Оксана Юріївна Молода
Авторка медичних матеріалів
Сімейна лікарка, фтизіопульмонолог
Розберемо найчастіші запитання і розвіємо міфи та упередження навколо цієї вакцинації.
БЦЖ - жива вакцина. Її назва походить від імен її винахідників - Бацила Кальметта-Герена (Bacillus Calmette-Guirene). У її складі маємо штам мікобактерії туберкульозу, позбавлений патогенних властивостей, шляхом багатократного пересівання (пасажу) її на несприятливі для функціонування харчові середовища.
БЦЖ не захищає від інфікування туберкульозом! Але вона стовідсотково захищає від генералізованих форм туберкульозу (туб.менінгіт і міліарний туберкульоз), що мають блискавичний перебіг і летальність близько 92% - у цьому й полягає її основна функція. Бо сам по собі туберкульоз - повністю виліковний, і завданням вакцини є збереження життя, а не попередження зараження.
Надзвичайно важливо вводити БЦЖ якомога раніше в країнах, де епідемічна ситуація має маркування ВОЗ, як "регіон з середнім/високим рівнем ТБ-навантаження". Бо найбільш вразливими для туберкульозу є діти до року! Проте, якщо БЦЖ не зроблена в пологовому, її можна зробити у будь-якому віці дитини, за умови, що попередньо проведена туберкулінова проба (Манту) або тест на вивільнення гамма-інтерферону (квантифероновий тест) негативні.
Достатньо однієї дози БЦЖ протягом всього життя.
Що відбувається після введення БЦЖ?!
Одразу після щеплення починається формування імунної відповіді, яка проявляється ззовні у вигляді рубчика на місці введення вакцини. Але цей процес тривалий і різноманітний.
Класичним перебігом формування рубчику вважається наступний:
орієнтовно через тиждень-півтора на місці введення БЦЖ з'являється червона плямка, яка за кілька днів перетворюється на бугорок (це називається - папула). Колір плямки й папули буває найрізноманітніший: від яскраво-червоного до брунатного і навіть синюшного
орієнтовно через тиждень-півтора папулка перетворюється на пухирець (пустула), заповнений каламутним вмістом. Через деякий час (від кількох днів до кількох тижнів) пухирець лопається й назовні виходить сливкоподібний гній. Він може бути жовтим, з домішками крові, білим, прозорим... будь-яким
через кілька днів (іноді тижнів) гній з пустули перестає підтікати й пухирець покривається щільною кірочкою. Яка, в свою чергу, через 7-10 днів відпадає (за умови, що її не розмочують, не намагаються відірвати, не змащують нічим тощо), лишаючи замість себе рубчик
Важливо пам'ятати, що наступні моменти є абсолютною нормою:
На будь-якому етапі розвитку рубчику ЗАБОРОНЕНО його змащувати будь-чим, "видавлювати" вміст пустулки, заклеювати лейкопластирем тощо.
Відтерміноване формування рубчику
Наступним розповсюдженим питанням є відтерміноване формування рубчику або його парадоксальна реакція.Поговоримо про це детальніше.
Іноді після щеплення вакциною БЦЖ з місцем ін'єкції нічого не відбувається. Це також є варіантом норми й не потребує жодних втручань. Але у деяких дітей через рік-півтора після вакцинації раптово починається вищезазначена трансформація місця БЦЖ (плямка -> папула -> пустула -> кірочка -> рубчик). Це називається відтерміноване формування рубчика й є НОРМОЮ.
Також у деяких дітей та підлітків (іноді навіть у дорослих) проведення щеплень/ін'єкцій у ліве плече викликає збільшення та почервоніння рубчику БЦЖ. Це зумовлене наявністю великої кількості імуногенних клітин в тканині рубчику, що викликає його неспецифічну реакцію. Ця ситуація є нормальною й не потребує втручань.
За матеріалами Наказу МОЗ 102 від 19.01.2023