Дисліпідемія та атеросклероз: відмітності в діагностиці й лікуванні
І дисліпідемія, і атеросклероз, хоч і пов'язані з порушенням обміну ліпідів, проте мають низку відмітностей. Про них і йтиметься далі
Дисліпідемія та атеросклероз: відмітності в діагностиці й лікуванні
Ліпіди є важливим компонентом для підтримання клітинної структури та забезпечення енергії. Вони також беруть участь у передачі різних клітинних сигналів. Однак аномальне накопичення ліпідів може стати причиною більшості серцево-судинних захворювань1.
І атеросклероз, і дисліпідемія хоч і пов’язані з порушенням обміну ліпідів, проте відрізняються між собою. Розглянемо докладніше особливості цих станів і вплив порушення обміну ліпідів на серцево-судинну систему.
Що таке дисліпідемія та як її діагностуємо
Дисліпідемія — стан, коли рівні ліпідів виходять за межі нормального діапазону2. Вона може призвести до серцево-судинних захворювань із серйозними ускладненнями3.
Причинами дисліпідемії можуть бути3:
Неправильне харчування
Куріння
Генетична патологія
Ожиріння
Відсутність нормальної фізичної активності
Основним інструментом оцінювання дисліпідемії є панель ліпідів натще, що складається з3:
Загального холестерину
Холестерину ЛПНЩ
Холестерину ЛПВЩ
Тригліцеридів
Найпоширенішою формою дисліпідемії є гіперхолестеринемія. Підвищення рівня холестерину ЛПНЩ є головним аспектом дисліпідемії та пов’язано з підвищеним серцево-судинним ризиком, особливо при атеросклеротичному серцево-судинному захворюванні (АССЗ)4.
Холестерин ЛПНЩ є ключовим передавачем холестерину до стінок артерій4. У численних епідеміологічних, клінічних та експериментальних дослідженнях продемонстровано провідну роль холестерину ЛПНЩ та його окисненої форми як основних рушійних сил прогресування атеросклерозу4.
У Європейському товаристві атеросклерозу встановлено, що ЛПНЩ є не лише біомаркером підвищеного ризику, але й основним фактором у патофізіології атеросклерозу5.
Отже, для діагностування дисліпідемії проводять аналіз ліпідного профілю. І хоча вона відіграє основну роль у розвитку атеросклерозу, для діагностики потрібні додаткові процедури, крім вимірювання рівня ліпідів
Особливості атеросклерозу та його виявлення
Атеросклероз — складне запальне захворювання, що спричиняє звуження артерій2,6. Це відбувається переважно в точках розгалуження артерій, які особливо сприйнятливі до запалення7.
Факторами ризику атеросклерозу є8:
Дисліпідемія
Артеріальна гіпертензія
Куріння
Цукровий діабет
Ожиріння
Дієта з високим вмістом жирів
Дисліпідемія та артеріальна гіпертензія є ключовими патологічними станами, що пошкоджують ендотелій, спричиняють проліферацію клітин, ремоделювання судин, апоптоз і підвищення клітинної проникності7.
Порушення обміну ліпідів має важливе значення в розвитку та прогресуванні атеросклерозу, що призводить до таких клінічних наслідків, як інсульт, серцева недостатність, інфаркт міокарда та ниркова недостатність6.
Не тільки підвищений рівень холестерину ЛПНЩ, а й низький рівень холестерину ЛПВЩ і високі концентрації тригліцеридів зумовлюють розвиток атеросклерозу6.
Розглянемо механізм розвитку атеросклерозу докладніше
Холестерин ЛПНЩ відкладається в артеріальній інтимі та призводить до ураження ендотеліальних клітин. Це сприяє вивільненню активних форм кисню, що спричиняє окислювальний стрес. Окиснення та структурна модифікація холестерину ЛПНЩ стимулюють експресію молекул адгезії, хемотаксичних білків і факторів зростання для моноцитів — макрофагів. Після подальшого проникнення під ендотелій моноцити перетворюються на макрофаги, накопичують окиснені ліпопротеїни та перетворюються на пінисті клітини6.
Накопичення ліпідів спричиняє проліферацію клітин гладкої мускулатури судин і активацію запальних клітин. Це зрештою призводить до некрозу та розвитку бляшок, що зумовлює атеросклеротичне ураження6.
Діагностика атеросклерозу потребує ретельної уваги, адже його прояви можуть бути схожими з іншими серцево-судинними захворюваннями. Крім лабораторних методів та збирання анамнезу, є діагностичні підходи, які допоможуть встановити атеросклеротичне ураження9:
Оцінювання електрокардіограми у стані спокою та під час фізичного навантаження
Оцінювання індексу гомілково-плечового тиску
Інвазивна ангіографія
На сьогодні візуалізація бляшок також можлива й за допомогою неінвазивних методів9:
Ультразвукової діагностики
Магнітно-резонансної томографії
Комп’ютерної томографії
Позитронно-емісійної томографії
Однофотонної емісійної комп’ютерної томографії
Досягнення інвазивних і неінвазивних технологій візуалізації показали, що ці методи мають значну діагностичну та прогностичну цінність9.
Спільні аспекти лікування дисліпідемії та атеросклерозу
Атеросклероз, як і його ключовий фактор ризику дисліпідемія, потребують зниження рівня холестерину ЛПНЩ.
Ефективною стратегією боротьби з високими рівнями холестерину ЛПНЩ є зміна способу життя та застосування статинів3,10.
У Американському коледжі кардіології та Американській кардіологічній асоціації рекомендують підтримувати здорову вагу за допомогою правильного харчування та фізичної активності для профілактики АССЗ10.
Для зниження ризику АССЗ достатньо щонайменше 150 хвилин фізичної активності середньої інтенсивності або 75 хвилин високої інтенсивності на тиждень10
Терапію статинами рекомендовано пацієнтам віком 20–75 років із рівнем холестерину ЛПНЩ ≥4,9 ммоль/л10.
Пацієнтам із високим рівнем холестерину в крові, які мають проміжний ризик АССЗ (≥7,5% до < 20% 10-річного ризику АССЗ), рекомендують зниження рівня холестерину ЛПНЩ принаймні на 30%. У пацієнтів із високим ризиком (≥20% 10-річного ризику АССЗ) рівень холестерину ЛПНЩ має бути знижено принаймні на 50%10.
Застосування статинів середньої інтенсивності може знижувати рівень холестерину ЛПНЩ на 30-50%, а статинів високої інтенсивності — на ≥50%3
Високоінтенсивні статини3:
- Аторвастатин 40 мг та 80 мг
- Розувастатин 20 мг
Статини середньої інтенсивності3:
- Аторвастатин 10 мг
- Розувастатин 10 мг
- Симвастатин 20 мг та 40 мг
Ozaki К. та співавтори досліджували ліпідознижувальну та антиатеросклеротичну дію статину середньої інтенсивності аторвастатину 10 мг у пацієнтів із гіперхолестеринемією.
За результатами дослідження, холестерин ЛПНЩ знизився на 44% від початкового рівня через 6 місяців і цей ефект зберігався через 12 місяців11.
Також Eshtehardi P. та співавтори оцінили вплив інтенсивної терапії аторвастатином на прогресування коронарного атеросклерозу. Виявлено, що після застосування аторвастатину 80 мг, окрім зниження рівня загального холестерину, спостерігали зміни в атеросклеротичних бляшках12:
- Зменшення фіброзної та фіброзно-жирової тканини
- Зниження патологічного потовщення інтими та кількості фіброатером
Отже, зниження рівня холестерину ЛПНЩ є однією з поширених стратегій лікування та профілактики атеросклерозу та дисліпідемії в клінічній практиці
Відмітності в лікуванні дисліпідемії та атеросклерозу
Зміни у способі життя та лікування статинами можуть бути ефективними для лікування дисліпідемії. Однак у разі лікування атеросклерозу може знадобитися ширший спектр терапевтичних заходів.
Пацієнти з атеросклерозом потребують комплексного підходу, адже часто мають супутню патологію — ішемічну хворобу серця, цукровий діабет, артеріальну гіпертензію. Тому часто в лікуванні атеросклерозу можуть застосовувати8,13:
Антиагрегантні засоби
Антикоагулянти
Гіпотензивні засоби
Нітрати
Гіпоглікемічну терапію
При ускладнених випадках атеросклерозу постає питання про хірургічне лікування13:
Черезшкірне коронарне шунтування
Аортокоронарне шунтування
Коронарну ендартеректомію
Каротидну ендартеректомію
Ангіопластику
Вибір хірургічного лікування залежить від місця та ступеня атеросклеротичного ураження.
Основні тези
Терапію статинами рекомендовано пацієнтам віком 20–75 років із рівнем холестерину ЛПНЩ ≥4,9 ммоль/л10
Застосування статинів середньої інтенсивності може знижувати рівень холестерину ЛПНЩ на 30-50%, а статинів високої інтенсивності — на ≥50%3
Зниження рівня холестерину ЛПНЩ є однією з поширених стратегій лікування та профілактики атеросклерозу та дисліпідемії в клінічній практиці
Дисліпідемія та гіпертензія є патологічними станами, що пошкоджують ендотелій, призводять до проліферації клітин, ремоделювання судин, апоптозу та підвищення клітинної проникності7
Підвищення рівня холестерину ЛПНЩ є основним аспектом дисліпідемії та пов’язано з підвищеним серцево-судинним ризиком, особливо при АССЗ4
Зниження ризику виникнення інфаркту міокарда, інсульту, ризику госпіталізації у зв’язку із застійною серцевою недостатністю, зменшення загального холестерину
Зниження ризику виникнення інфаркту міокарда, інсульту, ризику госпіталізації у зв’язку із застійною серцевою недостатністю, зменшення загального холестерину
Зниження ризику виникнення інфаркту міокарда, інсульту, ризику госпіталізації у зв’язку із застійною серцевою недостатністю, зменшення загального холестерину
АССЗ — атеросклеротичне серцево-судинне захворювання
ЛПВЩ — ліпопротеїни високої щільності
ЛПНЩ — ліпопротеїни низької щільності
- Manandhar S., Ju S., Choi D.H. et al. Lipid-induced cardiovascular diseases. J Cardiol Cardiovasc Med. 2017; 2:085-094. DOI:10.29328/journal.jccm.1001018
- Atherosclerosis and Dyslipidemia. Available at: https://courses.washington.edu/pbio376/cholesterol/cholesterol-376.html (Last access: 14.01.2024).
- Pappan N., Rehman A. Dyslipidemia. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560891/ (Last access: 14.01.2024).
- Du Z., Qin Y. Dyslipidemia and cardiovascular disease: current knowledge, existing challenges, and new opportunities for management strategies. J Clin Med. 2023; 12(1):363. DOI:10.3390/jcm12010363
- Ference B.A., Ginsberg H.N., Graham I. et al. Low-density lipoproteins cause atherosclerotic cardiovascular disease. 1. Evidence from genetic, epidemiologic, and clinical studies. A consensus statement from the European Atherosclerosis Society Consensus Panel. Eur Heart J. 2017; 38(32):2459-2472. DOI:10.1093/eurheartj/ehx144
- Addisu B., Bekele S., Wube T.B. et al. Dyslipidemia and its associated factors among adult cardiac patients at Ambo university referral hospital, Oromia region, west Ethiopia. BMC Cardiovasc Disord. 2023; 23:321. DOI:10.1186/s12872-023-03348-y
- Hurtubise J., McLellan K., Durr K. et al. The different facets of dyslipidemia and hypertension in atherosclerosis. Curr Atheroscler. 2016; 18:82. DOI:10.1007/s11883-016-0632-z
- Atherosclerosis. Available at: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/atherosclerosis (Last access: 31.01.2024).
- Poznyak A.V., Sukhorukov V.N., Eremin I.I. et al. Diagnostics of atherosclerosis: Overview of the existing methods. Front Cardiovasc Med. 2023; 10:1134097. DOI:10.3389/fcvm.2023
- Coronary Artery Atherosclerosis Guidelines. Available at: https://emedicine.medscape.com/article/153647-guidelines (Last access: 25.01.2024).
- Ozaki K., Kubo T., Imaki R. et al. The anti-atherosclerotic effects of lipid lowering with atorvastatin in patients with hypercholesterolemia. J Atheroscler Thromb. 2006; 13(4):216-9. DOI:10.5551/jat.13.216
- Eshtehardi P., McDaniel M.C., Dhawan S.S. et al. Effect of intensive atorvastatin therapy on coronary atherosclerosis progression, composition, arterial remodeling, and microvascular function. J Invasive Cardiol. 2012; 24(10):522-9.
- Atherosclerosis treatment. Available at: https://www.nhlbi.nih.gov/health/atherosclerosis/treatment (Last access: 31.01.2024).
РП UA/15677/01/01, UA/15677/01/02, UA/15677/01/03, UA/15677/01/04. Наказ МОЗ України 10.09.2021 № 1922. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 18.10.2023 № 1808.
РП UA/15677/01/01, UA/15677/01/02, UA/15677/01/03, UA/15677/01/04. Наказ МОЗ України 10.09.2021 № 1922. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 18.10.2023 № 1808.
РП UA/15677/01/01, UA/15677/01/02, UA/15677/01/03, UA/15677/01/04. Наказ МОЗ України 10.09.2021 № 1922. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 18.10.2023 № 1808.