Вибір антигістамінного препарату для пацієнтів з супутніми захворюваннями
У статті наводимо критерії вибору ЛЗ, розроблені на базі рекомендацій ARIA та EAACI, — як найоптимальніший вибір для цієї групи пацієнтів.
Вибір антигістамінного препарату для пацієнтів з супутніми захворюваннями
Коморбідні стани актуальні не лише для людей похилого віку, серед людей молодого віку вони поширені у 69%, а середнього — до 93% 1.
У коморбідних пацієнтів застосування антигістамінних ЛЗ може призвести до небажаних ефектів та негативно вплинути на стан нирок та печінки*. Тому постає запитання: який антигістамінний ЛЗ обрати для них?
Критерії вибору антигістамінного ЛЗ
При виборі антигістамінного препарату (АГП), варто звернутись до гайдлайнів ARIA та EAACI2,3. На базі цих рекомендацій П. Куна розробив загальні критерії вибору антигістамінних засобів, які ґрунтуються на оптимальних властивостях ЛЗ3.
Вибір антигістамінного ЛЗ для пацієнтів похилого віку
В осіб похилого віку вищий ризик розвитку делірію, індукованого ліками. Тому пацієнтам похилого віку важливо уникати лікарських засобів, здатних спричинити сплутаність свідомості або седацію/сонливість4.
Більшість АГП 2-го покоління порівняно з АГП 1 покоління, не мають седативної дії.
- Левоцетиризин, цетиризин, дезлоратадин – мають низьку ймовірність взаємодії з іншими ліками5,6
- Фексофенадин слід застосовувати з обережністю, адже він може взаємодіяти з антацидами5,6
Вибір антигістамінного ЛЗ для пацієнтів із порушенням функції нирок або печінки
Для пацієнтів із порушенням функції нирок рекомендовано коригувати дозування таких АГП:
Левоцетиризин — при нирковій недостатності середнього ступеня, також тяжка ниркова недостатність зазначена як протипоказання до застосування7
Цетиризин — залежить від стану нирок, але тяжка ниркова недостатність також є протипоказанням для застосування8
Дезлоратадин — при тяжкій нирковій недостатності9
Біластин та фексофенадин мінімально виводяться із сечею (33% та 11% відповідно), тому не потребують додаткових коригувань10
Метаболізм та детоксикація:
Більшість АГП метаболізується та детоксикується у печінці групою ферментів11
Цетиризин, левоцетиризин, дезлоратадин і фексофенадин не метаболізуються печінкою, що робить їх більш передбачуваними з точки зору бажаних і небажаних ефектів11
Цетиризин і левоцетиризин виводяться із сечею, загалом у незміненому вигляді, тому левоцетиризин потребує корекції дозування для пацієнтів із супутньою нирковою недостатністю10,11
Фексофенадин виводиться з калом після виділення жовчними шляхами без метаболічних змін10
Безпека застосування біластину коморбідними пацієнтами
Пацієнтам із порушенням функції нирок або печінки, а також особам похилого віку не потрібно коригувати дозу. Біластин не вступає в суттєву взаємодію із системою ферментів цитохрому Р450 і не метаболізується в печінці, що мінімізує здатність препарату до міжлікарських взаємодій4.
Біластин є субстратом для P-глікопротеїну, який обмежує його проходження крізь гематоенцефалічний бар’єр. Це зменшує ймовірність впливу на центральну нервову систему і не призводить до седативного ефекту4.
У біластину відсутній суттєвий вплив на інтервал QTc — тобто не проявляє кардіотоксичної дії навіть при 4-разовому збільшенні дози4.
Можна припустити, що біластин має сприятливий профіль безпеки серед АГП 2-го покоління, враховуючи вищезазначені переваги
Чи змінюється безпека біластину при його застосуванні у високих дозах?
При неефективності стандартної дози H1-АГП 2 покоління, настанови EAACI/GA2LEN/EDF/WAO рекомендують збільшувати дозу у 2–4 рази4.
Krause K. et al. Підвищення дози біластину призводить до покращення ефективності при холодовій контактній кропив'янці12
Мета: вивчити профіль безпеки та ефективність високих доз біластину12
Це дослідження показало, що12:
Біластин дієвий у боротьбі зі зменшенням симптомів холодової кропив’янки (пухирі та свербіж)
Застосування біластину асоціюється з дозозалежним зниженням вивільнення гістаміну, ІЛ-6 та ІЛ-8 опасистими клітинами, які можуть впливати на ключові симптоми кропив’янки (свербіж, почервоніння, набряк)
Існує прямий зв’язок між вираженістю симптомів і застосованою дозою біластину
Основні тези
Пацієнтам похилого віку важливо уникати антигістамінних препаратів (АГП), здатних спричинити сплутаність свідомості або седацію/сонливість4
АГП 2-го покоління віддається перевага порівняно з АГП 1 покоління у зв’язку з відсутністю седативної дії5
При порушеннях функції печінки або нирок може бути необхідним коригування дози ЛЗ11
Не потрібно коригувати дозу біластину пацієнтам із порушенням функції нирок або печінки, а також особам похилого віку4
Підвищення дози біластину супроводжується покращенням контролю симптомів холодової кропив’янки12
Симптоматичне лікування алергічного ринокон’юнктивіту (сезонного та цілорічного), кропив’янки
*Висновок, зроблений на підставі рекомендацій коригування доз АГП у пацієнтів з нирковою/печінковою недостатністю. АГП, які потребують коригування: левоцетиризин, цетиризин, дезлоратадин7-9.
АГП — анстигістамінний препарат
ARIA (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) — рекомендації щодо алергічного риніту та його впливу на астму
АР — алергічний риніт
EAACI/GA2LEN/EDF/WAO (European Academy of Allergology and Clinical Immunology/ Global Allergy and Asthma European Network/ European Dermatology Forum/ World Allergy Organization) — Європейська академія алергології та клінічної імунології/Глобальна європейська мережа з питань алергії та астми/Європейський дерматологічний форум/Всесвітня організація з питань алергії
ЛЗ — лікарський засіб
QTc — коригований QT-інтервал
- Fortin M., Soubhi H., Hudon C. et al. Multimorbidity's many challenges. BMJ. 2007;334(7602):1016-1017. DOI:10.1136/bmj.39201.463819.2C
- Валента Р., Мураро А., Зубербір Т. та ін. Оптимізація вибору антигістамінних препаратів при лікуванні кропив’янки та алергічного риніту. Здоров’я України. 2022.
- Куна П., Цубербір Т., Новак З. Нове слово в антигістамінній терапії алергічних захворювань. Здоров’я України. 2017:8-10.
- Church M.K., Tiongco-Rectob M., Ridoloc E. та ін. Біластин: постійний супутник лікування алергії. Здоров’я України. 2020; 1(50):33-34.
- Килимчук В. Біластин: антигістамінний препарат нового покоління для лікування алергічного риніту та кропив’янки. Здоров’я України. 2022:3.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Аллегра® 120 мг, таблетки по 120 мг. РП №UA/8500/01/01. Наказ МОЗ України №37 від 06.01.2023.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу L-Цет®, таблетки по 5 мг. РП №UA/8612/01/01. Наказ МОЗ України №84 від 14.01.2023.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Аллертек®, таблетки по 10 мг. РП №UA/6422/02/01. Наказ МОЗ України №1082 від 22.06.2022.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Дезлоратадин, таблетки по 5 мг. РП №UA/13810/01/01. Наказ МОЗ України №510 від 22.03.2022.
- Davila I., Cuvillo A.D., Mullol J. et al. Use of Second Generation H1 Antihistamines in Special Situations. J Investig Allergol Clin Immunol. 2013;23(Supp.1):1-16.
- Cuvillo A.D., Mullol J., Bartra J. et al. Comparative pharmacology of the H1 antihistamines. J Investig Allergol Clin Immunol. 2006;16(Supp.1):3-12.
- Krause K., Spohr A., Zuberbier T. et al. Up-dosing with bilastine results in improved effectiveness in cold contact urticaria. Allergy 2013; 68:921–928. DOI:10.1111/all.12171
РП UA/19043/01/01. Наказ МОЗ України 2465 від 09.11.21.