Станом на 2023 рік, ситуація з ВПЛ-асоційованими захворюваннями в Україні викликає занепокоєння, через обмежений доступ до профілактики та медичних послуг у зв'язку з війною. За оцінками ЦГЗ, приблизно 9,7% жінок в Україні мають інфекцію ВПЛ типів 16 та 18, які є основними причинами раку шийки матки.
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Станом на 2023 рік, ситуація з ВПЛ-асоційованими захворюваннями в Україні викликає занепокоєння, через обмежений доступ до профілактики та медичних послуг у зв'язку з війною.
За оцінками ЦГЗ, приблизно 9,7% жінок в Україні мають інфекцію ВПЛ типів 16 та 18, які є основними причинами раку шийки матки. Близько 84% випадків інвазивного раку шийки матки пов'язані з цими типами ВПЛ.
Також зростає кількість інших аногенітальних і рото-горлових ракових захворювань, викликаних ВПЛ (Згідно дослідженням Karolinska Institutet).
Одним з позитивних кроків є впровадження пілотної програми самостійного тестування на ВПЛ, яка проводиться в Запоріжжі.
Це дозволить жінкам з обмеженим доступом до медичних закладів проводити тестування на ВПЛ самостійно, що є особливо важливим під час війни. Програма націлена на виявлення інфекцій у жінок віком від 30 до 60 років, що допоможе покращити виявлення раку шийки матки на ранніх стадіях.
Інфекція вірусом папіломи людини (ВПЛ) пов'язана не тільки з раком шийки матки у жінок, але й із раком ротоглотки у чоловіків, зокрема глотки та гортані. За даними за 2023 рік, в Україні, як і в інших країнах, спостерігається зростання випадків раку ротоглотки, який викликається високоризиковими штамами ВПЛ, такими як тип 16. Це особливо стосується чоловіків, у яких відсоток таких захворювань вищий, ніж у жінок.
У світі близько 70% випадків раку ротоглотки асоційовані з ВПЛ, і це одна з найшвидше зростаючих категорій онкологічних захворювань у чоловіків.
В Україні точні цифри важко оцінити через нестабільність медичних даних у період війни, але є підтвердження, що інфікування ВПЛ серед чоловіків продовжує зростати (дослідження, оприлюднені Cleveland Clinic, 2023р)
Саме тому важливо поширювати інформацію про вакцинацію проти ВПЛ як серед чоловіків, так і жінок, оскільки це може суттєво зменшити ризик таких видів раку.
Останні дослідження показують, що вірус папіломи людини (ВПЛ), особливо штами високого ризику, може бути пов'язаний з безпліддям у чоловіків. Вчені виявили, що ці штами ВПЛ можуть спричиняти загибель сперматозоїдів через оксидативний стрес і знижений імунний захист у статевій системі. Це призводить до пошкодження ДНК сперматозоїдів і зменшення їхньої життєздатності, що в свою чергу може впливати на фертильність чоловіків.
Ці висновки особливо важливі для чоловіків, які переносять високоризикові штами ВПЛ, оскільки дослідження показало, що вони мають підвищену схильність до проблем із репродуктивною функцією, хоча спочатку явних змін у якості сперми не було виявлено. Крім того, дослідники закликають до більшого дослідження цього явища, щоб зрозуміти, як ВПЛ може впливати на здоров'я майбутнього потомства.
Отже, вакцинація проти ВПЛ залишається ключовим засобом профілактики не лише ракових захворювань, але й потенційно впливає на фертильність, і її рекомендують як для дівчат, так і для хлопців.
Охоплення вакцинацією проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) в Україні на 2023 рік залишається низьким, попри рекомендації для дівчат віком 9-14 років. На жаль, вакцина не є частиною національної програми імунізації, тому родини повинні самостійно оплачувати її. За оцінками, рівень вакцинації коливається на рівні кількох відсотків, і багато дівчат та хлопців не вакциновані, що створює високий ризик розвитку ВПЛ-асоційованих захворювань, таких як рак шийки матки, глотки та гортані.
Серед причин низького охоплення — відсутність державного фінансування, брак вакцин і дезінформація, що знижує довіру населення до вакцин. Війна та пов'язані з нею руйнування також негативно впливають на постачання і розподіл вакцин, перешкоджаючи доступу до профілактики.
Резюмуючи, можна зазначити, що не тільки лікарі первинної ланки, а й вузькі спеціалісти (урологи, гінекологи) мають бути обізнані в питаннях вакцинації проти ВПЛ, з метою превенції ВПЛ-асоційованої онкопатології у жінок та чоловіків, а також з метою збереження репродуктивного здоров'я.
Більше цікавого для вас
Чому не варто боятися людей із різнобарвним лишаєм