Чи може лікар рекомендувати конкретний ЛЗ (комерційну назву) чи дієтичну добавку у своєму блозі?
Щоб розібратись з даним питанням, потрібно спочатку розглянути, чого точно не може робити лікар у загально доступній публікації у своєму блозі в розрізі використання комерційної назви лікарського засобу (надалі – ЛЗ), дієтичної добавки.
Чи може лікар рекомендувати конкретний ЛЗ (комерційну назву) чи дієтичну добавку у своєму блозі?
Щоб розібратись з даним питанням, пропоную спочатку розглянути, чого точно не може робити лікар у загально доступній публікації у своєму блозі в розрізі використання комерційної назви лікарського засобу (надалі – ЛЗ), дієтичної добавки.
Для цього звернемося до Закону України «Про рекламу» № 270/96-ВР від 03.07.1996 (надалі – Закон). В жовтні 2023 року в Закон були внесені зміни, які набрали чинності 01 січня 2024 року. Головною метою внесених змін до цього Закону було приведення українських законодавчих норм у відповідність до європейських – так, серед іншого були введені нове визначення поняття «реклама», вимоги до мови, змісту рекламних матеріалів, оплати тощо.
Нове визначення включає важливий критерій визначення реклами – поширення інформації за винагороду, грошову або у іншій формі.
Необхідно зауважити, що законодавством дозволено рекламу:
Поряд з цим, законодавець визначає, яка реклама у цій сфері забороняється.
До такого переліку належать:
реклама допінгових речовин та/або методів для їх використання в спорті
реклама проведення цілительства на масову аудиторію
реклама нових методів профілактики, діагностики, реабілітації та лікарських засобів, які знаходяться на розгляді в установленому порядку, але ще не допущені до застосування
реклама послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають, за відсутності спеціального дозволу на заняття народною медициною (цілительством), виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я
Також, варто акцентувати увагу, що згідно ч. 7 ст. 21 Закону забороняється участь лікарів та інших професійних медичних працівників, а також осіб, зовнішній вигляд яких імітує зовнішній вигляд лікарів у рекламі лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації.
Слід звернути увагу на обмеження встановлені для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності, що передбачені статтею 781 Основ законодавства України про охорону здоров'я від 19.11.1992 № 2801-ХІІ, а саме, серед іншого передбачено, що медичні, фармацевтичні працівники та фахівці з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності не мають права рекламувати лікарські засоби, медичні вироби (вироби медичного призначення), допоміжні засоби реабілітації.
То ж, чи може лікар рекомендувати конкретний ЛЗ (комерційну назву), дієтичну добавку у своєму блозі у загально доступній публікації?
Отже, висновок – лікар не може здійснювати рекламу лікарського засобу, тобто розповсюджувати інформацію про комерційну назву лікарського засобу чи іншу інформацію про товар за винагороду з метою формування та підтримання інтересу споживачів, в загально доступній публікації у своєму блозі, оскільки це прямо заборонено чинним законодавством.
Що ж стосується дієтичних добавок, то варто відзначити, що законодавством не передбачена заборона рекламування лікарем товарів та методів, що не належать до лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, а також харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок, але в такому випадку забороняється посилатися на те, що вони мають лікувальні властивості.
Але ви запитаєте: «А якщо це не реклама? Якщо лікар за своїм професійним покликанням має за мету нести добро людям і своїми намірами та діями популяризувати здоровий стиль життя та підвищувати обізнаність громадян щодо застосування лікарських засобів, і за це не має ніякого зиску у грошовому вираженні? Тоді як?»
Ну, що ж розглянемо ситуацію, коли все ж таки лікар рекомендує в своєму блозі в загально доступній публікації конкретний ЛЗ (комерційну назву), скажемо так, не на правах реклами. Тобто, гуманний лікар діє в інтересах суспільства і розповідає про сезонні респіраторні хвороби і називає, наприклад, комерційну назву противірусного лікарського засобу.
Прямої заборони вчиняти такі дії законодавством не передбачено, але є аспекти, на які варто звернути увагу перш ніж розміщати таку інформацію.
Перший - це порушення прав інтелектуальної власності власника торгової назви лікарського засобу, під якою зареєстрований лікарський засіб.
Наприклад, власник вважає, що рекомендація даного лікарського засобу в описаній блогером формі носить недостовірний характер або завдає шкоди його репутації.
Як наслідок, це може призвести до судової тяганини між власником та лікарем-блогером з вимогою про відшкодування нанесених матеріальних та моральних збитків та спростуванням розміщеної в блозі інформації.
Другий аспект, це додержання етичних норм, яких повинен дотримуватись кожний лікар як представник суспільно значущої професії.
Із принципу поваги до своєї професії лікар повинен бути витриманим у всіх сферах діяльності: професійній, громадській, публіцистичній тощо.
Відповідно до принципів морально-етичних норм, закладених в Етичному кодексі лікаря України, кожний лікар повинен утримуватися від будь-яких дій чи висловлювань, які підривають повагу до медичної спеціальності.
Своєю діяльністю він повинен сприяти збереженню та підвищенню престижності професії, до якої належить, а також дієвості цього Кодексу.
Лікар не повинен:
займатися недобросовісною рекламою і дозволяти використовувати своє ім'я та висловлювання з метою реклами недостовірної медичної інформації
розповсюджувати з метою прибутку лікарські засоби та вироби медичного призначення, за винятком окремих, визначених законодавством обставин та інше
Одним із постулатів Етичного кодексу є твердження, що просвітницька діяльність лікаря через засоби масової інформації повинна бути бездоганною в етичному плані, обмежуватися об'єктивною науково-практичною інформацією і не містити елементів несумлінної конкуренції, реклами і самореклами.
Тому перш ніж розмістити у загально доступній публікації інформацію з рекомендацією конкретного лікарського засобу (комерційну назву), дієтичної добавки, необхідно:
відповідально і виважено віднестися до контенту загальнодоступної публікації
бути впевненим, що дана інформація не є рекламою лікарського засобу, і її зміст не може бути розглянутий контролюючими органами як реклама
використовувати узагальнену назву групи препаратів згідно фармакотерапевтичної класифікації лікарських засобів
не використовувати комерційні назви рецептурних лікарських засобів. Замість цього посилатися на міжнародну непатентовану назву або діючу речовину, адже навіть при виписуванні рецепту конкретному хворому лікар не може в рецепті зазначити патентовану (комерційну) назву
при висловлюванні своїх думок і рекомендацій, необхідно враховувати, що лікарські засоби, медичні вироби не можуть призначатися або рекомендовані невизначеному колу осіб, а тільки конкретному пацієнту (хворому) після збору інформації про стан його здоров’я та перебіг хвороби, з врахуванням його фізіологічних особливостей та протипоказань.
Лікар зобов’язаний використовувати методи профілактики, діагностики і лікування, які вважає найбільш ефективними в кожному конкретному випадку, виходячи з інтересів такого хворого.
В таких випадках аудиторію блогу обов’язково застерегти, що в кожному окремому випадку необхідно звернутися до лікаря та отримати індивідуальну консультацію.
Інформація, наведена у статті, носить виключно інформативний характер і не є юридичною чи іншою професійною консультацією або висновком.
Стаття не повинна розглядатися як заміна будь-якої консультації в конкретних випадках. Автор не несе відповідальності за будь-які вчинені дії в результаті застосування чи використання наданої інформації.
Для отримання правового висновку з конкретної ситуації необхідно звертатись безпосередньо до професійного юриста у відповідній сфері.