Що рекомендовано при епізодах загострення подагри та яка стратегія довгострокового менеджменту є пріоритетною читайте в статті
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Довготривалий менеджмент подагри: висновки з останніх рекомендацій
Менеджмент подагри: висновки з останніх рекомендацій
Розглядаємо стратегію призначень при загостренні подагри та нюанси довгострокового керування станом на основі висновків із останніх рекомендацій Національного інституту здоров'я і досконалості допомоги (NICE) та Європейського альянсу ревматологічних асоціацій (EULAR).
Що призначити при епізодах загострення подагри
Згідно з останніми рекомендаціями NICE при загостренні подагри рекомендовано нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ), колхіцин або короткий курс пероральних кортикостероїдів. Додатково рекомендують розглянути призначення інгібітора протонної помпи пацієнтам, які застосовують НПЗЗ1.
Якщо колхіцин і НПЗЗ протипоказані, неефективні або погано переносяться, пацієнту можна призначити внутрішньосуглобові чи внутрішньомʼязові ін’єкції кортикостероїдів. Застосування інгібіторів інтерлейкіну-1 рекомендовано лише після консультації з ревматологом1.
Охолодження льодом ураженого суглоба може додатково зменшити біль1.
Після закінчення епізоду повторно огляньте пацієнта та1:
Проведіть повторне визначення рівня сечової кислоти в сироватці крові
Оцініть коморбідні стани
Перегляньте лікування, обговоріть ризики та переваги довгострокової уратзнижувальної терапії (УЗТ)
Надайте рекомендації щодо модифікації способу життя та харчування
Варто зазначити, що в рекомендаціях NICE не визначено конкретних дозувань жодного ЛЗ
Проте в рекомендаціях EULARпідтверджено, що основними ЛЗ для лікування загострення подагри є колхіцин, НПЗЗ і кортикостероїди2.
Робоча група не встановлює пріоритетності між ЛЗ через відсутність прямих порівняльних даних, але рекомендує розглянути можливість комбінованої терапії. Наприклад, колхіцин + НПЗЗ або колхіцин + кортикостероїди для пацієнтів із особливо важким перебігом гострої подагри2.
Рекомендовані дозування2:
Колхіцин протягом 12 годин від початку загострення в навантажувальній дозі 1 мг із подальшим зниженням через 1 годину на 0,5 мг у 1-шу добу
Пероральні кортикостероїди 30-35 мг/добу еквівалентної дози преднізолону протягом 3-5 днів
Довгострокова терапія подагри
Довготривалий менеджмент подагри передбачає застосування УЗТ за стратегією treat-to-target —лікування до досягнення мети.
Цей підхід особливо рекомендовано для пацієнтів, які приймають діуретики чи мають1:
Часті або складні загострення
ХХН стадії 3-5
Хронічний подагричний артрит
Тофуси
Для інших пацієнтів із одним або кількома нападами в анамнезі рішення про призначення УЗТ приймають індивідуально1.
УЗТ варто починати принаймні через 2-4 тижні після закінчення нападу. У разі частих загострень терапію можна застосувати й під час них1.
Стратегією treat-to-targetпередбачено ініціацію терапії з низьких доз уратзнижувальних ЛЗ із поступовим їх збільшенням відповідно до рівня сечової кислоти в сироватці крові.
Показник рекомендовано вимірювати раз на місяць1.
Метою є зниження рівня сечової кислоти до цільового показника нижче 360 мкмоль/л (6 мг/дл)1
Рівня менше 300 мкмоль/літр (5 мг/дл) треба прагнути для пацієнтів, які мають1:
Тофуси чи хронічний подагричний артрит
Часті загострення попри рівень сечової кислоти в сироватці крові нижче 360 мкмоль/літр (6 мг/дл)
Варто пояснити пацієнту, що навіть після досягнення цільового рівня терапію зазвичай продовжують пожиттєво1.
Алопуринол і фебуксостат є першою лінією для призначення за стратегією treat-to-target.
Пацієнтам, які мають важкі серцево-судинні захворювання, перенесли інфаркт міокарда чи інсульт, рекомендовано призначати алопуринол1.
У EULAR рекомендують адаптувати дозування алопуринолу з урахуванням кліренсу креатиніну в пацієнтів із нирковою недостатністю чи розглянути можливість застосування фебуксостату. Оскільки елімінація нирками не є основним шляхом виведення фебуксостату, його доцільно вибрати для пацієнтів із легким або середнім ступенем ниркової недостатності2.
Згідно EULAR рекомендовано такі дозування2:
Алопуринол — 100 мг/добу, збільшуючи дозу на 100 мг кожні 2-4 тижні за потреби
Фебуксостат — 80 мг або 120 мг на добу
У пацієнтів, які досягли цільового рівня сечової кислоти та продовжують приймати УЗТ, рекомендовано контролювати рівень сечової кислоти щороку1.
Основні тези
Згідно з рекомендаціями NICE та EULAR при епізодах загострення подагри застосовують НПЗЗ, колхіцин або короткий курс пероральних кортикостероїдів1
Довготривалий менеджмент подагри передбачає застосування УЗТ за стратегією treat-to-target — лікування до досягнення мети1
У стратегія treat-to-target передбачено ініціацію терапії з низьких доз уратзнижувальних ЛЗ із поступовим їх збільшенням відповідно до рівня сечової кислоти в сироватці крові1
Цільовим значенням сечової кислоти є показник нижче 360 мкмоль/літр (6 мг/дл)1
Алопуринол або фебуксостат є першою лінією для проведення УЗТ1
Фебуксостат доцільно вибрати для пацієнтів із легким або середнім ступенем ниркової недостатності2
Після досягнення цільового рівня сечової кислоти показник потрібно контролювати щорічно, продовжуючи терапію1
Ліквестія®
Лікування хронічної гіперурикемії при захворюваннях із відкладенням уратів; лікування та профілактика гіперурикемії при хіміотерапіїз ризиком синдрому лізису пухлини
EULAR (European Alliance of Associations for Rheumatology) — Європейський альянс асоціацій ревматологів
NICE (National Institute for Health and Care Excellence) —Національний інститут здоров’я та досконалості допомоги (Велика Британія)
ЛЗ — лікарський засіб
НПЗЗ — нестероїдний протизапальний засіб
УЗТ — уратзнижувальна терапія
ХХН — хронічна хвороба нирок
Джерела
1. Gout: diagnosis and management. NICE guideline [NG219]. Available at: https://www.nice.org.uk/guidance/ng219 (Last access: 20.04.2024).
2. Richette P., Doherty M., Pascual E. et al. 2016 updated EULAR evidence-based recommendations for the management of gout. Ann Rheum Dis. 2017 Jan; 76(1):29-42. DOI: 10.1136/annrheumdis-2016-209707
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/17565/01/01, № UA/17565/01/02. Наказ МОЗ України 12.08.2019 № 1772. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 07.05.2024 № 794.
УКР/ПРОМО/06/2024/ЛКВ/РНВЕБ/001
Більше цікавого для вас
Дезлоратадин чи левоцетиризин: який активний метаболіт обрати?