Негормональні методи лікування менопаузальних порушень*
У пацієнтки в менопаузі є протипоказання до лікування гормональними засобами? Дізнайтеся про терапевтичну стратегію в такій ситуації
Негормональні методи лікування менопаузальних порушень*
Off-label use
На сьогоднішній день остороги щодо застосування замісної гормональної терапії (ЗГТ) стали дещо виваженішими, а показання до її призначення чіткішими. Все тому, що висока клінічна ефективність ЗГТ поєднана з досить високим ризиком побічних ефектів. Вони включають нерегулярні маткові кровотечі, тромбози, збільшення маси тіла та нагрубання грудей1.
Треба враховувати також значний перелік протипоказань до застосування замісної гормональної терапії: захворювання печінки, неліковану гіпертонію та онкологічні патології. З огляду на це триває пошук інших методів лікування, що можуть покращити життя пацієнток. Проте для початку розглянімо особливості менопаузального періоду1.
Фізіологічні особливості та симптоматика менопаузального періоду
Концепція репродуктивного старіння жінки полягає у виснаженні фолікулярного апарату яєчників. Фізіологічна менопауза настає, коли кількість фолікулів у яєчнику досягає певної критичної величини (від 100 до 1000) і припиняється процес їх дозрівання2. Як наслідок, зменшується синтез статевих гормонів, що призводить до гіпоестрогенії. Прогестерон виробляють лише наднирники в монотонному режимі. На фоні гіпоестрогенемії та гіпопрогестеронемії виникає так званий клімактеричний синдром. Він характеризується типовими розладами, що поділяють на три групи1:
Ранні — вазомоторні та емоційно-психічні симптоми
Середні — урогенітальні розлади
Пізні обмінні порушення — остеопороз і серцево-судинні захворювання
Симптоми ранніх клімактеричних розладів виникають практично відразу від початку менопаузи. На тривалість життя вони практично не впливають, однак суттєво погіршують якість життя жінок і часто значно обмежують їх працездатність1.
Приплив — найпоширеніший ранній симптом, який можна описати як раптове відчуття жару. Він починається в ділянці обличчя, шиї, грудей і поширюється аж до ніг, часто супроводжуючись ознобом. Тривалість припливів у середньому — від кількох секунд до 4 хвилин, а періодичність виникнення коливається від одного разу на годину до декількох разів на тиждень1.
Даний симптом виникає з різною силою та частотою протягом дня і ночі. У більшості випадків відчуття припливів проходить через 1-2 роки після настання менопаузи. Однак майже 25% жінок відзначають їх і через 5 та більше років потому1.
Також з’ясовано, що вегетативна нервова система (ВНС) в умовах ендокринної перебудови та дефіциту статевих гормонів відчуває серйозну напругу. Це обумовлено близькістю функціональних центрів, які відповідають за вегетативні функції, психоемоційну реакцію та регулювання репродуктивної функції. Тому однією з актуальних проблем менопаузи є психогенно зумовлена симптоматика3. Важливими ознаками психоорганічного синдрому вважають3:
Порушення пам’яті та сприйняття
Розлади емоційної сфери та мислення
Виснаженість психічних процесів
Зниження здатності до критичного мислення та соматовегетативні розлади
Частіше зустрічається астенічний варіант психоорганічного синдрому з наростаючою психічною слабкістю, підвищеною виснаженістю, плаксивістю та астенодисфорічним відтінком настрою3.
Поняття генітоуринарного менопаузального синдрому та його особливі риси
Майже в кожної другої пацієнтки на фоні дефіциту статевих гормонів формуються якісні зміни у вигляді генітоуринарних розладів (ГУР). Спостерігають тенденцію до зростання частоти та ступеня прояву ГУР серед жінок пременопаузального віку. Тобто значно раніше ніж через 3‑5 років після настання менопаузи, як традиційно зазначали в минулому4.
Генітоуринарний менопаузальний синдром (ГУМС) поєднує симптомокомплекс вторинних ускладнень, пов’язаних із розвитком атрофічних і дистрофічних процесів у естрогенозалежних тканинах. Процеси старіння урогенітального тракту розвиваються у двох напрямах: розвиток атрофічного вагініту та атрофічного цистоуретриту4.
Зниження рівня естрогенів спричиняє передусім4:
Порушення проліферативних процесів піхвового епітелію
Пригнічення мітотичної активності клітин (базального та парабазального шарів)
Зміну чутливості рецепторного апарату
По мірі зростання прогресуючих атрофічних змін із боку піхви спостерігають4:
Зниження кровопостачання уретри
Фрагментацію еластичних і гіаліноз колагенових волокон
Зниження вмісту глікогену в клітинах епітелію піхви
Значне зменшення кількості молочної кислоти
Підвищення рН піхви до 6,5‑8,0
Найчастішими клінічними симптомами атрофічного вагініту є4:
Сухість, свербіж та печіння з боку піхви
Рецидивуючі вагінальні виділення
Дизуричні розлади (почастішання, болючість та утруднення сечовипускання)
Диспареунія (біль чи дискомфорт під час статевого акту)
Контактні кров’янисті виділення
Терапевтичні стратегії лікування менопаузальних порушень
Оскільки загальна причина виникнення цілої низки клімактеричних симптомів полягає в гормональному дисбалансі, стандартним методом лікування є ЗГТ. Її можна застосовувати оральним або трансдермальним способом, як монотерапію естрогенами або частіше — у поєднанні з прогестагенами. Проте негативні ефекти ЗГТ у перший рік її застосування пов’язують із активацією запальної ланки атерогенезу та несприятливим впливом на систему гемостазу. Це спричиняє прогресування атеросклерозу з розвитком його клінічних наслідків — інфаркту міокарда та інсульту1.
Потрібно зосереджувати увагу на здоровому способі життя як частині первинної профілактики, зокрема5:
Регулярному фізичному навантаженні
Споживанні кальцію та вітаміну D
Відмові від куріння, надмірного споживання алкоголю та кофеїну
Підтриманні оптимальної ваги
Зменшенні стресу
Лікування вазомоторних симптомів без застосування гормональних засобів можливе і може бути єдиним варіантом для жінок із протипоказаннями до терапії естрогенами або прогестагенами. До лікарських засобів, які чинять заспокійливу дію, відносять інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну (ІЗЗСН), зокрема дулоксетинoff-label use5. Механізм його дії зумовлений посиленням серотонінергічної та норадренергічної передачі сигналів у ЦНС. Дулоксетин також чинить болезаспокійливу дію, що є результатом уповільнення передачі больових імпульсів у ЦНС6.
Даний лікарський засіб також сприяє посиленню скорочень зовнішнього посмугованого сфінктера уретри та утриманню сечі при підвищенні внутрішньочеревного тиску7.
Жінки з раком молочної залози в анамнезі є важливою категорією пацієнток, для яких негормональні методи є перевагою.
ІЗЗСН зменшують припливи в цих пацієнток до 50%, що є прийнятним у більшості випадків5.
Результати дослідження щодо застосування дулоксетину при менопаузі*
Freeman M. і Hirschberg A. провели дослідження, метою якого було оцінювання ефективності дулоксетину в лікуванні депресивних розладів та припливів, що пов’язані з менопаузальним переходом8
У дослідженні взяли участь 19 жінок віком 43-64 роки, з яких 11 перебували в перименопаузі, 7 — у природній менопаузі, 1 — у постменопаузі після хірургічного втручання. Усі пацієнтки приймали дулоксетин у дозі 30 мг на добу протягом 1 тижня, далі — 60 мг на добу ще 7 тижнів. Результати оцінювали за8:
- Шкалою Гамільтона для оцінювання депресії (HAM-D)
- Клімактеричною шкалою Гріна (GCS)
- Шкалою щоденних перешкод, пов'язаних із припливами (HFRDIS)
За результатами дослідження дулоксетин продемонстрував зменшення симптомів депресії на 56,3%. Показник зменшився з 15 балів до 6,5 бала8
Пацієнтки також повідомили про зменшення вираженості клімактеричних симптомів, зокрема тахікардії, плаксивості, роздратування та емоційного збудження. Показник знизився з 21 бала до 10 балів8
Пацієнтки зауважили, що після лікування дулоксетином значно зменшилися частота і тяжкість припливів протягом дня. Показник знизився з 42,5 бала до 11,5 бала8
Можна дійти висновку, що дулоксетин суттєво зменшує симптоми депресії, частоту та важкість денних припливів у жінок8
Основні тези
Доведено, що дулоксетин суттєво зменшує симптоми депресії, частоту та важкість денних припливів у жінок8
Механізм дії дулоксетину зумовлений посиленням серотонінергічної та норадренергічної передачі сигналів у ЦНС6
Фармакологічні варіанти лікування представлені застосуванням ІЗЗСН, зокрема дулоксетину5
Жінки у період менопаузи можуть відчути порушення в роботі сечового міхура: нездатність контролювати сечовипускання, мимовільне сечовипускання при кашлі або чханні5
Для полегшення симптомів потрібно насамперед зосередити увагу на здоровому способі життя, включно з регулярним фізичним навантаженням, правильним харчуванням тощо5
*Менопаузальні порушення — тут: період менопаузи, що супроводжується великим депресивним розладом та вазомоторною симптоматикою
Off-label use — використання не за призначенням
ВНС — вегетативна нервова система
ГУМС — генітоуринарний менопаузальний синдром
ГУР — генітоуринарний розлад
ЗГТ — замісна гормональна терапія
ІЗЗСН — інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну
ЦНС — центральна нервова система
- Барна О.М. Лікування пери- та постменопаузальних порушень у практиці терапевта. Медичні аспекти здоров’я жінки. 2007; 2(5).
- Національний консенсус щодо ведення пацієнток із клімактеричними розладами. 2016; 2-1(99):5-18.
- Катеренчук І.П., Свічкар Н.В. Патофізіологічні механізми та клінічні прояви коморбідних станів (артеріальна гіпертензія, атеросклероз, психосоматична дисфункція) в перименопаузальному періоді. Практикуючий лікар. 2014; 3:34-38.
- Ромащенко О.В., Григоренко В.М., Білоголовська В.В. Профілактика та лікування проявів генітоуринарного менопаузального синдрому у жінок із використанням терапевтичної методики на основі плазми, збагаченої тромбоцитами. Медичні аспекти здоров’я жінки. 2019; 4-5(125-126):21-28.
- Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Менопаузальні порушення та інші розлади в перименопаузальному періоді». 2022.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Дюлок®, капсули 30 мг або 60 мг. РП №UA/16564/01/02, РП №UA/16564/01/01. Наказ МОЗ України №273 від 10.02.2023.
- Горовий В.І., Литвинець В.Є. Місце дулоксетину в консервативній терапії стресового нетримання сечі у жінок. Медичні аспекти здоров’я жінки. 2021; 3(138):53-61.
- Freeman M.P., Hirschberg A.M., Wang B. et al. Duloxetine for major depressive disorder and daytime and nighttime hot flashes associated with the menopausal transition. Maturitas. 2013; 75(2):170-174. DOI:10.1016/j.maturitas.2013.03.007
- Greer T.L, Sunderajan P., Grannemann B.D et al. Does duloxetine improve cognitive function independently of its antidepressant effect in patients with major depressive disorder and subjective reports of cognitive dysfunction? Depression research and treatment. 2014. DOI:10.1155/2014/627863
РП № UA/16564/01/01, № UA/16564/01/02. Наказ МОЗ України 07.02.2018 № 213. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 10.02.2023 № 273.
РП № UA/16564/01/01, № UA/16564/01/02. Наказ МОЗ України 07.02.2018 № 213. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 10.02.2023 № 273.