Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» заклад охорони здоров’я – юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації.
Питання відеозйомки фізичних осіб чітко регламентовано статтею 307 Цивільного кодексу України.
Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру
Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.
Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведено лише у випадках, встановлених законом.
При цьому варто зазначити, що вимоги статті 307 Цивільного кодексу України не поширюються, зокрема, на службових осіб, а тому відеозйомка службових осіб під час виконання ними своїх посадових обов’язків може бути проведена без їх згоди.
Лікар може визнаватися службовою особою тільки за умови, що разом із безпосередніми функціями лікаря він виконує організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції, як-от головний лікар – керівник медичного закладу
❗👉Отже, лікар, який не виконує вищезазначених функцій, не є службовою особою, а тому пацієнт не має автоматичного права на відеозйомку лікаря без його згоди.
Таким чином, пацієнту забороняється здійснювати відеозйомку процесу його безпосереднього прийому лікарем без однозначної згоди цього лікаря на таку зйомку, оскільки на лікаря як на фізичну особу поширюються гарантії, передбачені статтею 307 Цивільного кодексу України.
Крім того, у закладах охорони здоров’я може існувати локальний (внутрішній) нормативний документ (наказ, розпорядження, правила внутрішнього трудового розпорядку), що обмежує фото-, відеозйомку на території та у приміщеннях закладу охорони здоров’я, а тому проводити фото-, відеозйомку без дозволу керівника (головного лікаря) такого закладу забороняється. Також такими локальними нормативними документами може бути передбачено заборону відеозйомки лікаря під час прийому пацієнта.
Варто також зазначити, що відповідно до Цивільного кодексу України фізична особа має, зокрема, право на таємницю про стан свого здоров’я та факт звернення за медичною допомогою. Ураховуючи вказане, проведення пацієнтом зйомки у медичному закладі, під час якої в об’єктив відеокамери пацієнта можуть потрапити й інші особи, які звернулися за медичною допомогою, за відсутності згоди цих осіб є порушенням їх прав.
Інформація, наведена у статті, носить виключно інформативний характер і не є юридичною чи іншою професійною консультацією або висновком.
Стаття не повинна розглядатися як заміна будь-якої консультації в конкретних випадках. Автор не несе відповідальності за будь-які вчинені дії в результаті застосування чи використання наданої інформації.
Для отримання правового висновку з конкретної ситуації необхідно звертатись безпосередньо до професійного юриста у відповідній сфері.
Поліна Наумкіна
Провідний юрисконсульт АТ «Фармак»
Працює провідним юрисконсультом Відділу правового забезпечення АТ «Фармак».