Етіопатогенетичні підходи до лікування гострого зовнішнього отиту
Дізнайтеся про поширених збудників та особливості терапевтичного лікування бактеріального зовнішнього отиту й отомікозу
Етіопатогенетичні підходи до лікування гострого зовнішнього отиту
Для вибору тактики лікування гострого зовнішнього отиту (ГЗО) необхідно насамперед визначити його етіологічний чинник. У медичній практиці більшість ГЗО мають бактеріальне походження. Однак зустрічається від 2 до 10% грибкової етіології1.
Розглянемо різницю між клінічними та фізикальними проявами ГЗО бактеріальної та грибкової етіології, а також тактику їх лікування.
Клінічні відмітності бактеріального та грибкового ГЗО
Установлення діагнозу ГЗО бактеріальної чи грибкової етіології є важливим завданням у клінічній практиці лікаря. Складність полягає в тому, що симптоми можуть бути схожими, але підходи до лікування значно відрізняються1.
Відповідний діагноз потребує детального анамнезу, фізикального огляду, а також, за потреби, лабораторних аналізів, зокрема мікробіологічного дослідження. Точне визначення етіології зовнішнього отиту є ключовим для призначення ефективного антибіотика або протигрибкового лікарського засобу, що може швидко поліпшити стан пацієнта та запобігти ускладненням1.
Клінічні та фізикальні ознаки, що можуть допомогти в діагностиці ГЗО, зазначено в наведеній нижче таблиці.
Потрібно уточнити в пацієнта наявність деяких станів, що може допомогти з визначенням причини, ступеня тяжкості та подальшої лікувальної тактики ГЗО. До них належать2:
Наявність цукрового діабету
ВІЛ-інфекція, СНІД, імунодефіцитні стани
Променева терапія в анамнезі
Наявність тимпаностомічної трубки чи перфорації барабанної перетинки
Наприклад, у пацієнтів із цукровим діабетом чи імунодефіцитними станами ймовірно вищий ризик отомікозу та зовнішнього некротичного отиту. А для пацієнтів зі встановленою тимпаностомічною трубкою чи перфорацією барабанної перетинки важливо обирати неототоксичні лікарські засоби2.
Основні принципи лікування ГЗО
Згідно з настановою Американської академії отоларингології, лікування ГЗО складається з2:
Симптоматичного — очищення від виділень слухового каналу та купірування болю
Етіопатогенетичного — застосування місцевих чи системних лікарських засобів
Симптоматичне лікування ГЗО спрямовано на зменшення симптомів, зокрема болю. Для аналгезії застосовують нестероїдні протизапальні засоби. Для покращення проникнення вушних крапель та пришвидшення загоєння треба видалити злущений епітелій, сірку та гнійні виділення1.
Етіопатогенетичне лікування ГЗО спрямовано на ерадикацію збудників та зменшення запального процесу. Тому важливо застосовувати антибактеріальні засоби або антимікотики.
При ГЗО грибкової етіології застосування місцевих антибактеріальних засобів протипоказано, оскільки є неефективним та може сприяти надмірному росту грибів2.
У разі неускладненого перебігу ГЗО терапію починають із місцевих вушних крапель. Системне застосування є необхідним у разі тяжкого отиту, що поширюється за межі вушного каналу, а також у пацієнтів із імуносупресією, цукровим діабетом чи аденопатією2.
Етіопатогенетична терапія зовнішнього отиту
Для етіопатогенетичного лікування ГЗО бактеріальної етіології застосовують3: антибактеріальні засоби як у поєднанні з глюкокортикостероїдами, так і без них.
Засоби, що рекомендовано до застосування: офлоксацин, ципрофлоксацин та ципрофлоксацин із дексаметазоном, неоміцин/поліміксин B/гідрокортизон3,4.
Антибіотики групи фторхінолонів (ципрофлоксацин, офлоксацин) ефективні як до грампозитивних, так і грамнегативних бактерій. Наприклад, ципрофлоксацин проявляє бактерицидну дію — порушує синтез ДНК бактерій завдяки пригніченню ДНК-гірази та топоізомерази IV5.
Фторхінолонові антибіотики рекомендовано, коли цілісність барабанної перетинки неможливо підтвердити, через неототоксичність лікарського засобу3.
Додавання глюкокортикостероїду дексаметазону сприяє додатковому полегшенню симптомів та ознак запалення, зменшує судинну проникність4.
Потрібно з обережністю застосовувати лікарські засоби, у складі яких є неоміцин, через імовірне виникнення контактного дерматиту. За даними одного дослідження, він виникав у 35% пацієнтів, які застосовували його при хронічному зовнішньому отиті1.
Для етіопатогенетичного лікування ГЗО грибкової етіології застосовують6:
Вушні краплі з борною кислотою/етиловим спиртом
Протигрибкові мазі та суспензії, що показано при шкірних і оральних інфекціях
Рекомендовано застосування протигрибкових лікарських засобів групи азолів, до яких відносять клотримазол, флуконазол та ітраконазол3
Дія протигрибкових засобів групи азолів полягає в інгібуванні ферменту ланостеролу 14-альфа-деметилази. Цей фермент необхідний для перетворення ланостеролу в ергостерол. Порушення біосинтезу ергостеролу значно пошкоджує клітинну мембрану, підвищує її проникність та призводить до загибелі грибкової клітини7.
Основні тези
В основі терапії ГЗО — очищення від виділень слухового каналу, ерадикація збудника та полегшення симптомів2
Лікування бактеріальних отитів полягає в застосуванні антибіотика в поєднанні з кортикостероїдами або без, отомікозів — кислоти або протигрибкових лікарських засобів3
Терапія антибактеріальними засобами при отомікозі протипоказана, оскільки є неефективною та може сприяти надмірному росту грибів2
Симптоми ГЗО бактеріальної та грибкової етіології можуть бути схожими, але підходи до лікування значно відрізняються1
Основні збудники бактеріального отиту — Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus1
Отит грибкової етіології спричиняють Aspergillus species, Candida species1
Для лікування гострого отиту зовнішнього вуха та гострого отиту середнього вуха з дренажем через тимпаностомічну трубку
ГЗО — гострий зовнішній отит
ДНК — дезоксирибонуклеїнова кислота
- Goguen L.A. External otitis: Pathogenesis, clinical features, and diagnosis — UpToDate. Available at: https://www.uptodate.com/contents/external-otitis-pathogenesis-clinical-features-and-diagnosis?search=ciprodex&topicRef=16516&source=see_link (Last access: 17.01.2024).
- Rosenfeld R.M., Schwartz S.R., Cannon C.R. et al. Clinical practice guideline: acute otitis externa. Otolaryngol Head Neck Surg. 2014; 150(1):S1- S24. DOI:10.1177/0194599813517083
- Ghossaini S. Otitis externa. Straight to the point of care — BMJ Best Practice. Updated 2023. Available at: https://bestpractice.bmj.com/topics/en-gb/40 (Last access: 17.01.2024).
- Goguen L.A., Durand M.L. External otitis: Treatment Update 2023 — UpToDate. Available at: https://www.uptodate.com/contents/external-otitis-pathogenesis-clinical-features-and-diagnosis?source=mostViewed_widget (Last access: 17.01.2024).
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Ципрофарм® Декс, вушні каплі. РП №UA/15541/01/01. Наказ МОЗ України №43 від 11.01.2022.
- Настанова 00852. Зовнішній отит. Настанови на засадах доказової медицини. Створені DUODECIM Medical Publications. 2016.
- Ashley E.D., Perfect J.R. Pharmacology of azoles 2023 — UpToDate. Available at: https://www.uptodate.com/contents/pharmacology-of-azoles?source=mostViewed_widget (Last access: 17.01.2024).
РП UA/15541/01/01. Наказ МОЗ України 11.08.2021 № 1725.