Шляхи подолання низької прихильності при призначенні статинів
Є тенденція до збільшення випадків відмови пацієнтів від лікування статинами. Дізнайтесь, чому так відбувається та як підвищити прихильність пацієнтів


Шляхи подолання низької прихильності при призначенні статинів
Відмова пацієнтів від терапії статинами є значною проблемою, оскільки це призводить до збільшення ризику серцево-судинних захворювань (ССЗ) і смерті1. Адже лише невелика частина пацієнтів досягає рекомендованого рівня холестерину ЛПНЩ, який є ключовим фактором ризику ССЗ2.
У країнах Східної Європи лише 13% пацієнтів із дуже високим серцево-судинним ризиком досягають цілей гіполіпідемічної терапії2.
Часто провину за недотримання режиму прийому статинів перекладають на пацієнтів, однак не менш важливим чинником є недостатня увага медичних працівників до цієї проблеми2.
Тож прихильність до цього типу лікування є багатофакторною і потребує комплексного підходу. Для цього необхідно дізнатись, як визначити прихильність пацієнта, а також головні причини відмови від статинів та заходи, які допоможуть збільшити комплаєнс.
Основні фактори відмови від статинів
Причини низької прихильності до статинів складні та їх можна класифікувати за трьома категоріями1:
Пов’язані з пацієнтом
Пов’язані з лікарем
Пов’язані з системою охорони здоров’я
Серед них фактори, пов’язані з пацієнтом, можуть бути найбільш частими1. Можливими ключовими причинами недотримання режиму лікування є1:
Вимога щоденного прийому ліків
Відсутність видимого ефекту від лікування
Значний проміжок часу до очікуваного ефекту
Уявні або реальні побічні ефекти
Фактори, пов’язані з низькою прихильністю до статинів1
Пов'язані з пацієнтом | Свідомі:
Несвідомі:
|
Пов'язані з лікарем |
|
Пов'язані з системою охорони здоров’я |
|
Також прогностичними ознаками недостатньої прихильності та припинення прийому статинів можуть бути1:
Жіноча стать
Вік до 50 років і від 70 років
Належність до расової меншини
Саме розуміння причин відмови від лікування статинами дасть змогу знайти індивідуальний підхід до кожного пацієнта.
Розглянемо спочатку один із важливих фактів низької прихильності до лікування статинами — побічні ефекти. Наскільки ця причина є обґрунтованою?
Скарги на побічні ефекти статинів: міфи та факти
Побічні ефекти вважають найчастішою причиною припинення прийому статинів. Часто це пов’язано з поширенням абсурдної та ненаукової інформації в ЗМІ, що призводить до створення поганої репутації статинів в очах громадськості1.
Статини хоч і мають високий профіль безпеки, однак можуть спричинити побічні ефекти1. Основними побічними явищами, пов’язаними з терапією статинами, є1:
Міопатія
Цукровий діабет (ЦД)
Геморагічний інсульт
Поява статин-асоційованих м’язових симптомів не завжди свідчить про непереносимість статинів1. Патологія скелетно-м’язової системи, спричинена старінням, може бути помилково пов’язана із застосуванням статинів. У пацієнтів, які мають лише помірну міалгію, потрібно розглянути відповідь ноцебо. Реакція ноцебо проявляється появою симптомів, зумовлених негативними очікуваннями пацієнтів від призначеної терапії. Тому важливо визначити, чи є справжніми побічні реакції, на які скаржиться пацієнт1.
Ризик виникнення ЦД може бути в 10-12% пацієнтів, які приймають статини1. Цей ризик зростає при інтенсивнішому лікуванні та в пацієнтів із ризиком ЦД1. Однак це компенсується пропорційно більшим зниженням ризику серцево-судинних подій і смерті1. При створенні плану лікування треба врахувати індивідуальні особливості пацієнта, беручи до уваги дієту та спосіб життя, щоб вчасно допомогти зменшити ризик ЦД1.
Щодо геморагічного інсульту, то його ризик може бути підвищеним у літніх пацієнтів, в анамнезі яких є порушення мозкового кровообігу та недобре контрольована артеріальна гіпертензія, особливо при застосуванні високих доз статинів1.
Пацієнти мають знати про можливі побічні ефекти, пов’язані зі статинами. Необхідно оцінити знання пацієнтів про терапію статинами та спробувати протистояти негативному сприйняттю перебільшених тверджень про побічні ефекти1.
Нездатність швидко та повністю виправити оманливі твердження про побічні ефекти призводить до того, що пацієнти припиняють терапію статинами, навіть якщо вони мають високий ризик серцево-судинних подій1
Заходи для покращення прихильності до лікування статинами
Для покращення прихильності до лікування необхідно визначити специфічні бар’єри для кожного пацієнта та застосувати відповідні методи їх подолання1. Багатогранні підходи для пацієнтів, із більшою ймовірністю, покращать довготривалу прихильність до лікування.
Розгляньмо це докладніше.
Встановлення порозуміння
Потрібно обговорити специфічні для пацієнта фактори, такі як:
- Уявлення про свій стан
- Передбачувана ефективність лікування
Варто знайти підхід, адаптований до потреб кожного пацієнта. Лікар повинен пояснити пацієнтові клінічні дані зрозумілими словами — це дасть пацієнтам змогу прийняти відповідні рішення щодо застосування ліків. Пацієнти, в яких покращилися знання про статини та фактори ризику ССЗ, мають кращу прихильність до терапії. При цьому також зростає кількість людей, які досягають цільових показників холестерину ЛПНЩ1.
Консультування
Проведення регулярних консультацій щодо прихильності до лікування позитивно впливає на застосування ліків пацієнтами. В Європейському товаристві кардіологів (ESC) рекомендують лікарям і суміжним медичним працівникам регулярно контролювати дотримання пацієнтами терапії статинами. Завдяки щотижневому спілкуванню можна покращити прихильність у тих, хто має високий ризик припинення прийому статинів1.
Так само лікарі також можуть1:
- Заохочувати пацієнтів до встановлення нагадування про прийом ліків
- Розкладати ліки в органайзери для таблеток
- Вести щоденник прийому ліків

Навчання пацієнтів
Навчальні відео, мобільні програми та аудіокниги можуть покращити знання пацієнтів про їхнє захворювання.
Ці матеріали допоможуть підкреслити користь застосування ліків, наприклад довгострокові переваги в профілактиці ССЗ за допомогою статинів. Інформація про причини призначення, переваги та ризики застосування статинів може допомогти покращити прихильність1.
Нагадування
Нагадування про прийом ліків допоможе покращити прихильність. Це може бути у вигляді телефонних дзвінків, смс-повідомлень, електронних листів і календарних нагадувань. Нагадування телефоном і надання навчальних матеріалів є одними з ефективніших стратегій покращення прихильності1.

Спрощення схеми прийому ліків
Складна схема прийому ліків і велика кількість таблеток також можуть призвести до зменшення прихильності. Зменшення непотрібних або небезпечних ліків, а також застосування комбінованих засобів є ефективними стратегіями в керуванні поліпрагмазією та зменшенні тягаря прийому таблеток. Застосування комбінованих лікарських засобів демонструє значне покращення прихильності1.
Залучення інших медичних працівників
Залучення фармацевтів та медичних сестер до спілкування з пацієнтом може бути додатковою мотивацією до прийому ліків. Це можуть бути1:
- Телефонні дзвінки
- Консультування
- Візити додому
- Інша допомога, зосереджена на навчанні пацієнтів і важливості дотримання режиму лікування
Також можна запровадити систему винагороди через надання позитивного зворотного зв’язку щоразу, коли досягнуто мету лікування за планом1.
Застосування цих методів сприятиме кращій прихильності пацієнтів до лікування статинами, зменшить захворюваність і подовжить очікувану тривалість життя1.
Основні тези
Відмова пацієнтів від терапії статинами є значною проблемою, оскільки призводить до збільшення ризику ССЗ і смерті1
Прихильність до статинотерапії є багатофакторною та потребує комплексного підходу1
Розуміння причин відмови від лікування статинами дасть змогу знайти індивідуальний підхід до кожного пацієнта1
Нездатність швидко та повністю виправити оманливі твердження про побічні ефекти призводить до того, що пацієнти припиняють терапію статинами, навіть якщо вони мають високий ризик серцево-судинних подій1
Пацієнти, в яких покращилися знання про статини та фактори ризику ССЗ, мають кращу прихильність до терапії1
Нагадування телефоном і надання навчальних матеріалів є одними з ефективніших стратегій покращення прихильності1
Зниження ризику виникнення інфаркту міокарда, інсульту, ризику госпіталізації у зв’язку із застійною серцевою недостатністю, зменшення загального холестерину
Зниження ризику виникнення інфаркту міокарда, інсульту, ризику госпіталізації у зв’язку із застійною серцевою недостатністю, зменшення загального холестерину
Зниження ризику виникнення інфаркту міокарда, інсульту, ризику госпіталізації у зв’язку із застійною серцевою недостатністю, зменшення загального холестерину
ЗМІ — засоби масової інформації
ЛПНЩ — ліпопротеїни низької щільності
ССЗ — серцево-судинне захворювання
ЦД — цукровий діабет
- Lansberg P., Lee A., Lee Z.V. et al. Nonadherence to statins: individualized intervention strategies outside the pill box. Vasc Health Risk Manag. 2018; 14:91-102. DOI: 10.2147/VHRM.S158641
- Banach M., Penson P.E. Adherence to statin therapy: it seems we know everything, yet we do nothing, European Heart Journal Open. 2022; 2:6. DOI: https://doi.org/10.1093/ehjopen/oeac071