Чи може лікар розробити методичку чи гайд і продавати її?
Оскільки питання складається з двох частин, а саме: перша частина - «Чи може лікар розробити певну методичку, гайд» та другої – «Чи може лікар продавати їх пацієнтам?», то пропоную розглянути кожну із них окремо.
Чи може лікар розробити методичку чи гайд і продавати її?
Оскільки питання складається з двох частин, а саме: перша частина - «Чи може лікар розробити певну методичку, гайд» та другої – «Чи може лікар продавати їх пацієнтам?», то пропоную розглянути кожну із них окремо.
Але спочатку спробуємо розібратися, що таке «методичка» і що таке «гайд».
Методичка – це скорочена назва навчально-методичного посібника, який використовується у повсякденному вжитку серед науково-викладацької та студентської спільнот.
Гайд – це інструкція, посібник або керівництво, яке допомагає будь-якій людині розібратися у певній темі, предметі, вирішити завдання чи проблему. Зазвичай гайди присвячені професійним чи технічним питанням. Слово «гайд» є похідним від англійського «guide» - що в перекладі означає «напрямок», «керівництво», «путівник» або «гід».
Гайд – це керівництво, яке роз’яснює щось простими словами та цікавою доступною мовою, в якому описана послідовність дій для досягнення конкретної мети.
Під гайдом може матися на увазі будь-який путівник або інструкція з покроковим виконанням дій, списком порад, чек-лист.
В гайді в лаконічній і зрозумілій формі викладено досвід іншої, вже досвідченої в цій області людини.
Даний путівник може бути в текстовому вигляді, як буклет, або у вигляді відеоролика в блозі на YouTube каналі, або іншому інтернет ресурсі.
Тепер повернемося до першої частини нашого питання – «Чи може лікар розробити методичку чи гайд?».
Наразі чинне законодавство України не забороняє лікарю розробити методичку або гайд.
Тому так, лікар може розробити і методичку, і гайд.
Якщо мова йде про те, що дані посібники повинні бути спрямовані на потреби пацієнта, то навряд чи методичка в класичному її розумінні буде корисна пацієнту, оскільки середовищем її розповсюдження є науково-викладацька та студентська спільнота.
Що стосується гайду, то лікар, наприклад, може в доступній та цікавій формі написати інструкцію або зняти відеоролик, наприклад щодо того «як зібрати аптечку у відпустку» або «як дотримуватися здорового стилю життя і які звички можуть допомогти в цьому» тощо, і це дійсно буде корисно пацієнту (споживачу).
При цьому, варто звернути увагу саме на тематику такого гайду і чи може бути запропонована певна інформація всім пацієнтам.
Необхідно зауважити, що відповідно до ст. 141 Основ законодавства України про охорону здоров’я для всіх реабілітаційних закладів, закладів охорони здоров'я, їх відділень, підрозділів, а також для фізичних осіб - підприємців, які провадять господарську діяльність з медичної практики та/або мають право на надання реабілітаційної допомоги згідно із законодавством є обов'язковим додержання стандартів медичної допомоги (медичних стандартів), клінічних протоколів, протоколів надання реабілітаційної допомоги, табелів матеріально-технічного оснащення.
Потрібно пам’ятати, що кожна людина є унікальною. Перебіг одного й того самого захворювання у різних пацієнтів може спостерігатися з особливостями, тому лікар і обирає відповідний до застосування клінічний протокол, виходячи з клінічної необхідності.
На відміну від клінічного протоколу, який визначає процес надання медичної допомоги, обсяги та її результати при певному захворюванні, або протоколу надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров'я, що визначає вимоги до реабілітаційних заходів та їх послідовність, гайд носить узагальнений інформаційний характер будь-якої тематики з покроковою інструкцією і не враховує особливості того чи іншого пацієнта. Лікар завжди повинен виходити із міркувань, що ґрунтуються на принципах моралі та етики.
Головна мета професійної діяльності лікаря – збереження та захист життя й здоров'я людини.
Необхідно пам’ятати, що відповідно до Етичного кодексу лікаря України - лікар несе відповідальність за якість і гуманність медичної допомоги, яка надається пацієнтам, та будь-яких інших професійних дій щодо втручання в життя та здоров'я людини.
У своїй роботі він зобов'язаний дотримуватись Конституції і законів України, діючих нормативних документів стосовно лікарської практики, з урахуванням особливостей захворювання, використовувати методи профілактики, діагностики і лікування, які вважає найбільш ефективними в кожному конкретному випадку, виходячи з інтересів хворого.
Лікар зобов'язаний своєю поведінкою та іншими доступними йому засобами (лекції, бесіди, ЗМІ, Інтернет тощо) пропагувати здоровий спосіб життя і бути прикладом у дотриманні його норм і правил.
Отже, необхідно враховувати, що гайд лікаря повинен бути підготовлений таким чином, щоб уникнути завдання шкоди пацієнту, виникнення випадків самолікування пацієнтів тощо.
Оскільки даний гайд (твір) може бути об’єктом авторського права в розумінні ст. 6 Закону України «Про авторське право і суміжні права», який регулює відносини щодо набуття, здійснення та захисту особистих немайнових та майнових авторських та/або суміжних прав, то лікарю, який його розробив, необхідно вжити заходів, передбачених цим законом.
Це дозволить в майбутньому уникнути претензій з боку третіх осіб.
Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення, а саме з моменту первинного надання йому будь-якої об’єктивної форми (письмової, речової, електронної (цифрової) тощо).
За відсутності доказів іншого, автором твору вважається фізична особа, ім'я якої, як автора, зазначено у оригіналі або копії твору (презумпція авторства).
Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація авторського права чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.
Тепер розглянемо другу частину питання «Чи може лікар продавати гайд пацієнту?»
Статтею 33 Основ законодавства України про охорону здоров’я встановлено, що медична допомога надається відповідно до медичних показань професійно підготовленими медичними працівниками, які перебувають у трудових відносинах із закладами охорони здоров'я, що забезпечують надання медичної допомоги згідно з одержаною відповідно до закону ліцензією, та фізичними особами - підприємцями, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку і можуть перебувати з цими закладами у цивільно-правових відносинах.
Виконуючи обов’язки найнятого працівника в закладах охорони здоров’я всіх форм власності та у фізичних осіб - підприємців, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та уклали договір про медичне обслуговування населення з Національною службою здоров’я України (далі - НСЗУ), лікар може надавати тільки ті медичні послуги, які затверджені таким закладом охорони здоров’я в межах дозволеної (ліцензійної) діяльності та в межах своєї професійної діяльності.
Якщо лікар надає медичну допомогу в закладах охорони здоров’я приватної форми власності, які не уклали договору з НСЗУ, то він надає медичні послуги в межах прейскуранту приватної клініки. Отже, якщо в прейскуранті, зазначена послуга щодо підготовки лікарем гайду (посібника, методички), то такий продаж можливий.
Що стосується лікаря, який веде приватну практику як фізична особа – підприємець, який не укладав договору з НСЗУ, то він самостійно визначає вартість своїх послуг, в тому числі вартість такого гайду, та виключно на свій розсуд приймає рішення щодо його продажу пацієнтам.
Інформація, наведена у статті, носить виключно інформативний характер і не є юридичною чи іншою професійною консультацією або висновком.
Стаття не повинна розглядатися як заміна будь-якої консультації в конкретних випадках. Автор не несе відповідальності за будь-які вчинені дії в результаті застосування чи використання наданої інформації.
Для отримання правового висновку з конкретної ситуації необхідно звертатись безпосередньо до професійного юриста у відповідній сфері.