Від цілісності барабанної перетинки залежить функціональність вуха та якість життя пацієнта. Говоримо про військовослужбовців як нову групу ризику
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Військові з травматичними ушкодженнями внаслідок бойових дій мають високий ризик інфекційних ускладнень. Характер і тяжкість поранень залежать від низки факторів, таких як порушення імунітету, гіпоксичне пошкодження тканин, присутність сторонніх тіл тощо1. В цьому матеріалі розглянемо, які пов’язані з цим ускладнення можуть потребувати уваги лікаря-отоларинголога.
Які захворювання вух може спровокувати травмування під час бойових дій?
Ураховуючи, що останнє десятиліття українці живуть в умовах війни, зросла потреба у вивченні наслідків застосування зброї вибухової дії та організації відповідного медичного забезпечення. За даними 2019 року, акубаротравма в умовах збройного конфлікту на Сході України становила від 6,6% до 7,1% у загальній структурі бойових уражень. Вибухова травма виникає внаслідок дії повітряної ударної хвилі та характеризується надзвичайно високими значеннями надлишкового тиску. Рух великого об’єму повітря може спричиняти пошкодження різного ступеня тяжкості. Параметром, що характеризує ударну хвилю, є рівень надлишкового тиску в її фронті. Починаючи від 350 кПа зростає ймовірність летального випадку, 170 кПа — пороговий показник для пошкодження легень, а при 20-35 кПа відбувається розрив барабанних перетинок. Останнє й є акубаротравмою, що може проявлятися зниженням гостроти слуху, вестибулярними розладами та іншими станами2.
Локальна травма слухового проходу може спровокувати розвиток вторинної інфекції — отомікозу
Додатковими факторами, що провокують грибкове захворювання вух, є3:
Застосування місцевих антибіотиків або стероїдних вушних крапель
Вплив гарячої вологої атмосфери
Тісний контакт із водою
Ослаблений імунітет
Цукровий діабет
Перебування в окопах, відсутність необхідних медикаментів, антисанітарія та стрес можуть стати підґрунтям для розвитку деяких із цих факторів.
Як розпізнати та лікувати отомікози?
Отомікоз також відомий під назвою «грибковий зовнішній отит». Грибкова інфекція уражає зовнішній слуховий прохід, а ускладнене захворювання іноді переходить до середнього вуха. Найпоширенішими видами грибів, що його спричиняють, є Candida та Aspergillus4.
Інфекція зазвичай має безсимптомний перебіг, але в деяких випадках може супроводжуватися свербінням, болем, поколюванням і втратою слуху5. При фізикальному огляді зовнішнього слухового проходу за допомогою отоскопа видно казеозні уламки білого, сірого, чорного або кремового кольору, схожі на мокрий газетний папір. Для підтвердження діагнозу потрібне проведення культуральних тестів3.
При грибковій інфекції в слуховий прохід треба закласти смужки, змочені розчином протигрибкового лікарського засобу6. Перевагою місцевих лікарських форм є їхня здатність накопичуватись у потрібній концентрації на поверхні шкіри незабаром після нанесення та залишатись у більш високій концентрації в ураженій ділянці3. До того ж лікарські засоби в формі спрея можуть бути зручнішими в застосуванні.
Якщо барабанна перетинка перфорована, потрібно призначити системне протигрибкове лікування відповідно до характеру резистентності та чутливості до лікарського засобу. Наприклад, застосувати такі лікарські засоби, як флуконазол або ітраконазол6.
Основні тези
За даними 2019 року, акубаротравма в умовах збройного конфлікту на Сході України становила від 6,6% до 7,1% у загальній структурі бойових уражень
Розрив барабанних перетинок відбувається під дією надлишкового тиску ударної хвилі в 20-35 кПа
Локальна травма слухового проходу може спровокувати розвиток вторинної інфекції — отомікозу
При грибковій інфекції в слуховий прохід треба закласти смужки, змочені розчином протигрибкового лікарського засобу6
Якщо барабанна перетинка перфорована, потрібно призначити системне протигрибкове лікування залежно від резистентності та чутливості до лікарських засобів6
Ітракон®, Ламікон® — лікарські засоби, активні проти грибкових інфекцій шкіри7,8
Галушка А.М. та ін. Особливості бойового травмування, що супроводжувалося акубаротравмою у військовослужбовців — учасників бойових дій. Військова медицина України. 2019; 19:56-66.
Sangare I. et al. Otomycosis in Africa: Epidemiology, diagnosis and treatment. J Mycol Med. 2021; 31(2):101115. DOI: 10.1016/j.mycmed.2021.101115
Öztürkcan S. et al. Dermatologic diseases of the external ear. Clinics in Dermatology. 2014; 32:141-152.
Kiakojori K. et al. Assessment of Response to Treatment in Patients with Otomycosis. Iran J Otorhinolaryngol. 2018; 30(96):41-47.
Wiegand S. et al. Otitis Externa. Deutsches Ärzteblatt International | Dtsch Arztebl Int. 2019; 116:224-34.
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Ітракон®, капсули по 100 мг. РП №UA/2959/01/01.
Болотна Л.А. Місце «Ламікону» в терапії дерматофітій. Український журнал дерматології, венерології, косметології. 2012; 1(44):88-93.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/2959/01/01. Наказ МОЗ України 23.01.2020 № 149. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.01.2024 № 131.
УКР/ПРОМО/05/2024/ІТР/ЛАМ/РНВЕБ/002
Більше цікавого для вас
Про свербіж в інтимній зоні говорити не соромно, а необхідно