Розвиток алергічної реакції негайного типу при введенні лікарського засобу — страшний сон будь-якого спеціаліста
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Анафілактична реакція на прийомі: як розпізнати та що робити?
Розвиток алергічної реакції негайного типу при введенні лікарського засобу — страшний сон будь-якого спеціаліста.
Про анафілактичну реакцію та її причини
Найтяжчими проявами анафілактичної реакції є артеріальна гіпотензія (шок) та порушення прохідності дихальних шляхів внаслідок набряку слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, бронхоспазму або ларингоспазму1.
Найчастіше анафілактичний шок (анафілаксія) розвивається після введення лікарських засобів, таких як1:
Серед дерматологівнайбільше занепокоєння щодо розвитку анафілаксії викликають анестетики. Адже їх широко застосовують у дерматологічній практиці для місцевого знеболення у разі проведення косметичних процедур або видалення новоутворень3.
Хоча виникнення анафілаксії при застосуванні анестетиків досить рідкісне, необхідно пам’ятати про її прояви та тактику дій. Це може врятувати життя вашому пацієнту1,2.
Діагностичні критерії анафілаксії
Анафілаксія характеризується:
Раптовою появою та швидким прогресуванням симптомів4. Реакція на алерген може виникати впродовж декількох хвилин1. Іноді пацієнт не встигає навіть поскаржитися1
Діагноз підтверджується, якщо відомо причину її розвитку (попередньо пацієнт мав контакт із потенційним алергеном). Однак приблизно в 30% випадків може не бути очевидного тригера4.
Пам'ятайте4:
Самі по собі зміни шкіри або слизової оболонки не є ознакою анафілаксії
Зміни шкіри та слизової оболонки можуть бути незначними або взагалі відсутні у 10–20% випадків (наприклад, деякі пацієнти спочатку мають лише бронхоспазм або гіпотензію)
Можливий також розвиток неврологічної симптоматики4: сплутана свідомість, збудження або непритомність. У пацієнтів зазвичай відзначають тривожність й вони можуть мати «відчуття неминучої приреченості».
Застосування ГКС при анафілаксії
Необхідно розглянути можливість призначення глюкокортикостероїдів (ГКС) при рефрактерній анафілаксії або триваючій астмі/шоці4.Основною дією ГКС є пригнічення пізньої фази анафілактичної реакції4.
Дексаметазон — ГКС із вираженими антиалергічними, протизапальними та мембраностабілізуючими властивостями5.
Він має глюкокортикоїдну дію, яка майже в 7,5 раза перевищує дію преднізолону та преднізону. Порівняно з гідрокортизоном ефективність дексаметазону вища в 30 разів, водночас мінералокортикоїдні ефекти відсутні5.
Протизапальні, імуносупресивні та антипроліферативні ефекти дексаметазону зумовлені зниженням утворення, вивільнення й активності медіаторів запалення та інгібуванням специфічних функцій і міграції запальних клітин. Крім того, кортикостероїди можуть інгібувати дію сенсибілізованих T-лімфоцитів та макрофагів на клітини-мішені5.
Хоча виникнення анафілаксії при застосуванні анестетиків досить рідкісне, необхідно пам’ятати про її прояви та тактику дій. Це може врятувати життя вашому пацієнту1,2
Анафілаксія характеризується раптовою появою та швидким прогресуванням симптомів4
Лікування анафілаксії охоплюєвведення адреналіну внутрішньом’язово (0,5 мл для дорослих та дітей >12 років) у передньобічну ділянку середньої третини стегна в найкоротші терміни4
Необхідно розглянути можливість призначення ГКС при рефрактерній анафілаксії або триваючій астмі/шоці4
АТ — артеріальний тиск ГКС — глюкокортикостероїди ЕКГ — електрокардіограма
Джерела
Недашківський С.М. та ін. Анафілактичний шок. Гострі та невідкладні стани у практиці лікаря. 2017; 4(67):18-22.
Уніфікований клінічний протокол екстреної, первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги. Медикаментозна алергія, включаючи анафілаксію. Наказ МОЗ України №916 від 30.12.2015. Режим доступу: https://dec.gov.ua/wp-content/uploads/images/dodatki/2015_916_MA/2015_916_YKPMD_MA.pdf (дата звернення: 09.03.2023).
Cherobin ACFP, Tavares GT. Safety of local anesthetics. An Bras Dermatol. 2020; 95(1):82-90. DOI:10.1016/j.abd.2019.09.025
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Рафт®, розчин для ін’єкцій, 4 мг/мл. РП №UA/17536/01/01. Наказ МОЗ України №1421 від 05.08.2022.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/17536/01/01. Наказ МОЗ України 11.03.2024 № 410.
УКР/ПРОМО/03/2023/РФТ/РН/003
Більше цікавого для вас
Вивчення впливу пробіотиків на псоріаз та атопічний дерматит