Оніхомікози: діагностика та особлива схема лікування
Статистика неприємна: кожен другий пацієнт, який стикається з проблемами нігтів, може страждати на оніхомікоз1. Для уникнення ускладнення цього захворювання, необхідно...
Оніхомікози: діагностика та особлива схема лікування
Статистика неприємна: кожен другий пацієнт, який стикається з проблемами нігтів, може страждати на оніхомікоз1. Для уникнення ускладнення цього захворювання необхідно звернути особливу увагу на діагностику та схеми лікування.
Ідентифікація збудника та визначення його життєздатності — необхідні кроки перед початком лікування, адже ефективність пероральної та місцевої терапії може залежати від виду грибка1.
Крім виду грибка, вибір схеми лікування також залежить від типу та тяжкості оніхомікозу1.
Як діагностувати оніхомікоз?
Для виявлення оніхомікозу можна скористатися дерматоскопією та лабораторними методами діагностики.
Дерматоскопія дає змогу детально розглянути структуру і зміни на поверхні нігтів. Проте для підтвердження діагнозу «оніхомікоз» необхідно провести лабораторне дослідження2.
Доступними на сьогодні методами є2:
Мікроскопічне дослідження
Мікологічне дослідження
Гістологічне дослідження
Молекулярно-біологічні методи
Комбінації перелічених методів
Для виявлення збудника ви можете використовувати один метод або їх комбінацію залежно від2:
Індивідуальних особливостей пацієнта
Часу до початку терапії
Вартості
Чутливості та специфічності методу
Дерматоскопія
Дерматоскопія є зручним неінвазивним інструментом, що дає змогу диференціювати оніхомікоз, травматичний оніхолізис і меланоніхію2.
Ознаки оніхомікозу під час дерматоскопії2:
Феномен зазубреного краю в ділянках оніхолізису (мал. А)
Лінійні структури різного кольору (мал. В)
Зміна кольору нігтьової пластини навколо смуг та плям (мал. С)
«Руїни», що характеризують піднігтьовий гіперкератоз та нашарування рогових мас (мал. D)
Ознаки меланоніхій під час дерматоскопії2:
Лінійні смуги, закруглені проксимально та загострені дистально (мал. А)
Піднігтьовий кератоз (мал. В)
Жовте або багатоколірне фарбування
Гомогенні або трикутні патерни
Білі або жовті смуги
Лущення нігтьової пластини
Лабораторні методи діагностики
У деяких випадках симптоматична терапія призначається без мікологічного підтвердження2.
Це пояснюється додатковими витратами, але лабораторне підтвердження необхідне для зниження2:
Частоти невдач терапії
Помилок діагностики
Побічних ефектів
Можливих лікарських взаємодій
Для отримання клінічно значущого результату матеріал для дослідження необхідно обов’язково отримувати до прийому будь-яких протигрибкових лікарських засобів. Недотримання цього правила може призвести до потрапляння протигрибкового лікарського засобу в матеріал та пригнічення росту патогенних мікроорганізмів2.
При дистальній піднігтьовій формі оніхомікозу матеріал варто брати з найбільш проксимальної частини ураженої ділянки нігтьової пластини (мал. А)2
При проксимальному піднігтьовому оніхомікозі потрібно акуратно видалити верхню частину нігтьової пластини — матеріал для дослідження знаходиться в глибших шарах (мал. В)2
Ідеальне мікологічне дослідження має2:
Встановити збудника інфекції
Визначити життєздатність грибів
Бути легким у виконанні
Швидко надати результат
Мати невисоку вартість
Бути високочутливим та специфічним
Лікування оніхомікозів за допомогою пульс-терапії
Сучасні лікарські засоби для лікування мікозів у капсулах і таблетках допомагають позбутися грибка у переважній більшості випадків3.
Проте, щоб мінімізувати ризики для пацієнта, було розроблено оригінальну схему прийому протигрибкових засобів, яка отримала назву пульс-терапія. Її застосовують для лікування й інших захворювань3.
Концепція пульс-терапії — ліки приймають не постійно, а короткими курсами з подальшою перервою.
Стандартна схема одного циклу: 1 тиждень прийому ліків + 3 тижні перерви3
✔️ Організм краще переносить короткі курси прийому ліків
✔️ Тривала перерва у прийомі дає змогу знизити медикаментозне навантаження на печінку
✔️ Лікувальний ефект під час перерви забезпечується накопиченою в нігті активною діючою речовиною лікарського засобу
❎ Тривалість 3–4 місяці
❎ Необхідно точно пам'ятати дату початку наступного етапу пульс-терапії, вона визначається періодом напіввиведення препарату (16–28 годин після прийому однієї дози) і тривалістю збереження терапевтичних концентрацій у нігтях
Пульс-терапія ітраконазолом і тербінафіном
Ітраконазол
Схема пульс-терапії при лікуванні оніхомікозу ітраконазолом: по 2 капсули 2 рази на добу після їди протягом 1 тижня з наступною перервою на 3 тижні4.
Дослідження продемонструвало, що у разі застосування схеми пульс-терапії одужання відбулося майже у 100% випадків при оніхомікозі, зумовленому дерматофітами4.
Автори зробили висновок, що ітраконазол є високоефективним препаратом при оніхомікозі4.
Застосування лікарського засобу за схемою пульс-терапії зручне для пацієнта та запобігає розвитку серйозних побічних ефектів4
Тербінафін
Схема пульс-терапії тербінафіном у дозі 500 мг на день протягом 1 тижня кожні 3 місяці може бути потенційно корисною альтернативою в лікуванні оніхомікозу, спричиненого дерматофітами5.
В одному дослідженні у пацієнтів з оніхомікозом такий курс повторювали двічі. Клінічну та мікологічну ефективність препарату оцінювали через 12 місяців. Також проводили лабораторне тестування функціонального стану печінки6.
Результати продемонстрували достатню терапевтичну ефективність при хорошій переносимості тербінафіну за схемою пульс-терапії6
Згідно з даними, тербінафін та ітраконазол за схемою пульс-терапії допомагають досягти терапевтичного ефекту в лікуванні оніхомікозів4,6
Основні тези
Для підтвердження діагнозу «оніхомікоз» потрібно проводити лабораторне дослідження2
Для мінімізації ризиків для пацієнта було розроблено оригінальну схему прийому протигрибкових засобів, що отримала назву пульс-терапія3
Прийом ітраконазолу за схемою пульс-терапії зручний для пацієнта, а також запобігає розвитку серйозних побічних ефектів4
Тербінафін продемонстрував терапевтичну ефективність та хорошу переносимість за схемою пульс-терапії6
- Aditya K. Gupta et al. Onychomycosis in the 21st Century: An Update on Diagnosis, Epidemiology, and Treatment. Journal of Cutaneous Medicine and Surgery. 2017;21(6):525-539.
- Shari R. Lipner et al. Onychomycosis. Clinical overview and diagnosis. Journal of the American 1. Academy of Dermatology. 2018:835-851.
- Що таке грибкова інфекція нігтів? Режим доступу: https://pharm-budilnik.com/ (дата звернення: 27.02.2023).
- Болотна Л.А., Шмелькова К.С. "Ітракон" у терапії оніхомікозів. Український журнал дерматології, венерології, косметології. 2012;3(46):131-136.
- Anarosa B. Sprenger et al. A Week of Oral Terbinafine Pulse Regimen Every Three Months to Treat all Dermatophyte Onychomycosis. J. Fungi. 2019; 5(82); DOI: 10.3390/jof5030082
- Калюжна Л.Д. Терапія оніхомікозів із застосуванням тербінафіну за схемою пульс-терапії. Український медичний часопис. 2013;4(96):75-77.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Ламікон®, таблетки 250 мг. РП №UA/2714/01/01. Наказ МОЗ України №388 від 25.02.2023.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Ітракон®, капсули по 100 мг. РП №UA/2959/01/01. Наказ МОЗ України №2669 від 18.11.2020.
РП UA/2714/01/01. Наказ МОЗ України 21.11.2019 № 2319. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 20.01.2021 № 90.
РП № UA/2959/01/01. Наказ МОЗ України 23.01.2020 № 149. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.01.2024 № 131.