Ірина Валеріївна Каланіна
Авторка медичних матеріалів
Лікар-невролог вищої категорії
Хвороба Альцгеймера (ХА) – це прогресуюче нейродегенеративне захворювання, яке вражає переважно людей похилого віку та є найпоширенішою причиною деменції. Понад 50 мільйонів людей у світі мають деменцію (розлад, що характеризується зниженням розумових функцій).
За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 2030 року кількість випадків деменції зросте до 82 мільйонів, а до 2050 року — до 152 мільйонів. У 70% випадків причиною деменції є саме хвороба Альцгеймера.
Найважливішим і часто найпершим клінічним проявом хвороби Альцгеймера є вибіркове порушення пам'яті, хоча трапляються випадки, коли спочатку уражаються мовні, зорово-просторові або виконавчі функції.
Хоча існують методи лікування, які можуть певною мірою полегшити деякі симптоми захворювання або уповільнити його прогресування, наразі немає ліків, що можуть повністю зупинити прогресування хвороби Альцгеймера, і захворювання неминуче прогресує у всіх пацієнтів.
Низький рівень фізичної активності
Надмірне вживання алкоголю
Низький рівень соціальної активності
Низький рівень освіченості
Підвищений артеріальний тиск
Некориговані порушення слуху
Некориговані порушення зору
Ознаки
Зміни в головному мозку розпочинаються за 10-20 років до появи перших симптомів. Утім, є ознаки, на які важливо звернути увагу і звернутися до лікаря:
Дезорієнтація в часі та просторі;
Труднощі у виконанні повсякденної роботи;
Повторення однотипних запитань та постійне уточнення вже відомої інформації;
Складності в процесі ведення діалогу та порушення мовлення (логічності, послідовності);
Проблеми в запам’ятовуванні розташування речей;
Різкі зміни настрою та поведінки;
Втрата здатності мислити раціонально та ухвалювати рішення;
Складнощі в орієнтації в просторі, розрізненні кольорів та контрастності, поява проблем із читанням та керуванням автомобілем;
Припинення трудової та соціальної активності у пацієнтів, які раніше були соціально активними.
Відкладення пептиду бета-амілоїду є патологічною ознакою хвороби Альцгеймера. Амілоїдо-таргетні методи терапії – це рекомбінантні моноклональні антитіла, спрямовані проти бета-амілоїду. Дві такі терапії були схвалені та доступні у Сполучених Штатах: леканемаб та донанемаб. Дослідження послідовно показують, що ці агенти є високоефективними у зменшенні навантаження амілоїдними бляшками на зображеннях позитронно-емісійної томографії (ПЕТ).
Основні цілі медичної допомоги людині, яка має деменцію:
6 січня 2023 року Управління з контролю за продуктами харчування та лікарськими засобами США (FDA) видало прискорене схвалення на нове моноклональне антитіло — леканемаб (торгова назва Leqembi) — спрямоване проти амілоїду для лікування легкої хвороби Альцгеймера (ХА) та легких когнітивних порушень (ЛКП).
Згідно з рекомендаціями FDA, лікування леканемабом слід розпочинати пацієнтам з легкими когнітивними порушеннями або легкою стадією деменції, тобто популяції, у якої лікування було розпочато в клінічних випробуваннях. Аналіз результатів третьої фази дослідження леканемабу CLARITY AD, опублікований у New England Journal of Medicine, показав, що леканемаб здатний помірно уповільнити погіршення показників когнітивних функцій у пацієнтів з ранньою формою ХА та ЛКП порівняно з плацебо через 18 місяців.
Таким чином, вони вважаються такими, що мають ефект модифікації захворювання. Однак їхня ефективність щодо клінічних результатів є помірною, уповільнюючи прогресування приблизно на 25-30 відсотків у ретельно відібраних пацієнтів, і вони пов'язані з ризиком вірогідних побічних ефектів. Таким чином, рішення про початок терапії є індивідуальним і вимагає спільного прийняття рішень.