Сучасна доказова база лікування статевої дисфункції в жінок при стресовому нетриманні сечі, що стане у нагоді лікарю-гінекологу
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Сексуальна дисфункція при стресовому нетриманні сечі: проблема, яку приховують
Нетримання сечі (НС) — захворювання, що супроводжується психологічною, соціальною та статевою дисфункцією. Це незалежний фактор ризику розвитку тривоги та депресії. НС значно обмежує та погіршує функціонування жінок на багатьох рівнях їхнього життя, включаючи сексуальне1.
НС є однією з основних причин сексуальної дисфункції. Згідно з дослідженнями, у 39-45% сексуально активних жінок виникають проблеми у статевому житті, що збільшуються прямо пропорційно віку1.
НС, що виникає під час чи після вагінального статевого акту, отримало назву коїтального НС (КНС). Міжнародна урогінекологічна асоціація (IUGA) та Міжнародне товариство з проблем нетримання сечі (ICS) виділили коїтальне нетримання сечі як окремий вид нетримання сечі. Було рекомендовано розділяти КНС на нетримання сечі при пенетрації (введенні статевого члена) та при оргазмі2.
Через стресове нетримання сечі (СНС) страждають усі складові сексуальної функції: знижується лібідо, виникають проблеми зі збудженням та досягненням оргазму, диспареунія (біль у статевих органах)2. Основні причини сексуальної дисфункції при СНС1:
Тривога через виділення сечі під час статевого акту
Почуття сорому та втрата впевненості в собі
Збентеження через появу запаху сечі
Через СНС жінки можуть зменшити частоту й навіть повністю відмовитися від статевих контактів. Тому при оцінюванні СНС у сексуально активних пацієнток із діагнозом НС потрібно детально опитати й оцінити сексуальні функції1.
Причини виникнення та стратегії лікування НС під час статевого акту
Під час статевого акту втрата сечі в жінок може виникнути через зміну положення шийки сечового міхура та уретри при введенні ерегованого статевого члена. Це явище особливо актуальне для жінок, у яких функція сфінктера уретри знижена й веде до втрати сечі через підвищення внутрішньочеревного тиску2.
Тактика лікування НС має бути патогенетично обґрунтованою. Консервативні заходи при СНС передбачають:
Нормалізацію питного режиму
Відмову від алкоголю та кофеїнoвмісних продуктів3
Обов’язковим елементом консервативного лікування є виконання вправ для м’язів тазового дна як самостійно, так і за допомогою спеціальної апаратури, механізм дії якої базується на принципі електростимуляції.
Оперативні методи лікування застосовують переважно за відсутності ефекту від консервативної терапії3
Серед фармакологічних методів лікування СНС виділяють дулоксетин
Дулоксетинблокує нейрональний механізм зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну в синаптичній щілині4.
Підвищений рівень нейромедіаторів активує рецептори на мотонейронах статевих органів.
Оцінювання за індексом жіночої сексуальної функції (FSFI)
Значне поліпшення спостерігали за всіма параметрами FSFI, зокрема збудження, змащення, оргазм і задоволення під час статевого акту. Загальний показник збільшився з 19,9 до 25,7
Оцінювання за шкалою депресії Бека (BDI)
Виявлено, що в жінок із СНС після лікування зменшилися ознаки депресії, тривоги, страху та невпевненості в собі під час статевого акту. Показник за BDI достовірно знизився з 4,5 до 1,5
Оцінювання показника якості життя пацієнток із НС (I-QOL)
Суттєво підвищився показник якості життя жінок із НС — із 57,6 бала до 92,7 бала. Покращилася якість сну, знизилося відчуття пригніченості та сорому
Висновок
Дулоксетин має статистично значущий вплив на психічне здоров’я та сексуальні функції жінок, адже:
Покращує індекс сексуальної функції жінок (на 5,8)
Зменшує показник за шкалою депресії Бека (на 3 бали)
Підвищує показник якості життя при НС (на 35,1 бала)
BDI — шкала депресії Бека FSFI — індекс жіночої сексуальної функції ICS — Міжнародне товариство з проблем нетримання сечі IUGA — Міжнародна урогінекологічна асоціація I-QOL — оцінювання якості життя при НС Off-label use — використання не за призначенням КНС — коїтальне нетримання сечі НС— нетримання сечі СНС — стресове нетримання сечі
Джерела
Biyikoglu M., Kettas E., Sesli M. et al. The effect of duloxetine on female sexual functions in the treatment of stress incontinence. Archives of Gynecology and Obstetrics. 2023; 308(3):1037-1042. DOI:10.1007/s00404-023-07123-4