Тактика ведення пацієнтів після ендоназальних операцій
Клінічні рекомендації для оцінювання перебігу відновлення і профілактики ускладнень у післяопераційний період; опитувальник щодо стану пацієнта в форматі для завантаження


Тактика ведення пацієнтів після ендоназальних операцій
Ускладнення після ендоназальних хірургічних втручань є поширеними та можуть суттєво позначатися на ефективності лікування, зокрема, через утворення синехій, закриття носових ходів і порушення функціональності слизової оболонки носа. Подібні наслідки нерідко подовжують відновний період і в окремих випадках потребують повторного хірургічного втручання. Тому ранній післяопераційний догляд має ключове значення для мінімізації ризиків і досягнення стабільного клінічного результату1.
Оцінювання клінічного перебігу в ранньому післяопераційному періоді
Ендоназальні операції попри мінімальну інвазивність завжди супроводжуються пошкодженням війчастого епітелію, повне відновлення якого може тривати до 6 місяців. Порушення цілісності епітелію зумовлює розвиток набряку, ексудації, десквамації слизової оболонки, а також зниження циліарної активності — проявів, які можна спостерігати уже на ранніх етапах післяопераційного періоду2.
Внаслідок цього пацієнти часто відзначають такі скарги, як формування сухих кірок у носі, чхання, відчуття закладеності, ринорея, головний біль, кашель, постназальні виділення, нічні пробудження, зниження концентрації уваги та втомлюваність2.
Для визначення загального стану пацієнта і динаміки симптомів може бути використаний опитувальник для оцінювання стану при захворюваннях носа і приносових пазух (SNOT-20), який дає змогу відстежувати перебіг відновлення2,3
Завантажте опитувальник для своїх пацієнтів, аби оцінювати їхній стан при захворюваннях носа і приносових пазух (SNOT-20) у форматі pdf 👉
Опитувальник для оцінювання стану при захворюваннях носа і приносових пазух (SNOT-20)3

Післяопераційний догляд
Для очищення носової порожнини, відновлення мукоциліарного кліренсу та прискорення загоєння після хірургічних втручань на носових структурах важливою складовою післяопераційного догляду є іригаційна терапія². З цією метою використовують²:

✔︎ Ізотонічні сольові розчини для внутрішньоносових зрошувань
✔︎ Муколітичні засоби
✔︎ Спреї на основі морської води, зокрема, з додаванням CO2
Спреї на основі морської води використовують у післяопераційний період для зволоження слизової оболонки та полегшення виведення секрету. Вони містять мікроелементи, які сприяють підтриманню осмотичної рівноваги і прискорюють процес загоєння. Завдяки цьому морська вода ефективно зволожує слизову, розріджує слиз і полегшує його евакуацію2.
У післяопераційний період нерідко спостерігають накопичення фібрину та крові на ранових поверхнях, що в поєднанні з сухістю слизової спричиняє утворення кірок у носовій порожнині. Це не лише зумовлює виражений дискомфорт у пацієнтів, але й уповільнює відновлення та знижує ефективність дії сольових розчинів.
Для усунення цього негативного впливу і підвищення ефективності іригаційної терапії було запропоновано рішення — додавання CO2 до складу спреїв2.
Дія таких спреїв ґрунтується на доставлянні CO2 до зони впливу. Це активує мікроциркуляцію та кровообіг у тканинах, прискорює клітинний метаболізм і покращує процес загоєння2.
CO2 у складі спреїв запобігає надмірному ущільненню кірок і полегшує їх відокремлення, що сприяє прискореному загоєнню ран і зволоженню слизової оболонки. У перші дні після операції використання CO2 зменшує запалення, набряк і закладеність носа, прискорює регенерацію слизових оболонок. Використання спреїв із CO2 може зменшувати потребу в судинозвужувальних засобах2.
Шипучий спрей Спарклін містить стерильну ізотонічну морську воду зі шведського фіорду з додаванням СО2. Спарклін чинить потрійну дію2:

У складі Спаркліну немає консервантів і пропелентів. Атравматична насадка забезпечує дрібнодисперсне розпилення під широким кутом, що запобігає розвитку отитів. Завдяки своєму хімічному складу Спарклін можна використовувати без обмежень за тривалістю і частотою, при цьому він не спричиняє звикання, що підходить для тривалого післяопераційного догляду2.
Доказова база використання
У процесі дослідження в групі пацієнтів, які використовували Спарклін, спостерігали швидше природне відторгнення кірок без пошкодження нових тканин під ними. До кінця 2-го тижня післяопераційного періоду в більшості пацієнтів слизова оболонка майже повністю відновилася, а просвіт носових ходів був достатнім для дихання2.
Процеси відновлення слизової оболонки і носового дихання у групі Спаркліну відбувалися значно швидше порівняно з групою, яка отримувала тільки стандартне лікування. Це проявлялось у зменшенні інтенсивності скарг і нормалізації риноскопічної картини2.
Риноскопічна картина пацієнта на 3-тю добу після оперативного втручання (до початку лікування)
Помітні виражений набряк слизової оболонки порожнини носа і поява слизових виділень2
Риноскопічна картина пацієнта з групи Спаркліну на 7-му добу
Помітні помірний набряк слизової оболонки носа та рідкі слизові виділення без сухих кірок2
Риноскопічна картина пацієнта з групи стандартної терапії на 7-му добу
Помітна наявність кірок і густого слизу в порожнині носа2
Використання шипучого спрея Спарклін є ефективним компонентом комплексного післяопераційного відновлення при втручаннях у порожнині носа. Спарклін має високий рівень безпеки і переносимості. Використання спрея з додаванням СО2 сприяє швидкому відновленню носового дихання, зниженню закладеності носа і зменшенню набряклості слизової оболонки, що значно покращує стан пацієнтів у післяопераційному періоді2
Основні тези
Для очищення носової порожнини, відновлення мукоциліарного кліренсу і прискорення загоєння після хірургічних втручань на носових структурах важливою складовою післяопераційного догляду є іригаційна терапія2
Для підвищення ефективності іригації було розроблено інноваційне рішення — додавання CO2 до складу спреїв2
Спрей Спарклін містить стерильну ізотонічну морську воду зі шведського фіорду з додаванням СО2 і чинить потрійну дію: забезпечує глибоке проникнення розчину в носові ходи, сприяє більш ефективному очищенню носа від слизу порівняно з традиційними сольовими розчинами, зменшує закладеність носа2
СО2 — вуглекислий газ
SNOT-20 (Sinonasal Outcome Test 20) — опитувальник для оцінювання стану при захворюваннях носа і приносових пазух
- Omani M.A., Crepy-Ameil M., Grinholtz-Haddad J. et al. Development of a New Device for Postoperative Self-Irrigation of the Maxillary and Frontal Sinus. Ear, Nose & Throat Journal. 2021; 102(4):239–243. DOI: 10.1177/0145561320983942
- Березнюк І.В., Зайцев А.В. Досвід застосування спрею Спарклін після хірургічного втручання на структурах носової порожнини. Здоров’я України 21 сторіччя. 2025; 4(590):16–17.
- Sino-Nasal Outcome Test (SNOT-20). Available at: https://www.wnyent.com/wp-content/uploads/2022/09/Sino-Nasal-Outcome-Test.pdf (Last access: 23.03.2025).
- Інструкція із застосування медичного виробу спрей назальний з морською водою «Спарклін».