Відповідно до Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу, ідею та/або товар, розповсюджена за грошову чи іншу винагороду або з метою самореклами в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена, щоб сформувати або підтримати у прямий або непрямий спосіб обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи, ідеї та/або товару.
Враховуючи наведене поняття, варто одразу розмежовувати саморекламу лікаря, як рекламу особи-лікаря, та рекламу певного товару, зокрема, лікарських засобів чи медичних виробів.
Варто зазначити, що Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» (стаття 781: Обмеження, встановлені для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності; далі - Закон) прямо забороняє медичним, фармацевтичним працівникам та фахівцям з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності, зокрема, рекламувати лікарські засоби, медичні вироби (вироби медичного призначення), допоміжні засоби реабілітації, у тому числі виписувати лікарські засоби на бланках, що містять інформацію рекламного характеру, та зазначати виробників лікарських засобів (торговельні марки).
Закон визначає, що лікуючий лікар – лікар закладу охорони здоров'я або лікар, який провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець і який надає медичну допомогу пацієнту в період його обстеження та лікування.
Отже, лікар є медичним працівником, якому в силу вимог Закону заборонено під час здійснення професійної діяльності рекламувати лікарські засоби, медичні вироби (вироби медичного призначення), у тому числі виписувати лікарські засоби на бланках, що містять інформацію рекламного характеру, та зазначати виробників лікарських засобів (торговельні марки).
За порушення обмежень, встановлених для медичних і фармацевтичних працівників під час здійснення ними професійної діяльності, медичні і фармацевтичні працівники несуть адміністративну відповідальність, згідно із статтею 442 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5 100 грн), а за ті самі дії, вчинені повторно протягом року – накладення штрафу у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (20 400 грн).
Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) уповноважена складати протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням обмежень, встановлених для медичних і фармацевтичних працівників під час здійснення ними професійної діяльності (Стаття 2448 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Щодо самореклами, то лікар має пам’ятати про необхідність дотримання вимог Закону України «Про рекламу» щодо загальних вимог до реклами (стаття 8), принципів реклами (стаття 7) та вимог щодо державної мови у рекламі (стаття 6).
Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень різні державні органи.
Так, зокрема, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба) здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства при рекламуванні у питаннях, що стосуються порушення законодавства про рекламу, крім тих, що віднесені до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав.
Варто пам’ятати, що здійснюючи самостійне розповсюдження реклами, лікар може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства про рекламу, у разі порушення порядку розповсюдження реклами.
Якщо лікар самостійно виробляє рекламу, він може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства про рекламу як виробник реклами у разі порушення прав третіх осіб при виготовленні реклами. Також лікар може бути притягнений до відповідальності як розповсюджувач реклами, у разі порушення встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Держпродспоживслужба у межах компетенції накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому, повторне вчинення порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі.
Варто також наголосити на тому, що розповсюдження реклами у формі спаму, у тому числі здійснення масових дзвінків з використанням будь-яких технологій комунікацій без попередньої письмової згоди споживача, у тому числі в електронній формі, забороняється. Розповсюдження реклами з використанням номерів телефонів чи інших мережевих ідентифікаторів споживача може здійснюватися лише за наявності попередньої письмової згоди такого споживача, у тому числі в електронній формі, та якщо споживач отримує можливість безоплатно у будь-який час у простій і зрозумілій формі відмовитися від використання своїх даних, у тому числі від отримання реклами з використанням номерів телефонів чи інших мережевих ідентифікаторів споживача.
Контроль за дотриманням цієї заборони здійснює Держпродспоживслужба. За порушення вищенаведеного на розповсюджувача реклами накладається штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 грн).
Враховуючи викладене, для уникнення порушень вимог законодавства про рекламу, лікарям варто звернути увагу на наведені вимоги законодавства і бути обізнаними з ними.
Інформація, наведена у статті, носить виключно інформативний характер і не є юридичною чи іншою професійною консультацією або висновком.
Стаття не повинна розглядатися як заміна будь-якої консультації в конкретних випадках. Автор не несе відповідальності за будь-які вчинені дії в результаті застосування чи використання наданої інформації.
Для отримання правового висновку з конкретної ситуації необхідно звертатись безпосередньо до професійного юриста у відповідній сфері.
Поліна Наумкіна
Провідний юрисконсульт АТ «Фармак»
Працює провідним юрисконсультом Відділу правового забезпечення АТ «Фармак».