Який лікарський засіб може мати ефект при короткому курсі лікування грибкової інфекції? Порівнюємо фармакокінетику 4 протигрибкових засобів.
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Скоротити тривалість терапії протигрибковими засобами можливо
Який лікарський засіб може мати ефект при короткому курсі лікування грибкової інфекції? Порівнюємо фармакокінетику 4 протигрибкових засобів.
Вибір протигрибкового засобу має базуватися на 2 факторах1:
Спектр активності
Особливості фармакокінетики
Дослідження чутливості різних грибів до діючих речовин проводиться за параметрами, такими як мінімальні інгібуючі та мінімальні фунгіцидні концентрації.
Діапазон тих мікроорганізмів, щодо яких було визначено мінімальні інгібуючі концентрації, є спектром активності протигрибкових засобів1.
Колонії грибів на картопляно-декстрозному агарі2. A. Trichophyton rubrum. B. Trichophyton mentagrophytes. C. Фузаріозна колонія. D. Candida albicans, що демонструє зростання міцелію через 2 тижні.
Гризеофульвін клінічно активний переважно проти інфекцій, спричинених дерматофітами1. Кетоконазол можна застосовувати для лікування дерматофітозу, кандидозу та різнобарвного лишаю1. Ітраконазол ефективний при лікуванні дерматофітозу, інфекцій, зумовлених дріжджовими грибами, пліснявими грибами, мікозів шкіри (споротрихоз, феогіфомікоз). Встановлено, що він високоефективний щодо вагінального кандидозу та різнобарвного лишаю1. Тербінафінчинить фунгіцидну дію щодо дерматофітів, місцеві форми — додатково щодо пліснявих, деяких диморфних та дріжджових грибів3,4.
Фармакокінетика
Ергостерол є основним стеролом клітини гриба, який необхідний для його розмноження. Інгібітори біосинтезу ергостеролу — одна з найважливіших груп речовин для боротьби з грибковими інфекціями в людини1.
Класи лікарських засобів, які інгібують біосинтез ергостеролу в різних ділянках ендоплазматичного ретикулуму1:
Інгібітори скваленепоксидази (тербінафін)→ блокують перетворення сквалену в епоксид сквалену
Морфоліни → інгібують ∆14-редуктазу та ∆8-∆7-ізомеразу
Гризеофульвін був першим пероральним протигрибковим засобом. Механізм його дії полягає в руйнуванні мікроканальців грибкових клітин1.
Деякі діючі речовини наявні у роговому шарі протягом декількох тижнів після закінчення прийому лікарського засобу. Це означає, що можна спостерігати високу частоту одужання при призначенні коротких курсів терапії1.
Терапевтична ефективність протигрибкового засобу залежить від двох його основних параметрів, таких як1:
✓ Мінімальна інгібуюча концентрація (МІК)
✓ Концентрація у ділянці інфекції
Згідно з показниками МІК усі 4 протигрибкові засоби мають високу активність проти дерматофітів.
Щодо дріжджових і пліснявих грибів азольні протигрибкові засоби, особливо ітраконазол, мають більш високу активність1. Також ці засоби добре проникають у ділянки інфекції1.
Коли вам потрібно вибрати лікарський засіб серед багатьох протигрибкових, зверніть увагу на ті, концентрації яких зберігаються найдовше.
Таку властивість маютьітраконазол та тербінафін1. Прийом цих лікарських засобів може скоротити тривалість терапії.
Основні тези
Вибір протигрибкового засобу має спиратися на спектр активності та особливості фармакокінетики протигрибкового засобу1
Гризеофульвін, кетоконазол, тербінафін та ітраконазол мають високу активність щодо дерматофітів1
Прийом ітраконазолу та тербінафіну може скоротити тривалість терапії2
Ламікон® спрей
Показаний при грибкових інфекціях шкіри, спричинених дерматофітами, такими як Trichophyton (наприклад T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucos...
Показаний при грибкових інфекціях шкіри та нігтів, спричинених Trichophyton (наприклад, T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis та Epidermophyton floccosum; стригучому лишаї, оніхомікозі...
Lipner S.R. et al. Onychomycosis. Clinical overview and diagnosis. Journal of the American Academy of Dermatology. 2019; 80(4):835-851.
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Ламікон®, спрей нашкірний 1%. РП №UA/2714/03/01. Наказ МОЗ України №1389 від 08.07.2021.Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Ламікон®, крем 1%. РП №UA/2714/02/01. Наказ МОЗ України №1081 від 02.06.2021.
Hosseini-Yeganeh M., McLachlan A.J. Physiologically Based Pharmacokinetic Model for Terbinafine in Rats and Humans. Antimicrobal Agenntas and Chemotherapy. 2002; 46(7):2219-2228.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП UA/2714/02/01. Наказ МОЗ України № 630 від 06.03.2020. Зміни внесено. Наказ МОЗ України № 2970 від 22.12.2020.
РП UA/2714/01/01. Наказ МОЗ України 21.11.2019 № 2319. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 20.01.2021 № 90.
РП № UA/2714/03/01. Наказ МОЗ України 14.11.2019 № 2283. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.05.2020 № 1250.
УКР/ПРОМО/04/2023/ЛАМ/РНВЕБ/010
Більше цікавого для вас
Чому не варто боятися людей із різнобарвним лишаєм