Доказово про переваги застосування фітотерапії при гострому риносинуситі
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Доказова база ефективності фітотерапії в лікуванні гострого риносинуситу
Гострий риносинусит (ГРС) — поширене захворювання переважно вірусної етіології. До факторів його виникнення також належать мукоциліарні порушення, алергія та набряк слизової носа і пазух, що можуть спричинити розвиток, персистенцію чи рецидив риносинуситу.
У пацієнтів із вірусним ГРС можливе приєднання бактеріальної інфекції. Це відбувається переважно внаслідок загущення та затримки слизу в просвіті пазух носа.
Саме тому ключовим у лікуванні ГРС є застосування протизапальних і муколітичних засобів для розрідження та евакуації слизу з просвіту пазухи. Такий ефект можуть забезпечити фітозасоби.
Доказова база застосування фітотерапії при ГРС
Наразі немає етіотропних противірусних ліків, що можуть забезпечувати ефективну профілактику та лікування ГРС. Активне проведення досліджень та інтерес наукової спільноти до рослинних ЛЗ свідчать про потенціал фітозасобів як допоміжної терапії риносинуситу.
В оновлених рекомендаціях 2020 року з лікування гострого і хронічного риносинуситу, а також назальних поліпів (EPOS 2020) зазначено:
Фітотерапію внесено до списку лікарських засобів (ЛЗ), ефективність яких доведена при лікуванні ГРС
Розглянемо докладніше рекомендації EPOS 2020:
При післявірусному ГРС однією з рекомендацій є застосування фітотерапії (в разі тривалості симптомів понад 10 днів або зростання їх вираженості через 5 днів)
Деякі фітозасоби, як-от: краплі Pelargonium silicoides, миртол з іншими ефірними оліями у формі капсул, внесено до рекомендованих для терапії післявірусного ГРС із метою зменшення тяжкості симптомів. Рівень доказовості Іb
Було наведено результати чотирьох досліджень комплексного засобу для лікування ГРС, що містить екстракт чорної бузини та трави вербени. Спостерігали істотне поліпшення симптомів ГРС із добрим профілем переносимості терапії
Андрографіс волотистий
У клінічних дослідженнях Skarzynska та співавторів (2020) продемонстровано, що андрографіс сприяє швидшому відновленню під час застуди. Активна речовина в його складі — андрографолід — має протизапальні та імуностимулювальні властивості.
У системному огляді Thompson та співавторів (2004) семи подвійних сліпих контрольованих досліджень за участю 896 хворих засвідчено, що андрографіс значно ефективніший у зменшенні симптомів інфекцій верхніх дихальних шляхів порівняно з плацебо.
Чорна бузина
Чорна бузина проявляє виражену активність проти вірусів застуди. Також вона має протизапальні властивості завдяки модуляції функції макрофагів і нейтрофілів, включно з продукцією запальних медіаторів та клітинною міграцією (Santin та співавтори, 2022). Квіти чорної бузини також чинять муколітичну дію.
У системному огляді Hawkins та співавторів (2019) підтверджено, що застосування чорної бузини при звичайній застуді позитивно діє на її симптоми.
Ацерола та рослини, що містять вітамін С
В EPOS 2020 із рівнем доказовості Іа рекомендовано застосування вітаміну С пацієнтам із вірусним ГРС. Це пов’язано з його позитивним впливом на тривалість та тяжкість захворювань верхніх дихальних шляхів, низькою вартістю та безпекою застосування.
В ацеролі міститься велика кількість вітаміну С — у 30 разів більше, ніж у лимонах або апельсинах.
Цинеол
Цинеол входить до складу ефірних олій, зокрема м’ятної, та проявляє антимікробну активність проти золотистого стафілокока, кишкової палички, а також біоплівок синьогнійної палички. Водночас отримано експериментальні докази протизапальних властивостей цинеолу в дослідженні Santos та співавторів (2000).
Також у сучасних американських рекомендаціях щодо риносинуситу згадують дослідження Orlandi та співавторів (2021), в якому засвідчено ефективність цинеолу при ГРС.
Вербена
Екстракт вербени посилює фагоцитарну активність нейтрофілів, а в малих концентраціях — фагоцитоз.
Вербена діє як муколітик, а також демонструє противірусну властивість.
Спостереження автора щодо застосування Синудафену при ГРС
Протягом 3 місяців, з червня до серпня 2023 року, Федір Богданович Юрочко спостерігав за ефективністю та безпекою Синудафенув 60 дітей (віком 3-12 років) із ГРС. Фітозасіб було призначено як системну монотерапію. Пацієнтам не було рекомендовано антибіотикотерапію, лише додатково місцеве лікування деконгестантами та промивання носа сольовим розчином.
За спостереженнями, в пацієнтів із перших днів лікування:
Поліпшилося носове дихання
Полегшилась евакуація виділень із носа
Зменшився сухий кашель
Покращився загальний стан
Не спостерігали жодних побічних ефектів при застосуванні Синудафенув формі сиропу. Батьки відзначали зручність застосування — 1 раз на добу, що, на думку автора, сприяло комплаєнсу та дотриманню рекомендацій.
Основні тези
В EPOS 2020 фітотерапію внесено до списку ЛЗ, ефективність яких доведена при лікуванні ГРС
Фітотерапія ефективно зменшує тривалість симптомів і потребу в стандартному лікуванні ГРС
У дослідженнях засвідченоефективність та високий профіль безпеки комплексних фітозасобів
Фітотерапія ефективно зменшує тривалість симптомів і потребу в стандартному лікуванні ГРС.
EPOS 2020 — Європейський погоджувальний документ щодо лікування риносинуситу та поліпозу носа, 2020 ГРС — гострий риносинусит ЛЗ — лікарський засіб
Джерела
Скорочена адаптована версія статті Юрочко Ф.Б. Фітотерапія гострого риносинуситу. Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя», 2023; 15(551): 54-55.
Реклама дієтичної добавки. Не є лікарським засобом. Декларація про відповідність продукції «Синудафен для дітей» вимогам українського законодавства у галузі харчових продуктів від 05.10.2020.
УКР/ПРОМО/12/2023/ДД/СДН/РНВЕБ/002
Більше цікавого для вас
Чи ефективні рослинні лікарські засоби при рецидивуючому циститі?