Волосся дітей більш сприйнятливе до ураження дерматофітами, зокрема видом Місгоsporum саnis, через підвищену гідрофільність, еластичність, вміст значної...
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Лікування стригучого лишаю у дітей: практика європейських країн
Волосся дітей більш сприйнятливе до ураження дерматофітами, зокрема видом Місгоsporum саnis, черезпідвищену гідрофільність, еластичність, вміст значної кількості м’якого кератину1.
Стригучий лишай (Tinea capitis) — це найпоширеніша дерматофітна інфекція у дітей, що виникає переважно між 3-7 роками життя. Немовлята та новонароджені хворіють рідко2.
Рекомендації щодо лікування мікроспорії у дітей є в оновлених настановах Німеччини. Вони ґрунтуються на аналізі матеріалів з пошукової системи PubMed2. Особливий акцент автори зробили на чинних міжнародних настановах2:
Європейського товариства дитячої дерматології, 2010
Британської асоціації дерматологів, 2014
Початок лікування
Крок 1
👉 Визначення виду грибка для вибору найбільш відповідного протигрибкового препарату (способу його введення, дозування та тривалості лікування)2
Крок 2
👉 Перед призначенням системної терапії слід врахувати вік пацієнта, масу тіла та потенційну взаємодію з іншими ліками2
Крок 3
👉 У разі виявлення ознак захворювання лікування може бути розпочато негайно за умови відсутності швидкої діагностики методом ПЛР та/або непереконливості результатів мікроскопічного дослідження2
Це необхідно для запобігання подальшій передачі інфекції у групах ризику2
У разі зоофільної інфекції тварина, яка має клінічні прояви захворювання або може бути безсимптомним носієм, потребує лікування у ветеринара2.
Місцеве лікування
Шампуні з вмістом2:
1% (ди)сульфіду селену
2% кетоконазолу
2% клотримазолу
1% циклопіроксу
Слід дотримуватися спеціальних вказівок щодо призначення цих лікарських засобів (ЛЗ) для немовлят та маленьких дітей2.
Шампуні слід застосовувати протягом 5 хвилин 2 рази на тиждень2.
Курс лікування — 2–4 тижні. Використання шампунів необхідно поєднувати зі щоденним нанесенням протигрибкового місцевого розчину протягом одного тижня2.
Нанесення місцевого лікарського засобу (ЛЗ) не повинно бути обмежене тільки зоною ураження2. Протигрибковий ЛЗ слід наносити на всю довжину волосся2
Системне лікування
Одним з ефективних антимікотиків у формі таблеток єтербінафін2.
Як і всі протигрибкові ЛЗ, його слід використовувати для дітей у спробах «індивідуального лікування»2#.
В огляді Gupta et al. об’єднали результати38 контрольованих досліджень: лише 1,3%дітей потребували припинення лікування через побічні ефекти. Усі події малилегкий та середній ступінь тяжкості та не були тривалими2.
Тербінафінпоказав сприятливий профіль безпеки та гарну переносимість у дітей2
Завантажте корисну інформацію про «Лікування стригучого лишаю у дітей: практика європейських країн» у форматі PDF
#Призначення лікарського засобу для зазначеного показання є off-label use, тобто призначенням лікарського засобу за показаннями, не зазначеними в інструкції для медичного застосування. Пацієнт та/або його законний представник мають бути поінформовані про факт призначення лікарського засобу не за призначенням (off-label use) та про необхідність отримання згоди пацієнта.
*Тривалість лікування, що вказана вище, є лише рекомендацією. Тривалість індивідуального лікування базується на клінічній картині та результатах мікологічних тестів, які слід проводити з інтервалом у 14 днів, починаючи з четвертого тижня лікування2.
Джерела
Лаврушко C.I., Дудченко М.О. Оптимізація лікування мікроспорії гладенької шкіри. Український журнал дерматології, венерології, косметології. 2018; 3(70):43–54.