Вибираючи клініку для лікування, людина часто намагається порівняти вартість/ціну в різних закладах. Під звичайним словом вартість/ціна приховується безмежна кількість вкладених понять з боку як організації, так і пацієнта.
Для клініки вартість/ціна – це засіб позначення кола своєї аудиторії, стратегія на шляху вирішення тих або інших цілей та завдань та, звичайно, засіб отримання запланованого обсягу прибутку.
Для пацієнта вартість/ціна – це насамперед вартість послуг.
Регулювання цін може здійснюватись державою у відповідності до ЗУ «Про ціни і ціноутворення», проте відповідно до ст. 2 дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".
Відтак, питання щодо правового регулювання вартості/ціни медичних послуг з боку держави врегульовано Постановою КМУ від 22 грудня 2023 р. № 1394 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році».
Пакет медичних послуг - перелік медичних послуг та лікарських засобів, необхідних для надання таких послуг, у межах певного виду медичної допомоги, до яких встановлюються єдині специфікації, умови закупівлі, тип тарифу та базова ставка, оплату надання яких здійснює Національною службою здоров’я України (НСЗУ) згідно з договором.
Відповідно до п. 54. Постанови КМУ від 22 грудня 2023 р. № 1394 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році», тариф на медичні послуги з профілактики, діагностики, спостереження та лікування в амбулаторних умовах, що передбачені специфікаціями, визначається як глобальна ставка на місяць.
Глобальна ставка на місяць розраховується як сума добутків кількості послуг, які надавач медичних послуг готовий надати протягом місяця, ставки на медичні послуги, яка становить 150 гривень, до якої застосовуються коригувальні коефіцієнти, із заокругленням до двох знаків після коми: коефіцієнти залежно від складності медичної послуги, які становлять: 0,371 - за консультації.
Постановою КМУ встановлено вартість консультації лікаря, незалежно від виду її надання (онлайн чи офлайн).
Державою, в межах програми медичних гарантій, визначено перелік та обсяг медичних послуг, ліків і мед. виробів, за єдиними тарифами.
Програма медичних гарантій включає пакети медичних послуг незалежно від територіальності та фінансування закладу охорони здоров’я. Таким чином пацієнт, що скористався пакетом медичних послуг не здійснює оплати.
У разі, якщо пацієнт має намір отримати ідентичну та/або аналогічну послугу в приватній клініці (не залежно від організаційно - правової форми (ТОВ, АТ, ФОП та ін.), яка не уклала договору з НСЗУ, то формування вартості/ціни здійснюється клінікою самостійно.
Відповідно вартість/ціна доводиться до відома, пацієнта, як правило у прейскуранті.
Стаття 11 ЗУ «Про ціни і ціноутворення» дозволяє формування вільних цін, які визначаються суб’єктами господарювання самостійно, оскільки наразі щодо медичних послуг регулювання законодавством не обмежено.
Варто зауважити, що при встановленні вартості/ціни послуги необхідно виходити із вимог конкурентоспроможності, попередньо оцінивши всі вагомі фактори, що можуть в результаті вплинути на отримання прибутку приватної клініки. Крім того, приватна клініка може оцінювати послугу онлайн чи офлайн по різному на власний розсуд.
Інформація, наведена у статті, носить виключно інформативний характер і не є юридичною чи іншою професійною консультацією або висновком.
Стаття не повинна розглядатися як заміна будь-якої консультації в конкретних випадках. Автор не несе відповідальності за будь-які вчинені дії в результаті застосування чи використання наданої інформації.
Для отримання правового висновку з конкретної ситуації необхідно звертатись безпосередньо до професійного юриста у відповідній сфері.
Зоя Кучерук
Старший юрисконсульт АТ «Фармак»
Працює в Відділі правового забезпечення АТ «Фармак»