним збудником, можуть погіршувати перебіг та сприяти розповсюдженню інфекції у легеневу тканину, провокуючи розвиток пневмонії).
Інгаляційні муколітики та гіпертонічний розчин натрію хлориду (можуть використовуватися ВИКЛЮЧНО у пацієнтів з муковісцидозом).
Для терапії кашлю у дітей старше року, за відсутності алергії, рекомендоване використання меду.