У Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак МЗ, розглядаємо поширенність та симптоми, а також важливість самообстеження для ранього його виявлення
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Щорічно 20 жовтня відзначають Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози1. Пропонуємо вам розглянути симптоми та методи його виявлення на ранніх стадіях. Адже рак молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням і основною причиною смерті від усіх видів раку серед жіночого населення2.
Поширеність раку молочної залози в Україні
За даними Національного канцер-реєстру України, поширеність раку молочної залози у 2021 році зросла на 9,6% порівняно з попереднім роком. У 2022 році на обліку перебували 167 848 жінок зі злоякісними новоутвореннями молочної залози. На профілактичних оглядах було виявлено лише 28,8% випадків раку молочної залози3.
Із уперше виявлених, пацієнти такі стадії захворювання3:
Хоч існують багато різних факторів ризику захворювання на рак молочної залози, майже в половині випадків воно розвивається лише за наявності двох факторів — жіночої статі й віку від 40 років4.
Симптоми раку молочної залози
Пацієнти можуть скаржитися на наявність таких симптомів4:
Новоутворення або ущільнення грудей, яке не викликає болю
Зміна розміру, форми або зовнішнього вигляду грудей
Зміна на шкірі грудей (почервоніння, впадини)
Зміна зовнішнього вигляду соскаабо ареоли
Кров’янисті або інші аномальні виділення з грудей
❗ Зверніть увагу, що на ранній стадії захворювання пацієнт може не мати симптомів або мати один або декілька з них4.
При поширенні процесу на інші органи та системи ймовірним є виникнення інших симптомів залежно від місця проникнення метастазів, наприклад, біль у кістках або головний біль 4.
Рання діагностика раку молочної залози
Раннє виявлення раку молочної залози забезпечує кращий прогноз захворювання. Основними стратегіями раннього виявлення раку молочної залози є2:
Мамографія та фізичне обстеження грудей лікарем або кваліфікованим медичним працівником
Клінічне обстеження (CBE) або самообстеження молочних залоз (BSE)
Самообстеження молочних залоз — це процес, під час якого жінки регулярно оглядають свої груди, щоб виявити будь-який незрозумілий набряк або ущільнення. Воно також допомагає жінкам дізнатися, як виглядають та які на дотик їхні груди. Надалі це дасть змогу вчасно звернутися до лікарів2.
За даними медичного центру Джонса Хопкінса2: «Сорок відсотків діагностованих випадків раку молочної залози виявляються жінками, які намацують ущільнення, тому регулярне самообстеження грудей є дуже важливим».
Методика самообстеження молочних залоз
(можна завантажити для ваших пацієнтів)
Коли: через 3-5 днів після початку менструації5
Як часто: раз на місяць5 При менопаузі обстеження необхідно проводити в один і той самий день5.
Головне завдання вашої пацієнтки — вивчити свої груди. Надалі це допоможе швидше виявити зміни та вчасно звернутися за допомогою 5.
Якщо пацієнтка помітила або відчула6:
Пухлину або потовщення
Біль
Збільшення лімфатичних вузлів або ущільнення під пахвою
Виділення із сосків
Асиметрію або припухлість
Зміни шкіри (почервоніння, потемніння або потовщення)
Ямочки на шкірі (як апельсинова кірка)
Вивертання або втягування соска
👉 Їй слід одразу звернутися до лікаря для подальшого дообстеження
Завантажте методику самообстеження молочних залоз для своїх пацієнток у зручному форматі pdf
Щорічно 20 жовтня відзначають Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози1
У 2022 році на обліку перебували 167 848 жінок зі злоякісними новоутвореннями молочної залози3
Самообстеження молочних залоз — це процес, під час якого жінки регулярно оглядають свої груди, щоб виявити будь-який незрозумілий набряк або ущільнення. Воно також допомагає жінкам дізнатися, як виглядають та які на дотик їхні груди. Надалі це дасть змогу вчасно звернутися до лікарів2
З даними медичного центру Джонса Хопкінса2: «Сорок відсотків діагностованих випадків раку молочної залози виявляються жінками, які намацують ущільнення, тому регулярне самообстеження грудей є дуже важливим»
Джерела
Указ президента України «Про Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози». Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/42/2005#Text (дата звернення: 08.10.2023).
Birhane K., Alemayehu M., Anawte B. et al. Practices of Breast Self-Examination and Associated Factors among Female Debre Berhan University Students. Int J Breast Cancer. 2017;2017:8026297. DOI:10.1155/2017/8026297
MedlinePlus. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US). 2020. Breast self-exam; 2023. Available at: https://medlineplus.gov/heartattack.html (Last access: 08.10.2023).
Understanding Breast Changes and Conditions: A Health Guide. National Cancer Institute (NCI) Available at: https://www.cancer.gov/types/breast/breast-changes/understanding-breast-changes.pdf (Last access: 08.10.2023).