Причини та фактори розвитку грибкових захворювань вух
Знайти та усунути джерело отомікозу — це вже пройти частину лікування та допомогти пацієнтові досягти одужання. Про це та терапію говоримо далі
Причини та фактори розвитку грибкових захворювань вух
Точне та систематичне мікологічне оцінювання грибкових захворювань вух має сприяти зниженню ризику помилкового діагнозу, а також терапевтичних невдач у пацієнтів. Проте алергічний стан або бактеріальна інфекція зовнішнього слухового проходу можуть ускладнювати діагностику1.
Які бувають збудники грибкових захворювань вух?
У розвитку отомікозу беруть участь декілька видів сапрофітних грибів, включно з пліснявими, дріжджами, рідше дерматофітами. Однак види роду Aspergillus, особливо Aspergillus niger, є найпоширенішими збудниками інфекції в усьому світі. Вид Candida є другою причиною отомікозу, а Candida albicans — найпоширеніший зі свого роду2. До того ж виявлено новий і дуже вірулентний грибковий патоген C. auris. Це викликає серйозне занепокоєння з огляду на його резистентність до багатьох лікарських засобів (ЛЗ). Інфекція зовнішнього слухового каналу, спричинена грибами виду Trichophyton, може легко виникнути під час дерматофітії через аутоінфекцію3. До факторів ризику отомікозів належать4:
Застосування місцевих антибіотиків або стероїдних вушних крапель
Травма зовнішнього слухового проходу
Перебування в гарячій та вологій атмосфері
Близький контакт із водою
Іноді фізіологічні стани, такі як вагітність, цукровий діабет, злоякісне новоутворення та ВІЛ-інфекція, можуть провокувати захворювання4.
Зовнішній слуховий прохід є ідеальним середовищем для зростаннягрибів, і спостерігають збільшення випадків отомікозів не лише у пацієнтів з імунодефіцитом, а й у імунокомпетентних осіб. А враховуючи відсутність офіційних настанов лікування патології, точна ідентифікація збудників є надзвичайно важливою для вибору відповідних стратегій лікування3.
Як розпізнати отомікоз?
Діагностика отомікозу ґрунтується переважно на анамнезі, а також отоскопічному дослідженні слухового проходу та барабанної перетинки3. Симптомами грибкової інфекції вуха є5:
Свербіж
Біль
Виділення жовтого, білого, сірого, коричневого, зеленого кольору
Втрата слуху
Тиннітус
Труднощі в діагностуванні виникають, коли бактерії S. aureus, Pseudomonas spp., коагулазонегативні стафілококи або Klebsiella spp. є разом із грибами у зразках вушного матеріалу3.
Діагностичні методи
Мікроскопічне дослідження є простим, недорогим і швидким методом для виявлення грибів. Воно забезпечує швидке розпізнавання грибкових бластоконідій, псевдогіфальних і гіфальних форм у матеріалі пацієнта3.
Золотим стандартом діагностики залишається культивування, виділення та ідентифікація гриба з матеріалу зразків. Проте важливо проводити серію з декількох мікологічних досліджень для точної інтерпретації висновків та можливості диференціювати збудників грибів від транзиторної грибкової флори. Це трудомісткі, але точніші процедури, які уможливлюють3:
- Визначити генетичні та біохімічні характеристики грибів
- Ідентифікувати їх вид
- Перевірити їхню чутливість до протимікробних ЛЗ
У своєму дослідженні Mao C. та співавтори розробляли програмне забезпечення з автоматичної діагностики отомікозу. Для цього вони залучили отоендоскопічну галерею зображень для навчання моделі нейронної мережі. Автори повідомили про середню точність методу (92,42%) і припустили, що цю систему можна буде використовувати для діагностики отомікозу в майбутньому3.
Короткий огляд лікарських засобів для терапії отомікозів
Антисептики, підкислювачі та кортикостероїди в комбінації з протиінфекційними ЛЗ досліджували в лікуванні отомікозу. Проте вони мають недостатньо доказів щодо їхньої високої ефективності порівняно з протигрибковими ЛЗ3.
Системні антимікотики, такі як триазольні протигрибкові засоби — флуконазол, ітраконазол, вориконазол, позаконазол, можна застосовувати при важких формах отомікозу або коли попередня місцева терапія була недієвою. Ці засоби ефективні проти інфекцій, спричинених грибами родів Candida і Aspergillus. Вони також потрібні при лікуванні захворювання за наявності таких ускладнень, як мастоїдит і менінгіт3.
У дослідженні Venkataraman R. та співавторів 5-денний курс ітраконазолу по 200 мг на добу був ефективним у лікуванні отомікозу у хворих на цукровий діабет. Учені також виявили, що рання терапія ітраконазолом допомагає запобігти ускладненим формам захворювання в діабетиків, а також сприяє зменшенню свербежу6
Нафтифін і тербінафін, ЛЗ із групи аліламінів, є ефективними в лікуванні отомікозів завдяки вираженій протигрибковій дії. Аліламіни виявляють активність проти дерматофітів, дріжджів і пліснявих грибів7.
У дослідженні Sumbria D. та співавторів за участі 152 пацієнтів із отомікозом лікування тербінафіном зумовило повне зникнення симптомів захворювання на 2-му тижні лікування. Автори спостерігали, що ЛЗ проявляє активність щодо грибів роду Candida та Aspergillus7
Основні тези
У дослідженні Venkataraman R. та співавторів 5-денний курс ітраконазолу по 200 мг на добу був ефективним у лікуванні отомікозу у хворих на цукровий діабет. Учені також виявили, що рання терапія ітраконазолом допомагає запобігти ускладненим формам захворювання в діабетиків6
У дослідженні Sumbria D. та співавторів за участі 152 пацієнтів із отомікозом лікування тербінафіном зумовило повне зникнення симптомів захворювання на 2-му тижні лікування7
Золотим стандартом точної діагностики грибкової інфекції вух є культивування, виділення та ідентифікація гриба з матеріалу зразків3
Гриби Aspergillus niger та Candida albicans — найпоширеніші збудники отомікозу2
Показаний для:
Вульвовагінальний кандидоз, Висівкоподібний лишай, Дерматомікози, чутливі до ітраконазолу, Оніхомікози, спричинені дерматофітами та/або дріжджами.
Показаний при грибкових інфекціях шкіри, спричинених дерматофітами, такими як Trichophyton (наприклад T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucos...
ЛЗ — лікарський засіб
- Sumbria D. et al. Hospital based study on etiopathogenesis and treatment of otomycosis: ethnic Kashmiri population. Int J Otorhinolaryngol Head Neck Surg. 2019; 5(5):1190-1196.
- Gharaghani M. et al. Antifungal susceptibility profiles of otomycosis etiological agents in Ahvaz, Iran. Curr Med Mycol. 2020; 6(2):18-22. DOI:10.18502/CMM.6.2.2696
- Bojanoviс M. et al. Etiology, Predisposing Factors, Clinical Features and Diagnostic Procedure of Otomycosis: A Literature Review. J. Fungi. 2023; 9:662.
- Sangare I. et al. Otomycosis in Africa: Epidemiology, diagnosis and treatment. J Mycol Med. 2021; 31(2):101115. DOI:10.1016/j.mycmed.2021.101115
- What Is a Fungal Ear Infection or Otomycosis? Available at: https://www.verywellhealth.com/fungal-ear-infection-5185077#citation-11 (Last access: 08.01.24).
- Ravindran A., Sagesh M. Effectiveness of oral itraconazole in the management of otomycosis with tympanic membrane perforation. International Journal of Research in Medical Sciences. 2017; 5(4):1373-1376. DOI:10.18203/2320-6012.ijrms20171229
- Vennewald I. et al. Otomycosis: Diagnosis and treatment. Clinics in Dermatology. 2010; 28:202-211.
РП № UA/2959/01/01. Наказ МОЗ України 23.01.2020 № 149. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.01.2024 № 131.
РП № UA/2714/03/01. Наказ МОЗ України 14.11.2019 № 2283. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.05.2020 № 1250.