Оксана Юріївна Молода
Авторка медичних матеріалів
Сімейна лікарка, фтизіопульмонолог
Останнім часом стрімко зросла захворюваність на кашлюк серед дітей та дорослих.
Давайте згадаємо, що таке кашлюк, чим він небезпечний і що робити, якщо дитина або дорослий ВЖЕ захворіли.
Кашлюк - це бактеріальне інфекційне захворювання, що перебігає під виглядом затяжного бронхіту, з тяжкими нападами кашлю.
Збудником кашлюку є Bordetella pertussis, яка синтезує кашлюковий токсин, що подразнює кашльовий центр у мозку, викликаючи нападоподібний виснажливий кашель.
Потрапляє вона до людини через верхні дихальні шляхи.
Що відбувається в організмі хворого на кашлюк: токсин викликає некроз (загибель) епітелію дихальних шляхів, найбільше виражений у трахеї, в результаті порушується виділення слизу (він стає густий і в'язкий) та сильно стимулюється кашльовий рефлекс.
Джерело інфекції - хвора людина, яка з кашлем виділяє мікроаерозоль розпилений у повітрі, внаслідок вдихання якого інфікуються оточуючі.
Інкубаційний період 5–21 днів (зазвичай 7–14 днів); найбільш заразною для оточуючих людина з кашлюком є у перші 3 тиж. хвороби (у катаральному періоді і на початку періоду спазматичного кашлю).
Як протікає кашлюк?
За перебігом кашлюк нагадує бронхіт з нападоподібним, тривалим кашлем. Перебіг захворювання і тяжкість симптомів залежать від стану імунорезистентності (повторне чи поствакцинальне захворювання мають легший перебіг і нетипову клінічну картину — домінує тривалий нехарактерний кашель).
Типовий перебіг включає:
Катаральний період (1–2 тиж.): грипоподібні симптоми (невисока гарячка або її відсутність);
під кінець з'являється кашель, спочатку вночі, потім і впродовж дня, спочатку сухий, поступово стає нападоподібним.
Період спазматичного кашлю (4–6 тиж.): напади спастичного кашлю без можливості набрати повітря (реприза), кашель закінчується глибоким вдихом з голосним гортанним свистом, що нагадує «кукурікання» (у дітей, рідше у підлітків і дорослих); виникає серіями.
Під кінець нападу пацієнт відкашлює густе в'язке харкотиння (діти можуть його ковтнути, а потім виблювати). Напади можуть супроводжуватись набряком і ціанозом обличчя, петехіями на лиці та кон'юнктивах; у новонароджених і маленьких дітей замість кашлю може виникати апное, генералізовані судоми.
Приступи виснажливі; поза ними стан хворого є досить добрим. У дорослих, як правило, домінує тривалий, не характерний кашель.
Період одужання (3–4 міс.): кашель поступово зникає, періодично — особливо після навантаження або в перебігу іншої інфекції — може повторно посилитись.
Зважаючи на те, що це - ВАКЦИНОКЕРОВАНА ІНФЕКЦІЯ - набагато краще вчасно щепитися, щоб запобігти, ніж захворіти й потерпати.
Чи ефективна вакцина "Бустрикс" для захисту дорослих, вагітних та їх оточення, та створення "ефекту кокону" для немовлят, що ще не щеплені за віком?
Чи можуть діти 6 років щепитися цільноклітинною АКДП, а не АДП і не ацеллюлярною АКДП?
На жаль, державою, в рамках національного календаря щеплень для ревакцинації надана лише АДП, а у приватних клініках є лише комплексні вакцини з ацелюлярним компонентом.
Діагностика кашлюка
Ідентифікація етіологічного фактора:
бактеріологічний метод — середовище ReganLowe чи Борде-Жангу, мазок з глотки або глибокий мазок з носа (забір проволиться дакроновим зонд-тампоном або тампоном з альгінатом кальцію, не використовуючи ватних тампонів)
Це золотий стандарт, проте 50 % результатів — псевдонегативні (особливо у щеплених осіб або у пацієнтів, що лікувалися відповідним антибіотиком)
серологічне дослідження (ELISA) — виявлення специфічних антитіл до кашлюкового токсину (PT) B. pertussis у сироватці (обмежена вірогідність з огляду на труднощі в інтерпретації результатів).
IgG — у старших дітей і дорослих є результатом перенесеної інфекції або щеплення;
якщо пацієнт не був щеплений проти кашлюка протягом останніх 12–24 міс., то підвищений титр IgG до PT в єдиній пробі вказує на свіже інфікування;
підтвердженням захворювання також є збільшення на ≥100 % або зменшення на ≥50 % рівня антитіл, виявлених в другій пробі сироватки, взятій через 2–4 тижні після забору першої проби.
IgA — підтверджують свіже інфікування (також синтезуються у щеплених від кашлюка осіб), циркулюють до кількох міс., визначають їх виключно у випадку сумнівного чи невірогідного результату для IgG.
Визначення Ig M до Bordetella pertussis (найбільш ефективний метод в перші 3 тижні захворювання)
Інші дослідження:
загальний аналіз крові — лейкоцитоз 20 000–30 000/мкл з перевагою лімфоцитів (симптом корисний, але не патогномонічний;
у підлітків та дорослих (особливо в похилому віці) кількість лейкоцитів часто в нормі.
Лікування кашлюка
В межах 3 тиж. від появи кашлю, дорослим та дітям призначається антибіотикотерапія, яка полегшує перебіг захворювання та скорочує період контагіозності.
Препарати першого вибору: макроліди перорально (азитроміцин або кларитроміцин). При гіперчутливості або непереносимості макролідів — котримоксазол.
При тривалому виснажливому кашлі призначаються протикашльові препарати центральної дії (на основі бутамірату, декстрометорфану, а також кодеїнвмісні).
Ускладнення кашлюка
Найвищий ризик ускладнень мають немовлята (особливо <6 міс.), а також пацієнти з хронічними супутніми захворюваннями (особливо нервово-м'язовими).
Пневмонія (вторинна бактеріальна інфекція), ателектаз, пневмоторакс.
Неврологічні ускладнення (особливо у немовлят, зрідка у дорослих): судоми, набряк мозку, внутрішньочерепний крововилив, субдуральний крововилив, гіпоксична енцефалопатія (тяжкі порушення свідомості, вогнищеві симптоми, вогнищеві або генералізовані судоми тривалістю >24 год);
можуть залишитись стійкі залишкові явища (розумова відсталість, глухота, епілепсія).
Інші: кила [грижа], випадіння прямої кишки, нетримання сечі, переломи ребер, надрив вуздечки язика, субкон'юнктивальні крововиливи.
Як довго пацієнт лишається заразним та коли можна "виходити в люди"?
Ізоляція хворих: до 5 днів від початку ефективної антибіотикотерапії; якщо не застосовано антибіотик → ізоляція впродовж 3 тиж. від появи спазматичного кашлю.
1. За матеріалами Європейського респіраторного товариства
2. "Педіатрія, 2022" (автори: Катілов О.В., Дмитрієв Д.В., Варзарь А., Валіуліс А.)