Елімінація алергенів — основа профілактики алергічного риніту (АР). Але як запобігти сезонному АР, якщо уникнути всіх алергенів майже неможливо?
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Профілактика алергічного риніту: досвід застосування мометазону фуроату
Елімінація алергенів — основа профілактики алергічного риніту (АР). Але як запобігти сезонному АР, якщо уникнути всіх алергенів майже неможливо?
Розвиток АР у дитинстві може виявитися значним тягарем для якості життя пацієнта. Постійний дискомфорт та надокучливі симптоми захворювання також можуть спричинити поганий сон, певну ізоляцію від однолітків, знижену успішність у навчанні, емоційні проблеми та підвищену втому1.
В одному британському дослідженні випадок/контроль було виявлено, що симптоми АР пов’язані з нижчим рівнем успіхів на іспитах у студентів віком 15–17 років1.
АР також слід розглядати як фактор ризику бронхіальної астми. Адже АР у дитячому віці підвищує ризик розвитку бронхіальної астми в дорослому віці в 2–7 разів1.
Загальні положення щодо профілактики алергічного риніту
Останніми роками було прийнято низку міжнародних та національних погоджувальних документів, згідно з якими лікування та профілактика АР обов’язково передбачає проведення заходів, спрямованих на:
Елімінацію алергенів
Раціональну медикаментозну терапію
Алерген-специфічну імунотерапію2
Елімінація алергенів має вирішальне значення, особливо у випадках серйозних обмежень для прийому фармакологічних засобів2
Основними алергенами АР є пилок рослин(дерев, трав, бур’янів, зокрема амброзії), цвіль, кліщі домашнього пилу, алергени тварин3,4.
Основні рекомендації щодо профілактики АР спрямовані на уникнення взаємодії з тригерами3,4.
Якщо елімінація алергенів не зменшує вираженості симптомів,варто розглянути варіант фармакологічної профілактики та лікування АР4
Назальні кортикостероїди в профілактиці алергічного риніту
Мометазону фуроат є інтраназальним кортикостероїдом, щодобре переноситься пацієнтами, має мінімальну системну активність5 та клінічно значущий початок дії протягом 12 годин після першого застосування6.
Цей лікарський засіб є ефективним у профілактиці та лікуванні сезонного й цілорічного АР у пацієнтів із помірними та тяжкими симптомами5.
Мета7: визначення ефективності та безпеки мометазону фуроату в формі водного назального спрея (НСМФ) порівняно з водним назальним спреєм беклометазону дипропіонату (НСБД) та плацебо в лікуванні пацієнтів із сезонним АР перед початком сезону цвітіння амброзії
Дизайн дослідження7
Результати дослідження7
Загальна оцінка назальних симптомів на основі даних щоденника пацієнта була значно нижчоюв групі НСМФ та групі НСБД, ніж у групі плацебо (двосторонній дисперсійний аналіз, р <0,01)
Аналіз ефективності продемонстрував значно вищу частку днів із мінімальними симптомамиАРу групі НСМФ та групі НСБД порівняно з групою плацебо (p <0,01)
Висновок7
Застосування НСМФ 1 раз на добу демонструє добру переносимість та ефективність у профілактиці сезонного АР
АР слід розглядати як фактор ризику бронхіальної астми1
НСМФ є ефективним у профілактиці та лікуванні сезонного й цілорічного АР у пацієнтів із помірними та тяжкими симптомами5
Терапія НСМФ 1 раз на добу, розпочата за 4 тижні до початку сезону цвітіння амброзії, демонструє добру переносимість та ефективність у профілактиці сезонногоАР
Форінекс
Показаний для лікування та профілактики сезонного або цілорічного алергічного риніту, лікування риносинуситу, лікування назальних поліпів та пов’язаних з ними симптомів, в дорослих та дітей віком від 2 років
Fiocchi A., Fox A.T. Preventing progression of allergic rhinitis: the role of specific immunotherapy. Archives of Disease in Childhood-Education and Practice. 2011; 96(3):91-100.
Бандрівська А.З. Профілактика і лікування алергічних ринітів: нові перспективи якості життя. Астма та алергія. 2015; 2:61-68.
Seidman M.D., Gurgel R.K., Lin S.Y. et al. Clinical practice guideline: allergic rhinitis. Otolaryngology — Head and Neck Surgery. 2015; 152:S1-43.
Маменко М.Є., Малютенко К.П., Єрохіна О.І. та ін. Алергічні риніти у дітей: сучасні підходи до діагностики, лікування та профілактики. Здоров’я дитини. 2011; 2:29.
Onrust S.V., Lamb H.M. Mometasone furoate: a review of its intranasal use in allergic rhinitis. Drugs. 1998; 56:725-745.
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Форінекс спрей назальний, суспензія 50 мкг/дозу по 140 доз у флаконі з насосом-дозатором із розпилювачем назального призначення. РП №UA/14953/01/01. Наказ МОЗ України №1134 від 21.06.2023.
Graft D., Aaronson D., Chervinsky P. et al. A placebo- and active-controlled randomized trial of prophylactic treatment of seasonal allergic rhinitis with mometasone furoate aqueous nasal spray. Journal of allergy and clinical immunology. 1996; 98(4):724-731.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/14953/01/01. Наказ МОЗ України 11.11.2020 № 2595.
УКР/ПРОМО/08/2023/ФОР/РНВЕБ/003
Більше цікавого для вас
Чи ефективні рослинні лікарські засоби при рецидивуючому циститі?