Нейропатичний біль у сімейній практиці: від діагностики до лікування
Дізнайтесь, як розпізнати та ефективно контролювати в амбулаторних умовах стан пацієнтів із нейропатичним болем, застосовуючи сучасні фармакологічні засоби


Нейропатичний біль у сімейній практиці: від діагностики до лікування
У сучасних умовах більшість пацієнтів отримує медичну допомогу на амбулаторному етапі, тому важливо вміти розпізнавати та лікувати нейропатичний біль (НБ). Правильний підхід до терапії допомагає не лише покращити рівень життя пацієнта, але й запобігати розвиткові хронічних ускладнень, що можуть виникнути внаслідок тривалого больового синдрому.
Як диференціювати та діагностувати НБ?
НБ виникає внаслідок ураження соматосенсорної системи, включно з периферичними волокнами (Aβ, Aδ та C) і центральними нейронами. З погляду патогенезу розрізняють нейропатичний, ноцицептивний та змішаний види болю1.
Ноцицептивний біль, на відміну від нейропатичного, виникає через активацію ноцицептора у відповідь на фактичне чи потенційне ураження неневральних тканин2.
Біль змішаного типу охоплює хронічний больовий синдром, зокрема біль у нижній частині спині, біль при онкологічних захворюваннях та остеоартрозі, які характеризують як ноцицептивний і нейропатичний2.
Розроблено кілька простих інструментів скринінгу в формі опитувальників для виявлення НБ або нейропатичного компонента хронічного больового синдрому1, таких як:
- Оцінювання нейропатичних симптомів та ознак за шкалою Leeds (LANSS)
- Анкета для оцінювання нейропатичного болю (NPQ)
- Інструмент для оцінювання нейропатичного болю (painDETECT)
Вони дають змогу оцінити характерні симптоми НБ, а саме2:
Поколювання
Біль, схожий на удар електричним струмом
Печіння
Біль, спричинений легким дотиком
Відчуття уколу голкою
Оніміння
Дані тести допомагають із високою специфічністю та чутливістю розрізняти нейропатичний та ненейропатичний характер болю2.
Особливості ведення пацієнтів із НБ
Ведення пацієнтів із НБ передбачає3:
- Систематичний огляд для оцінювання відповіді на лікування
- Попередження про можливі побічні ефекти
- Припинення лікування в разі його неефективності та перехід до наступного етапу інтервенцій
- Регулярну перевірку достовірності діагнозу та оцінювання його неврологічного статусу
- Звернення до спеціалізованих закладів у разі виникнення проблем із наданням відповідної допомоги пацієнтові
Важливою складовою ефективної терапії є бесіда з пацієнтом і його родичами про особливості перебігу захворювання
З метою зниження психологічної напруги застосовують нефармакологічні методи лікування, а саме когнітивно-поведінкову терапію (КПТ). КПТ допомагає пацієнтам керувати стресом, самостійно знижувати сприйняття больових відчуттів і зменшувати больовий поріг4.
Для пацієнтів, які не мають доступу до психолога, навченого КПТ, рекомендують методи зниження стресу. До них належать4:
Медитація
Йога
Дихальні вправи
Такий підхід дає змогу долати неприємні емоції та фізичний дискомфорт і загалом покращує якість життя пацієнтів із хронічним болем4.
Алгоритм лікування пацієнтів із НБ
Менеджмент пацієнтів із хронічним НБ передбачає мультимодальний підхід. Він включає лікарські засоби (ЛЗ), які5:
- Зменшуватимуть больовий синдром
- Коригуватимуть порушення, спричинені хронічним болем: зниження фізичної активності, розлади сну, депресію, тривогу

Лікування зазвичай сфокусовано на симптомах, оскільки причину болю рідко можна повністю вилікувати. Пацієнти, як правило, не реагують на застосування анальгетиків, таких як нестероїдні протизапальні засоби та слабкі опіоїди1.
Відповідно до рекомендацій Національної служби охорони здоров’я (NHS) Великої Британії, терапією першої лінії при НБ є6:
Трициклічні антидепресанти — амітриптилін, нортриптилін, які посилюють інгібувальну дію на больові сигнали, що проходять через центральну нервову систему
Протиепілептичні ЛЗ — прегабалін, габапентин. Вони забезпечують припинення генерації больової імпульсації ядрами задніх рогів спинного мозку та волокнами черепно-мозкових
нервів завдяки впливу на іонні каналиІнгібітор зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну дулоксетин, що збільшує рівень нейротрансмітерів у синаптичній щілині, діє на спінальні та центральні механізми передачі болю
НБ можна лікувати ефективніше, діючи на модифікацію патологічних процесів, що його спричиняють. Таким чином можна запобігти дальшому пошкодженню нервової системи та розвитку хронічного болю.
Патогенетичні аспекти лікування НБ
Терапевтичні концепції НБ мають базуватися на розумінні патомеханізмів для усунення надмірної збудливості нервової системи. Важливим компонентом патогенетичного лікування є відновлення пошкодженої мієлінової оболонки. Тому обґрунтованим є використання речовин із репаративною активністю щодо периферичних нервів, зокрема вітамінів групи В7.
Деякі з вітамінів групи В не лише беруть участь у важливих фізіологічних функціях організму, а й чинять специфічну дію на рівні нейронів. Нейротропні вітаміни В1 (тіамін), В6 (піридоксин) та В12 (ціанокобаламін) беруть активну участь у метаболічних процесах, мієлінізації та регенерації нейронів8.
При лікуванні НБ комбінація вітамінів В1, В6, В12 є ефективнішою за монотерапію однією з цих сполук. Комплекс вітамінів групи В підсилює дію норадреналіну та серотоніну — головних антиноцицептивних медіаторів5.
Hakim M. та співавтори провели дослідження, метою якого було оцінювання ефективності комбінації вітамінів В1, В6 і В12 у лікуванні пацієнтів із нейропатією9
Результати спостереження продемонстрували значне зменшення симптомів болю у хворих із периферичною нейропатією різної етіології: на 20% уже після 14 днів і на 62,9% після трьох місяців лікування9
За даними загальної шкали неврологічних симптомів (TSS), ознаки парестезії та оніміння зменшилися через три місяці лікування на 61,3% і 55,9% відповідно9.
Можна зробити висновок, що комбінація вітамінів В1, В6 і В12 має значний знеболювальний ефект і покращує неврологічну симптоматику9.
Основні тези
НБ треба диференціювати з ноцицептивним і змішаним видами болю1
Створено інструменти скринінгу в формі опитувальників для виявлення НБ або нейропатичного компонента хронічного больового синдрому2
Для зниження психологічної напруги у хворих застосовують КНТ, медитації та дихальні вправи4
ЛЗ першої лінії при НБ є трициклічні антидепресанти, протиепілептичні ЛЗ та інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну6
Патогенетичне лікування НБ передбачає використання речовин із репаративною активністю щодо периферичних нервів, зокрема вітамінів групи В7
При лікуванні НБ комбінація вітамінів В1, В6 і В12 ефективніша за монотерапію однією з цих сполук5
Комбінація вітамінів В1, В6 і В12 має значний знеболювальний ефект і покращує неврологічну симптоматику при НБ9
При неврологічних захворюваннях, зумовлених доведеним дефіцитом вітамінів В1, В6
Показаний в терапії невритів, невралгій, полінейропатій (діабетичної, алкогольної), корінцевого синдрому, ретробульбарного невриту, ураження лицьового нерва
NPQ (Neuropathic Pain Questionnaire) — анкета для оцінювання нейропатичного болю
TSS (Training Stress Score) — загальна шкала неврологічних симптомів
КПТ — когнітивно-поведінкова терапія
ЛЗ — лікарський засіб
НБ — нейропатичний біль
- Нейропатичний біль (лекція для лікарів первинної ланки медичної допомоги). Український медичний часопис. 2018; 6(128):2-5.
- Коробка О. Роль вітамінів групи B у лікуванні нейропатії та нейропатичного болю. НейроNEWS. 2018; 8(100):25-28.
- Крамар Ю. Рекомендації щодо ведення пацієнтів із нейропатичним болем. НейроNEWS. 2018; 2(95):54-57.
- Біловол О.М., Князькова І.І. Лікування нейропатичного болю в осіб старшого віку. Здоров’я України. 2022; 5-6(522-523):26-27.
- Заводнова З.І. Нейропатичний біль: основні аспекти діагностики та лікування (огляд). 2015; 4:42-44.
- Management of Neuropathic Pain for Adults in Primary Care. Nottinghamshire Area Prescribing Committee. 2024.
- Бородай О.М., Літовченко Т.А. Комплексне патогенетичне лікування пацієнтів з посттравматичними вогнепальними нейропатіями та плексопатіями, що супроводжуються хронічним нейропатичним больовим синдромом. Грааль науки. 2023; 25:440-442. DOI: 10.36074/grail-of-science.17.03.2023.077
- Нава-Меса М.О., Айспуру Ланче Г.Р. Роль вітамінів групи В при болю в спині й інших захворюваннях опорно-рухового апарату. Здоров’я України. 2023; 7(543):44-45.
- Hakim M., Kurniani N., Pinzon R. et al. Management of peripheral neuropathy symptoms with a fixed dose combination of high-dose vitamin B1, B6 and B12: A 12‑week prospective non-interventional study in Indonesia. Asian Journal of Medical Sciences. 2018; 9(1):32-40.