За даними Європейського кардіологічного товариства, гіпертензивні розлади належать до найпоширеніших ускладнень, які виявляють у 5–10% вагітностей…
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
За даними Європейського кардіологічного товариства, гіпертензивні розлади належать до найпоширеніших ускладнень, які виявляють у 5–10% вагітностей у всьому світі1. Ці захворювання вважаються основною причиною смерті матері та плода1.
Одним із них є прееклампсія, що становить від 2 до 8% ускладнень, пов’язаних із вагітністю2
Прееклампсія — це прогресуючий мультисистемний розлад, який характеризується гіпертензією та протеїнурією після 20 тижнів вагітності та навіть після пологів. Це захворювання може мати ранній (<34 тижнів вагітності) та пізній початок (≥34 тижнів вагітності). Хоча клінічні прояви схожі, та виникнення прееклампсії в ранній період може мати більше негативних наслідків для матері та плода3.
Фактори ризику виникнення прееклампсії
У вагітних, які мають хоча б один фактор високого ризику або два фактори помірного,підвищується ймовірність виникнення гіпертензивних розладів вагітності (ГРВ)1.
Фактори високого ризику1:
Гіпертензивні розлади під час попередньої вагітності
Багатоплідна вагітність
Цукровий діабет 1 або 2 типу
Захворювання нирок
Хронічна гіпертензія
Аутоімунні хвороби
Фактори помірного ризику1,4:
Вік вагітної ≥40 років
Інтервал між вагітностями >10 років
Індекс маси тіла вагітної ≥35 кг/м²
Прееклампсія в сімейному анамнезі
Соціально-демографічні особливості
Механізми розвитку прееклампсії
Однією з найпопулярніших теорій механізму розвитку прееклампсії є імунологічна5. Суть полягає в тому, що реакція імунної системи матері заважає нормальному проникненню судин плаценти в судини матки. Внаслідок цього відбувається порушення адекватної плацентарної перфузії5.
Іншими причинами розвитку прееклампсії є ангіогенні фактори, генетична схильність, імунологічна непереносимість між тканинами плаценти та тканинами матері, активація тромбоцитів та пошкодження ендотелію судин5.
Саме недостатня функція ендотелію є причиною судинних порушень у вагітних, що призводить до різних ускладнень, зокрема й прееклампсії6
Виникає запитання: що ще можна додати до лікування прееклампсії для зменшення негативних наслідків для матері та дитини?
Ефекти застосування L-аргініну
Одним із засобів, який можна застосовувати у складі комплексної терапії прееклампсії, є L-аргінін. Ця амінокислота є основою синтезу оксиду азоту, який підтримує судинний гомеостаз. Саме дефіцит NO призводить до дисфункції ендотелію судин. Порушення синтезу оксиду азоту також спричиняє виникнення артеріальної гіпертензії7. Отже, L-аргінін є складовою, яка забезпечує низку важливих функцій організму.
Було проведено рандомізоване сліпе дослідження для оцінювання впливу застосування L-аргініну у пацієнток із гестаційною гіпертензією8.
У групі пацієнток, де застосовувався L-аргінін, спостерігалося зниження систолічного та діастолічного артеріального тиску, відзначалася тенденція до пролонгації вагітності, знизилася частота народження дітей із низькою масою тіла та кількість пологів, які завершилися кесаревим розтином8
Застосування L-аргініну у пацієнток із гестаційною гіпертензією є перспективним для пролонгації вагітності, зменшення частоти народження дітей із низькою масою тіла, зниження артеріального тиску8
Вагітні належать до групи ризику виникнення прееклампсії, якщо мають хоча б один із факторів високого ризику1
Порушення функції ендотелію є одним із механізмів розвитку прееклампсії6
L-аргінін є основним субстратом синтезу оксиду азоту, який підтримує гомеостаз судин організму7
Застосування L-аргініну є перспективним дляпролонгації вагітності, зменшення частоти народження дітей із низькою масою тіла та зниження артеріального тиску8
*Згідно з даними дослідження Rytlewski K. et. al. 2006 р.8 NO — оксид азоту ГРВ — гіпертензивні розлади вагітності
Джерела
Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги. Гіпертензивні розлади під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді. Наказ МОЗ України №151 від 24.01.2022.
Бабушкіна А.В. L-аргінін з точки зору доказової медицини. Український медичний часопис. 2009; 6(74) – XI/XII.
Facchinetti F., Saade G.R., Neri I. et al. L-arginine supplementation in patients with gestational hypertension: a pilot study. Hypertens Pregnancy. 2007; 26(1):121-30. DOI:10.1080/10641950601147994
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Саргін, розчин для інфузій, 42 мг/мл. РП №UA/16480/01/01. Наказ МОЗ України №1180 від 07.07.2022.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/16480/01/01. Наказ МОЗ України 07.07.2022 № 1180.
УКР/ПРОМО/05/2023/САР/РНВЕБ/001
Більше цікавого для вас
Про свербіж в інтимній зоні говорити не соромно, а необхідно