Сучасні настанови щодо діагностики і лікування полікістозу яєчників
Полікістоз яєчників позначається на якості життя тисяч жінок. Як лікарю надати їм ефективну допомогу? Розглядаємо міжнародні рекомендації 2023 року


Сучасні настанови щодо діагностики і лікування полікістозу яєчників
Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є найпоширенішою ендокринопатією, що зустрічається чи не в кожної десятої* жінки у світі. Він позначається на здоров’ї протягом усього життя — від підліткового віку до постменопаузи1.
Етіологія СПКЯ є складною: клінічна картина гетерогенна, включно з репродуктивними, метаболічними та психологічними особливостями. Жінки в усьому світі стикаються із затримкою діагностики та незадоволенням отриманою медичною допомогою1.
У цій статті ми розглянемо міжнародні рекомендації, засновані на доказах, 2023 року щодо діагностики та лікування СПКЯ1,2.
Рекомендації щодо діагностики СПКЯ
Для діагностики СПКЯ рекомендовано використовувати модифіковані Роттердамські критерії. Відповідно до них захворювання можна діагностувати, якщо є будь-які дві з таких ознак2:
Біохімічна або клінічна гіперандрогенія
Ознаки оліго- чи аменореї
Полікістоз яєчників на УЗД, із виключенням інших можливих захворювань
1. Біохімічна гіперандрогенія
Біохімічну гіперандрогенію потрібно визначати за підвищеним рівнем загального або вільного тестостерону за допомогою2:
- Рідинної хроматографії — мас-спектрометрії
- Імунологічного аналізу екстракції/хроматографії
Розрахований вільний тестостерон, індекс вільного андрогену або біодоступний тестостерон також можна використовувати для оцінювання біохімічних показників гіперандрогенії під час діагностування СПКЯ2.
Показники андростендіону та дегідроепіандростерон-сульфату можна розглядати як альтернативні маркери у випадках, коли рівні загального або вільного тестостерону не підвищені2.
2. Клінічна гіперандрогенія
Клінічними проявами підвищеного рівня андрогенів у жінок є гірсутизм, акне та втрата волосся за жіночим типом (раніше називали андрогенну алопецію)2.
Клінічну гіперандрогенію потрібно оцінювати за допомогою модифікованої шкали Феррімана — Голлвея. Поріг для визначення "аномального" значення може варіювати залежно від популяції пацієнтів і становити від ≥4 до ≥82.
Хоч акне та алопеція за жіночим типом є частими скаргами, наявні дані не підтверджують їхню надійність як діагностичних маркерів для СПКЯ2.
3. Оліго- чи аменорея
У дорослих пацієнток із СПКЯ менструальна дисфункція зазвичай характеризується оліго- та аменореєю (інтервали між циклами понад 35 днів або менш ніж 8 циклів на рік). Поліменорея (цикли, що відбуваються з інтервалом менше 21 дня) є порівняно рідкісним явищем2.
Проте, якщо є підозра на СПКЯ у пацієнток із2:
- Регулярними менструальними циклами, або
- Поліменореєю, або
- Нечітким характером менструацій
додаткове оцінювання овуляції треба підтвердити за допомогою аналізу на рівень прогестерону в сироватці крові.
4. Полікістоз яєчників на УЗД
Критерієм діагностики СПКЯ є наявність ≥20 фолікулів у кожному яєчнику та/або об’єм будь-якого яєчника ≥10 см³. Для діагностики потрібно використовувати технологію трансвагінального ультразвукового дослідження з датчиком частотою ≥8 МГц2.
Рівень антимюллерового гормону (АМГ), що секретується гранульозними клітинами преантральних і малих антральних фолікулів, може стати додатковим маркером змін морфології яєчників. Проте він не є рекомендованим діагностичним критерієм2.
Із віком рівень АМГ і кількість фолікулів у яєчниках зменшуються. Треба враховувати ці зміни при обстеженні старших пацієнток2.

Рекомендації щодо лікування СПКЯ
Зміна способу життя є ключовим елементом у немедикаментозному лікуванні жінок із СПКЯ. Рекомендовано дотримуватись здорових звичок, правильного харчування та фізичної активності. Це сприятиме оптимізації загального здоров’я, якості життя та контролю ваги1.
Хоча конкретні механізми залишаються незрозумілими, встановлено, що в багатьох жінок із СПКЯ є приховані фактори, які спричиняють схильність до більшого набору ваги з часом і підвищення ІМТ1. Для них необхідно пожиттєве дотримання здорового способу життя для запобігання надмірному збільшенню ваги.
Ці аспекти підкреслюють важливість персоналізованого підходу до менеджменту СПКЯ з огляду на довгострокові ризики, пов’язані з вагою1.
Рекомендації щодо медикаментозного лікування проявів СПКЯ1:
Комбіновані оральні контрацептиви (КОК)
Можуть бути рекомендовані жінкам репродуктивного віку з СПКЯ для лікування гірсутизму та/або регуляції нерегулярного менструального циклу1
Метформін
Потрібно розглядати як монотерапію для жінок із СПКЯ та ІМТ ≥ 25 кг/м²1. Метою є покращення антропометричних і метаболічних показників, зокрема чутливості до інсуліну, рівня глюкози та ліпідного профілю1
Комбінацію КОК із метформіном можна розглядати як таку, що має незначну додаткову клінічну користь, якщо порівнювати з монотерапією КОК або метформіном у жінок із СПКЯ та ІМТ ≤ 30 кг/м²1.
Лікарські засоби для лікування ожиріння
Ліраглутид, семаглутид, агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1 (аГПП-1) та орлістат можна розглянути як доповнення до рекомендацій щодо зміни способу життя. Необхідно з обережністю призначати аГПП-1 жінкам, які планують вагітність, з огляду на відсутність даних про безпеку названих засобів у цей період1
Інозитол
Інозитол (у будь-якій формі) можна розглянути для жінок із СПКЯ, з урахуванням їхніх індивідуальних уподобань. Він має низький рівень шкоди та потенціал для покращення метаболічних показників. Проте клінічні переваги, зокрема, для овуляції, лікування гірсутизму чи зниження ваги залишаються обмеженими1.
Метформін є ефективнішим порівняно з інозитолом для лікування гірсутизму та центрального ожиріння. Проте він має більш виражені побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту1
Антиандрогенні лікарські засоби
Антиандрогени можна розглянути для лікування гірсутизму в жінок із СПКЯ, за умови використання ефективної контрацепції, якщо1:
1) є протипоказання до терапії КОК або
2) КОК погано переносяться
В інших випадках антиандрогенні лікарські засоби можна розглянути для лікування гірсутизму, якщо після 6 місяців терапії КОК та/або косметичного лікування ефект є недостатнім1
Основні тези
Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є найпоширенішою ендокринопатією, що зустрічається чи не в кожної десятої* жінки у світі1
СПКЯ можна діагностувати, якщо є будь-які дві з таких ознак: біохімічна або клінічна гіперандрогенія, ознаки оліго- чи аменореї, полікістоз яєчників на УЗД із виключенням інших можливих захворювань2
Зміна способу життя є ключовим елементом у немедикаментозному лікуванні жінок із СПКЯ1
КОК можна рекомендувати жінкам репродуктивного віку з СПКЯ для лікування гірсутизму та/або регулювання нерегулярного менструального циклу1
Метформін потрібно розглядати як монотерапію для жінок із СПКЯ та ІМТ ≥ 25 кг/м21
Антиандрогенні лікарські засоби можна розглянути для лікування гірсутизму, якщо після 6 місяців терапії КОК та/або косметичного лікування ефект є недостатнім1
Флутафарм® Феміна — єдиний флутамід в Україні з офіційними показаннями для лікування жінок із функціональною гіперандрогенією4
*Поширеність становить 10–13%.
** Виключення інших причин: ТТГ, пролактин, 17-ОН-прогестерон, ФСГ або інші, якщо є клінічні показання (наприклад, синдром Кушинга, пухлини надниркових залоз).
AACE (American Association of Clinical Endocrinology) — Американська асоціація клінічної ендокринології
ESE (European Society of Endocrinology) — Європейське товариство ендокринології
аГПП-1 — агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1
АМГ — антимюллерів гормон
КОК — комбіновані оральні контрацептиви
СПКЯ — синдром полікістозних яєчників
ТТГ — тиреотропний гормон
УЗД — ультразвукова діагностика
ФСГ — фолікулостимулювальний гормон
- Teede H.J., Tay C.T., Laven J.J.E., the International PCOS Network. Recommendations from the 2023 international evidence-based guideline for the assessment and management of polycystic ovary syndrome. European Journal of Endocrinology. 2023; 189(2):G43–G64. DOI: https://doi.org/10.1093/ejendo/lvad096
- Christ J.P., Cedars M.I. Current Guidelines for Diagnosing PCOS. Diagnostics. 2023; 13(6):1113. DOI: https://doi.org/10.3390/diagnostics13061113
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Флутафарм® Феміна, таблетки. РП №UA/14087/01/01.
- Державний реєстр лікарських засобів України. Режим доступу: http://drlz.com.ua/ (дата звернення: 09.01.2025).