«Звичайні» і «незвичайні» ЕКГ спортсменів
Як розрізняти «звичайні, пов’язані з тренуваннями» зміни ЕКГ, які не потребують додаткового уточнення у безсимптомних спортсменів і «незвичайні, не пов’язані з тренуваннями» (вірогідно патологічні) зміни ЕКГ, які потребують подальшого уточнення?
«Звичайні» і «незвичайні» ЕКГ спортсменів
Авторка матеріалу:
Функціональні та структурні адаптації серця, а також фізіологічні адаптації вегетативної нервової системи у спортсменів призводять до фізіологічних змін на ЕКГ в стані спокою. Однак слід розрізняти «звичайні, пов’язані з тренуваннями» зміни ЕКГ, які не потребують додаткового уточнення у безсимптомних спортсменів і «незвичайні, не пов’язані з тренуваннями» (вірогідно патологічні) зміни ЕКГ, які потребують подальшого уточнення.
1. Риси «звичайної, пов’язаної з тренуваннями» ЕКГ:
🟢 Збільшений вольтаж QRS (зумовлений гіпертрофією лівого шлуночка, а також меншим відсотком підшкірного жиру)
🟢 Неповна блокада правої ніжки пучка Гіса (частіше серед чоловіків, які займаються спортом на витривалість. Вважається, що неповна БПНПГ викликана не затримкою провідності в волокнах Пуркіньє, а фізіологічним збільшенням розміру правого шлуночка внаслідок фізичних навантажень. Вона є зворотньою і зникає після перерви в тренуваннях)
🟢 Рання реполяризація шлуночків (РРШ)/ елевація сегмента ST: увігнута елевація сегменту ST з підвищенням точки J щонайменше на 0,1 мВ. Зазвичай виявляється у відведеннях V2-V4, проте може бути і в бічних / нижніх відведеннях. Рання реполяризація супроводжується позитивними зубцями Т у білошкірих спортсменів, а у чорношкірих спортсменів може супроводжуватися негативним зубцем Т у відведеннях V1-V4.
Ступінь РРШ залежить від вегетативної нервової системи та ЧСС. При низькій ЧСС підйоми сегмента ST більш виражені, при вищій ЧСС - можуть зменшуватися або зникати. Відображає розвиток пов'язаної з тренуваннями гіперваготонії, зменшується або зникає при перерві в тренуваннях.
🟢 Інверсія Т в V1-V3 у спортсменів молодше 16 років
🟢 Синусова брадикардія (<60 уд/хв, а під час холтерівського моніторування ЕКГ брадикардія до 30 уд/хв, так само, як і безсимптомні паузи більше 2 сек під час сну)
🟢 Дихальна синусова аритмія (вплив підвищеного вагусного тонуса та пряма дія тренувань на клітини синусового вузла)
🟢 Ектопічний ритм із передсердь або АВ-вузла (рідко - при виражній брадикардії - шлуночковий заміщаючий ритм, проста АВ-диссоціація або парасистолія). Ектопічні ритми зникають при збільшенні ЧСС
🟢 АВ-блокада І ст. та АВ-блокада ІІ ст. Мобіц 1 (причина: збільшений ваготонус та знижена активація симпато-адреналової системи).
Дані знахідки не вимагають подальшого обстеження безсимптомних спортсменів без сімейного анамнезу вроджених захворювань серця або раптової серцевої смерті.
2. «Незвичайні, не пов’язані з тренуваннями» знахідки на ЕКГ:
🔴 Ізольовані негативні зубці Т. Підозрілими на структурне захворювання серця є негативні зубці Т >1 мм або ≥2 мм у двох або більше відведеннях, у V2-V6, II та aVF або I та aVL (але не в III, aVR та V1).
Негативний зубець T (за винятком відведення V1), який зберігається на ЕКГ після статевого дозрівання, може вказувати на вроджену ваду серця з дилатацією правого шлуночка, АДПШ або захворювання іонних каналів. У молодих і вочевидь здорових спортсменів негативні Т можуть бути першою ознакою кардіоміопатії
🔴 Депресія сегмента ST
🔴 Патологічні зубці Q (>0,3 mV або >40 ms в двох або більше відведеннях, за винятком відведень III і aVR)
🔴 Повна блокада лівої ніжки пучка Гіса (QRS >120 ms). Постійна або інтермітуюча ПБ ЛНПГ майже завжди є патологією
🔴 Тривалість QRS ≥ 0,14 c - однозначно патологічна
🔴 Депресія сегмента ST
🔴 Патологічні зубці Q (>0,3 mV або >40 ms в двох або більше відведеннях, за винятком відведень III і aVR)
🔴 Повна блокада лівої ніжки пучка Гіса (QRS >120 ms). Постійна або інтермітуюча ПБ ЛНПГ майже завжди є патологією
🔴 Тривалість QRS ≥ 0,14 c - однозначно патологічна
🔴 Передсердні тахіаритмії. У спортсменів середнього та старшого віку, які тривалий час займаються видами спорту на витривалість, фібриляція передсердь та інші передсердні тахіаритмії зустрічаються частіше, ніж у неактивних людей того ж віку.
Оскільки причиною являються додаткові атріовентрикулярні провідні шляхи (АВВРТ, АВРТ) або патологія передсердь, які можна діагностувати та лікувати електрофізіологічно, рекомендовано кардіо-аритмологічне роз’яснення і, за необхідності, лікування.
🔴 Шлуночкова преекзетація.
Синдром WPW небезпечний при можливому переході фібриляції передсердь в фібриляцію шлуночки (ризик раптової серцевої смерті при синдромі WPW: 0,15-1% на рік). Оскільки високо треновані мають підвищений ризик фібриляції передсердь у довгостроковій перспективі, припускається, що спортсмени із (високим) рівнем навантажень та синдромом WPW мають підвищений ризик раптової серцевої смерті навіть після завершення своєї спортивної кар’єри.
У рідкісних випадках синдром WPW може бути спричинений генною мутацією, яка фенотипово пов’язана з гіпертрофією шлуночків серця. Якщо ж тривалість PQ становить <0,12 с, немає дельта-хвилі, то диференційна діагностика проводиться із синдром CLC або структурним захворюванням серця (наприклад, гипертрофічна кардіоміопатія, хвороба Фабрі).
🔴 Подовжений інтервал QT
🔴 Синдром Бругада тип 1
🔴 Синусова брадикардія <30/хв
🔴 Інтервал PQ > 0,40 с
🔴 АВ-блокада ІІ ст. Мобіц 2
🔴 АВ-блокада ІІІ ст.
🔴 ≥ 2 шлуночкових екстрасистол
🔴 Шлуночкові тахіаритмії
Затримка внутрішньошлуночкової провідності (тривалість QRS >110 мс), яка не відповідає критеріям повної блокади ніжки пучка Гіса - це неспецифічне порушення внутрішньошлуночкової провідності. Затримка виникає в міокарді, а не в провідних шляхах. Неспецифічні порушення внутрішньошлуночкової провідності можуть (але не обов’язково) вказувати на захворювання міокарда (наприклад, епсилон-хвиля та/або розширення зубця S >55 мс у V1-V3 при аритмогенній дисплазії ПШ).
Шлуночкова екстрасистолія (ШЕ): її оцінка залежить від місця походження екстрастистол, що можна визначити на підставі морфології QRS екстрасистоли.
Якщо ШЕ походять із вихідного тракту ПШ (морфологія блокади лівої ніжки пучка Гіса з позитивним вектором QRS у нижніх відведеннях), то вони зазвичай доброякісні і не пов’язані із структурним захворюванням серця.
Якщо ШЕ мають морфологію БЛНПГ та негативний комплекс QRS у нижніх відведеннях - підозра на аритмогенну дисплазію правого шлуночка.
Інтервал QT слід визначати у відведеннях II, V3 і V5 при ЧСС 60-90/хв.
У спортсменів він зазвичай трохи довший через повільнішу ЧСС. Коригований за частотою інтервал QTc частіше знаходиться у верхньому діапазоні норми. Тривалість QTc ≥500 мс (0,5 с) вважається явною патологією.
В залежності від літературного джерела, діапазон від 440/470 мс (для чоловіків) або 460/480 мс (для жінок) до 500 мс - це сіра зона.
Причиною синдрому подовженого інтервалу QT є генетично обумовлене захворювання іонних каналів з ризиком розвитку шлуночкових аритмій, тахікардії torsade de pointes і фібриляції шлуночків. Близько 90% мутацій відносяться до трьох генів: KCNQ1 (LQT1), KCNH2 (LQT2), SCN5A (LQT3).
Пацієнти з LQT1 схильні до синкопе або зупинки серця під час фізичних вправ, особливо плавання. Пацієнти з LQT2 вразливі до емоційного та слухового стресу. Дуже злоякісний варіант LQT3 провокується брадикардією - зазвичай раптова серцева смерть під час сну.
При довжині QT 0,46-0,49c встановлюється діагноз синдрому подовженого QT якщо наявний хоча б один із перелічених пунктів:
незрозуміле синкопе;
шлуночкова тахікардія «Torsades de pointes»
подовжений QT у найближчих родичів
сімейний анамнез раптової аритмічної смерті
зазубрений зубець Т
парадоксальне подовження QT під час тренування
У разі таких знахідок необхідно дообстеження -> пошук патологічних серцево-судинних захворювань, асоційованих із раптовою серцевою смертю у спортсменів.
3. Проміжні знахідки:
🟡 Відхилення ЕВС вліво
🟡 Збільшення лівого передсердя
🟡 Відхилення праворуч
🟡 Повна блокада правої ніжки п. Гіса
🟡 Збільшення правого передсердя
- Наявність одної з проміжних знахідок на ЕКГ спортсмена не вимагає подальшого обстеження безсимптомних спортсменів без сімейного анамнезу вроджених захворювань серця або раптової серцевої смерті.
- Наявність двох з проміжних знахідок на ЕКГ спортсмена - необхідне дообстеження -> пошук патологічних серцево-судинних захворювань, асоційованих із раптовою серцевою смертю у спортсменів.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9950162/
- https://www.fokus-ekg.de/inhalt-von-a-z/sportler-ekg/
- https://swisscardiosport.ch/files/users/595/mediathek//file/Revised%20Seattle%20Kriterien%202015.pdf
- https://www.acc.org/Latest-in-Cardiology/Articles/2019/07/17/07/03/Athlete-ECGs