Кожен випадок завдання шкоди здоров’ю під час чи за результатами лікування є індивідуальним, а тому потребує детального аналізу всіх обставин.
🤓 Універсальною порадою щодо таких випадків є вжиття заходів для примирення з пацієнтом.
Зображення наведене для зразка та не є портретом реального пацієнта. Зображення Midjourney
Якщо пацієнт незадоволений лікуванням і вважає, що воно призвело до ще більших проблем зі здоров’ям, завжди доречно спершу спробувати переконати пацієнта у протилежному:
детально роз’яснити йому дійсні причини його стану, що може бути викликаний, наприклад, побічною реакцією на лікарські засоби/ ускладненням перебігу захворювання;
пояснити, що не існує 100-відсоткової гарантії дієвості ліків або способів/методів лікування, на що може впливати безліч факторів;
вказати на протокол/міжнародну настанову лікування, що доводить обґрунтованість проведених процедур;
можливо, погіршення стану пацієнта викликано його відмовою від медичних приписів або порушенням пацієнтом встановленого для нього режиму лікування.
Питання власного самопочуття є болючим для пацієнта, і він прагне знати та розуміти, що саме відбулося. Тому відповідні роз’яснення можуть сприяти незалученню до справи правоохоронних органів.
Якщо не вдається переконати пацієнта шляхом діалогу і він надалі «погрожує» звернутись до поліції із заявою щодо завдання йому легких тілесних ушкоджень, не зайвим буде повідомити пацієнта, що проведене лікування в жодному разі не мало на меті завдання шкоди і що ви в жодному разі не бажали настання такої шкоди.
Водночас потрібно попередити пацієнта, що за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення передбачена кримінальна відповідальність за статтею 383 КК України.
Пацієнт, перш ніж звертатися до поліції з повідомленням про завдання йому лікарем легких тілесних ушкоджень, має усвідомлювати, що за неправдиве повідомлення передбачено дуже суттєве покарання, яке на розсуд суду може бути в межах від виправних робіт до позбавлення волі строком до 2 років. Це значно суворіше покарання, ніж відповідальність за умисне легке тілесне ушкодження за статтею 125 КК України.
Якщо пацієнт все ж подав заяву до поліції і розпочато досудове розслідування, радимо лікарю звернутися за професійною допомогою адвоката.
Для надання кваліфікованої допомоги адвокат має дослідити та систематизувати всі обставини справи. Тому лікарю необхідно зберігати всі документи (хоча б у копіях) щодо призначень, історії лікування, рецепти, письмові рекомендації, що стосуються відповідного пацієнта. Це значно полегшить роботу захисника та сприятиме результативному вирішенню питання.
Доведення у кримінальному провадженні вчинення лікарем саме умисного легкого тілесного ушкодження на практиці є складним процесом, і можливості для ефективного захисту широкі.
Утім слід пам’ятати, що мирне вирішення конфлікту між пацієнтом та лікарем є пріоритетним.
Інформація, наведена у статті, носить виключно інформативний характер і не є юридичною чи іншою професійною консультацією або висновком.
Стаття не повинна розглядатися як заміна будь-якої консультації в конкретних випадках. Автор не несе відповідальності за будь-які вчинені дії в результаті застосування чи використання наданої інформації.
Для отримання правового висновку з конкретної ситуації необхідно звертатись безпосередньо до професійного юриста у відповідній сфері.
Антон Прищепчук
Юрисконсульт АТ «Фармак»
Юрисконсульт та практикуючий адвокат в сфері захисту прав та судового представництва