Бета-блокатори — це ЛЗ першої лінії при лікуванні ВКГ. Дізнайтеся, чому потрібно віддати перевагу селективним молекулам та як форма випуску впливає на комфорт
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Безпека використання бета-блокаторів при відкритокутовій глаукомі
Бета-адреноблокатори для системного застосування мають значний перелік несприятливих клінічних ефектів від їх системної абсорбції. Вони можуть діяти на функцію дихальної та серцево-судинної системи1. Проте ця група лікарських засобів (ЛЗ), окрім зниження внутрішньоочного тиску (ВОТ), чинить ще й нейропротекторну дію та захищає гангліонарні клітини від пошкодження2.
Постає запитання, чи всі бета-блокатори мають однаковий ризик системних побічних ефектів?
Огляд бета-блокаторів для місцевого застосування
Бета-блокатори є ЛЗ першої лінії при лікуванні відкритокутової глаукоми1. Залежно від їх впливу на бета-рецептори виокремлюють3:
👉 Неселективні бета-блокатори
Блокують як β1- (переважно серцеві), так і β2-рецептори (переважно легеневі)
Продемонстровано, що на відміну від неселективних бета-блокаторів бетаксолол,ефективно знижуючи ВОТ, має менше системних побічних ефектів1.
Бетаксолол не чинить значної мембраностабілізувальної (місцевої анестезувальної) і вираженої симпатоміметичної дії4.
Бетаксололдля офтальмологічного застосування не мав істотного впливу на функцію легень, що було встановлено при вимірюванні об’єму максимального видиху за секунду, максимального життєвого об’єму легень та їх співвідношення. Жодних ознак серцево-судинної бета-адренергічної блокади під час дослідження не спостерігали4.
Переносимість різних лікарських форм бетаксололу
Результати клінічних досліджень указують на те, що суспензія бетаксололу переносилася набагато краще, ніж розчин4.
Після терапії в пацієнтів значно знизилися показники ВОТ, при цьому різниці між двома групами лікування не спостерігали (P = 0,0005). Щодо очного комфорту було виявлено, що суспензія переносилася втричі краще, ніж розчин (13% проти 37%)
Полярна природа бетаксололу може спричиняти відчуття дискомфорту в очах. У суспензії молекули бетаксололу мають іонний зв’язок з амберлітовою смолою. Після інстиляції вони переносяться іонами натрію в слізну плівку4.
Цейпроцес переміщення відбувається протягом кількох хвилин і покращує офтальмологічний комфорт при застосуванні ЛЗ4
Основні тези
Бета-блокатори є ЛЗ першої лінії при лікуванні відкритокутової глаукоми5
На відміну від неселективних бета-блокаторів бетаксолол, ефективно знижуючи ВОТ, має менше системних побічних ефектів1
Результати клінічних досліджень свідчать, що суспензія бетаксололу переносилася набагато краще, ніж розчин4
Бетофтан® — селективний бета-блокатору формі суспензії4
Weinreb R.N., Caldwell D.R., Goode S.M. et al. A Double-Masked Three-Month Comparison Between 0.25% Betaxolol Suspension and 0.5% Betaxolol Ophthalmic Solution. American Journal of Ophthalmology. 1990; 110(2):189–192. DOI:10.1016/s0002-9394(14)76990-9
Бездітко П.А. Нейропротекторне лікування глаукоми. Офтальмологія. 2014; 17(342):26-27.
Gedde S.J., Vinod K., Wright M.M. et al. Primary Open-Angle Glaucoma Preferred Practice Pattern®. American Academy of Ophthalmology Preferred Practice Pattern Glaucoma Panel. Ophthalmology. 2021; 128(1):71-150. DOI:10.1016/j.ophtha.2020.10.022
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Бетофтан® краплі очні, суспензія по 2,5 мг/мл по 5 мл у флаконі. РП №UA/15505/01/01. Наказ МОЗ України №1135 від 21.06.2023.