У жовтні 2023 року набули чинності клінічні протоколи щодо ведення пацієнтів із гострим та хронічним риносинуситом. Докладніше про них у матеріалі
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Огляд оновлених протоколів щодо гострого та хронічного риносинуситу
Сучасний розвиток медицини передбачає постійне вдосконалення заходів щодо діагностики, лікування та профілактики хвороб з урахуванням вимог доказової медицини1. Саме тому в 2023 році було переглянуто рекомендації щодо лікування риносинуситів.
13 жовтня 2023 року набрав чинності наказ МОЗ України №1793 про затвердження уніфікованих клінічних протоколів первинної та спеціалізованої медичної допомоги2:
«Гострий риносинусит» (ГРС)
«Хронічний риносинусит» (ХРС)
Їх було затверджено на заміну протоколу № 85 від 2016 року2.
Тож розглянемо докладніше рекомендації щодо лікування ГРС та ХРС за оновленими протоколами.
Огляд рекомендацій щодо лікування ГРС
Патогенетичне та симптоматичне лікування ГРС здійснюють за потреби, відповідно до клінічної картини та стану пацієнта. Можна розглянути призначення таких речовин, як1:
Анальгетики
Нестероїдні протизапальні засоби
Сольові речовини для інтраназального застосування
Деконгестанти
Глюкокортикостероїди для інтраназального застосування
Лікарські засоби комплексної дії
Антибіотикотерапію призначають емпірично тим пацієнтам, які відповідають критеріям щодо бактеріального ГРС, або тим, які мають тяжкий перебіг хвороби1.
Деякі речовини можуть покращити стан упродовж того часу, доки імунна система не звільнить організм від збудника хвороби.
Наприклад1:
Рослинні засоби
Болезаспокійливі засоби, такі як парацетамол або ібупрофен
Вживання достатньої кількості рідини
Застосування сольових розчинів для носатакож може допомогти у видаленні слизу з порожнини носа1.
Огляд рекомендацій щодо лікування ХРС
ХРС у більшості випадків потребує постійного прийому лікарських засобів із різних фармакотерапевтичних груп, залежно від виду, ендотипу, фенотипу захворювання3.
Одночасно з базовою терапією, що включає ендоназальні кортикостероїди та сольові розчини, можна додатково застосовувати такі методи лікування3:
Етіотропний
Патогенетичний
Симптоматичний
Хірургічний
При ХРС можливе застосування3:
Інтраназальних глюкокортикостероїдів
Системних глюкокортикостероїдів
Іригаційної терапії сольовими розчинами
ЛАКД-терапії
Головною метою лікування ХРС є досягнення та збереження клінічного контролю за захворюванням3
Це можна визначити як стадію захворювання, коли пацієнт не має симптомів або симптоми не впливають на якість життя3.
Алгоритми лікування ГРС і ХРС для завантаження
Завантажте алгоритми лікування гострого та хронічного риносинуситу у форматі pdf 👉
13 жовтня 2023 року набрав чинності наказ МОЗ України № 1793 про затвердження Уніфікованих клінічних протоколів первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Гострий риносинусит» і «Хронічний риносинусит»2
Патогенетичне та симптоматичне лікування ГРС здійснюють за потреби, відповідно до клінічної картини та стану пацієнта. Можливо розглянути призначення таких речовин, як анальгетики, нестероїдні протизапальні засоби, сольові речовини для інтраназального застосування тощо1
Деякі речовини можуть полегшити симптоми впродовж того часу, доки імунна система не звільнить організм від збудника хвороби, наприклад: рослинні та болезаспокійливі засоби, вживання достатньої кількості рідини1
При ХРС можливе застосування: інтраназальних глюкокортикостероїдів, системних глюкокортикостероїдів, іригаційної терапії сольовими речовинами, ЛАКД-терапії3
Головною метою лікування ХРС є досягнення та збереження клінічного контролю за захворюванням3
ATAD — лікування аспірином після десенситизації FESS — функціональна ендоскопічна хірургія приносових пазух IgE — імуноглобулін Е NE — назальна ендоскопія N-ERD — захворювання дихальної системи, спричинене нестероїдними протизапальними засобами ГКС — глюкокортикостероїди ГРС — гострий риносинусит КТ — комп’ютерна томографія ЛАКД — лікування ацетилсаліциловою кислотою для десенсибілізації НМЛ — належне медикаментозне лікування ПКС — пероральні кортикостероїди ХРС — хронічний риносинусит
Джерела
Уніфікований клінічний протокол первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Гострий риносинусит», затверджений наказом МОЗ України від 13.10.2023 № 1793.
Уніфікований клінічний протокол первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Хронічний риносинусит», затверджений наказом МОЗ України від 13.10.2023 № 1793.