Профілактика серцево-судинних подій у груп високого ризику
Яких пацієнтів можна віднести до групи високого ризику серцево-судинних подій та які є заходи профілактики? Докладніше в матеріалі

Профілактика серцево-судинних подій у груп високого ризику
Серцево-судинні захворювання (ССЗ) спричиняють понад 20,5 мільйона смертей щороку. Хоча, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 80% усіх інфарктів та інсультів можна запобігти1.
Є багато факторів ризику (ФР), пов’язаних із розвитком ССЗ і інсульту. Деякі фактори ризику, як-от сімейний анамнез, неможливо змінити. Тоді як інші, наприклад високий артеріальний тиск, піддаються модифікації за допомогою зміни способу життя та медикаментозного лікування1.
Найважливіші модифікаційні фактори ризику ССЗ1:
Шкідливе харчування
Відсутність фізичної активності
Тютюнопаління
Уживання алкоголю
Усі вони можуть спричинити підвищення артеріального тиску, рівня холестерину, розвиток діабету, надмірну вагу та ожиріння. Тобто призвести до виникнення тих ФР, за якими оцінюють індивідуальний ризик розвитку ССЗ1.
Оцінювання серцево-судинного ризику
Серцево-судинний ризик (ССР) можна оцінити за допомогою різних шкал та онлайн-калькуляторів, наприклад2,3:
Калькулятора ризику серцевих захворювань від клініки Мейо «Tool»
Калькулятора ризику атеросклеротичних серцевих захворювань ASCVD
Шкали оцінювання ризику ішемічної хвороби серця Фремінгема тощо
Розгляньмо детальніше шкали SCORE
Шкали типу SCORE призначені для оптимізації оцінювання ССР у практично здорових осіб. Пацієнти, які мали в анамнезі гострий коронарний синдром (ГКС) або інсульт, належать до групи, що потребує визначення всіх ФР та проведення їх коригування.
За допомогою SCORE можливо оцінити 10-річний ризик будь-якої першої фатальної події, пов’язаної з атеросклерозом: інфаркту міокарда (ІМ), інсульту, аневризми аорти тощо2.
Чим вищий ризик — тим ефективнішими мають бути профілактичні заходи. Розгляньмо критерії, за якими пацієнтів відносять до груп із дуже високим і високим ССР2:
Дуже високий ризик
Пацієнти, які мають один із зазначених нижче критеріїв2:
- Розрахований за шкалою SCORE ризик ≥ 10%
- ССЗ, яке було встановлено із застосуванням інвазивних або неінвазивних методів дослідження*
- Цукровий діабет (ЦД) 1 або 2 типу в комбінації з одним або кількома ФР розвитку ССЗ та/або ураженням органів-мішеней (наприклад, мікроальбумінурія: 30–300 мг/24 години)
- Хронічна хвороба нирок (ХХН) важкого ступеня тяжкості (ШКФ менш ніж 30 мл/хв/1,73 м2)
Високий ризик
Пацієнти, які мають один із наведених нижче критеріїв2:
- Ризик, розрахований за шкалою SCORE, ≥ 5% і ≤ 10%
- Значно вищий рівень одного з ФР (наприклад, наявність сімейної дисліпідемії та АГ важкого ступеня)
- ЦД 1 або 2 типу за відсутності ФР розвитку ССЗ та/або ураження органів-мішеней
- ХХН помірного ступеня тяжкості (ШКФ 30–59 мл/хв/1,73 м2)
Заходи первинної та вторинної профілактики ССЗ
Первинна профілактика спрямована на осіб із високим ризиком ССЗ, у яких ще не розвинулася серцево-судинна патологія. ЇЇ метою є запобігання захворюванню, чого можна досягти підтриманням здорового способу життя — раціональним харчуванням і регулярними фізичними навантаженнями1.
Вторинна профілактика спрямована на пацієнтів із уже встановленим ССЗ. ЇЇ метою є зниження ймовірності повторної серцево-судинної події, чого можна досягти завдяки рутинним діагностичним процедурам, модифікації способу життя та медикаментозному лікуванню1.
Аналіз частоти виникнення повторних ускладнень свідчить, що протягом одного року інсульт повторюється в 10,6%, ІМ — у 5,9% пацієнтів. Через рік після гострого епізоду частота розвитку повторних подій становить 5,2% для ІМ та інсульту. Отже, приблизно кожен 20-й пацієнт матиме ускладнення протягом наступного року після гострого епізоду. І все це можна попередити завдяки заходам вторинної профілактики4
Застосування антигіпертензивних засобів є важливим, адже знижує ризик виникнення4:
- Коронарних подій на 20–25%
- Цереброваскулярних подій на 30–40%
Раміприл у профілактиці ССЗ
Експериментальні, епідеміологічні та клінічні дані свідчать, що раміприл — це сучасний антигіпертензивний засіб із високим профілем безпеки та вірогідним зниженням кардіоваскулярного ризику в осіб із ССЗ. У численних клінічних дослідженнях цей засіб довів свою ефективність у пацієнтів із АГ як засіб і монотерапії, і комбінованого антигіпертензивного лікування5.
Дослідження HOPE6
Як свідчить результат, раміприл статистично вірогідно зменшує частоту виникнення:
- Інфаркту міокарда
- Серцево-судинної летальності
- Інсульту, як окремо, так і в комбінації (первинна комбінована кінцева точка)
Дослідження MICRO-HOPE6
В результаті дослідження у групи, яка отримувала раміприл, спостерігали відносне зниження ССР на 24%.
Ще однією перевагою раміприлу є подвійний шлях виведення — і нирковий, і печінковий. Це сприяє тому, що його застосування пацієнтами з порушенням функції нирок не потребує такого значного коригування дози, як при застосуванні інших інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту, які не мають печінкового шляху виведення4.
Основні тези
Серцево-судинні захворювання (ССЗ) спричиняють понад 20,5 мільйона смертей щороку. Хоча, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 80% усіх інфарктів та інсультів можна запобігти1
Первинна профілактика спрямована на осіб із високим ризиком ССЗ, в яких ще не розвинулася серцево-судинна патологія1
Вторинна профілактика спрямована на пацієнтів із уже встановленим ССЗ1
Експериментальні, епідеміологічні та клінічні дані свідчать, що раміприл — це сучасний антигіпертензивний засіб із високим профілем безпеки та вірогідним зниженням кардіоваскулярного ризику в осіб із ССЗ5
Ще однією перевагою раміприлу є подвійний шлях виведення — і нирковий, і печінковий4
Показаний для профілактики серцево-судинних захворювань та лікування артеріальної гіпертензії, захворювань нирок і серцевої недостатності з клінічними проявами
Показаний для профілактики серцево-судинних захворювань і лікування артеріальної гіпертензії, захворювань нирок і серцевої недостатності з клінічними проявами
*Коронарна ангіографія, магнітно-резонансна томографія (МРТ), ехокардіографія з проведенням стрес-тестів, виявлення атеросклеротичних бляшок сонних артерій при проведенні УЗД або наявність в анамнезі ІМ, гострого коронарного синдрому, проведення коронарної реваскуляризації (ПКВ, АКШ) або інших процедур реваскуляризації артерій, ішемічного інсульту, захворювання периферичних артерій.
**З високим ризиком виникнення ССЗ після перенесеного атеротромботичного ССЗ (наявність в анамнезі ішемічної хвороби серця, інсульту або захворювання периферичних судин) або пацієнти з ЦД, які мали принаймні ще один додатковий ФР (документально підтверджена мікроальбумінурія, АГ, підвищений рівень загального холестерину, холестерину ліпопротеїнів низької щільності або куріння).
ASCVD (Atherosclerotic Cardiovascular Disease) — атеросклеротичні кардіоваскулярні захворювання
SCORE (Systematic Coronary Risk Evaluation) — шкала систематичного оцінювання коронарного ризику
АГ — артеріальна гіпертензія
АКШ — аортокоронарне шунтування
ГКС — гострий коронарний синдром
ІМ — інфаркт міокарда
ПКВ — первинне коронарне втручання
ССЗ — серцево-судинне захворювання
ССР — серцево-судинний ризик
ФР — фактор ризику
ХХН — хронічна хвороба нирок
ЦД — цукровий діабет
ШКФ — швидкість клубочкової фільтрації
- Prevention. World Heart Federation. Available at:https://world-heart-federation.org/what-we-do/prevention/ (Last access: 20.05.2024).
- Профілактика серцево-судинних захворювань. Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах. Режим доступу: https://sokd.lic.org.ua/wp-content/uploads/2018/11/2016_564_AKN_PSSZ.pdf (дата звернення: 20.05.2024).
- Як визначити ризики серцево-судинних захворювань: онлайн-калькyлятори. Режим доступу: https://moz.gov.ua/article/health/jak-viznachiti-riziki-sercevo-sudinnih-zahvorjuvan-onlajn-kalkyljatori (дата звернення: 20.05.2024).
- Сіренко Ю.М. Лікування пацієнтів із високим серцево-судинним ризиком. Український медичний часопис. 2020; 2(136):1–6.
- Раміприл: фармакологічні особливості. Здоров’я Ураїни. Тематичний номер «Кардіологія. Ревматологія. Кардіохірургія». 2024; 1(92):26–27.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Рамізес, 2,5 мг та 10 мг, таблетки. РП №UA/10982/01/02, РП №UA/10982/01/04.